Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 22 Dec 2014, 05:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: viata dupa histerectomie
MesajScris: 10 Dec 2007, 21:25 
Neconectat

Am 42 de ani. Acum 10 saptamani am suferit o operatie de histerectomie in urma cancerului de col uterin. Deoarece nu am gasit pe internet raspuns la toate intrebarile mele, sper ca unele dintre voi care ati suferit aceasta operatie sa-mi impartasiti din experienta voastra. Am inceput sa resimt efectele menopauzei induse chirurgical: bufeuri, transpiratii etc. Deoarece am fost operata de cancer, am inteles ca nu am voie sa fac tratament de substitutie hormonal. As vrea sa stiu ce produse naturale ati folosit si daca au avut efect. A doua problema este uscaciunea vaginala. La contact sexual, chiar cu lubrifiant, am dureri si iritatii vaginale. Chiar si sotul meu a fost iritat. Ultima oara am avut o sangerare care m-a speriat foarte tare. Mi-e teama sa mai fac sex. As vrea sa stiu daca ati trecut si voi prin asta, ce tratament ati facut si daca viata voastra a revenit la normal...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Viata dupa histerectomie
MesajScris: 11 Dec 2007, 23:03 
Neconectat

Draga mea, mai ai si alte tovarase de suferinta in problema asta. Eu am facut histerectomie cand aveam 27 de ani, iar pana atunci avusesem si 2 sarcini extrauterine - una chiar ovariana (s-a efectuat ovarectomie), iar a 2-a abia a reusit doctora s-o chiureteze la cativa mm de trompa. Cand am primit vestea ca am cancer pe col si pe uter, la o varsta atat de frageda (cand alte fete inca viseaza la printi si cai albi), am crezut ca s-a rupt cerul in doua si pamantul parca nu ma mai tinea. Am incercat tratamente, dar degeaba, situatia se inrautatea, hemoragiile nu se mai opreau... In fine, au trecut 11 ani de atunci, timp in care am supravietuit cum am putut (atat fizic, cat si psihic), pentru ca tratamente de substitutie hormonala nu aveam voie sa iau, iar testul papa nicolau trebuia facut de 2 ori pe an. Acum l-am rarit - doar o data pe an. Dar, brusc, la cei 38 de ani ai mei (de fapt, a inceput de un an de zile), m-am trezit cu menopauza care-si facea de cap prin glandele si neuronii mei, dar cel mai grav: am luat in greutate vreo 20 Kg. Au urmat, bineinteles, alergaturile: la ginecologie, la Parhon, la nutritionist - analize peste analize (toate proaste) si medicamente peste medicamente, pana am facut o intoxicatie crunta si m-am oprit. Urmarea - doctorii spun ca sunt inca prea tanara ca sa ma indop cu estrogeni si progesteron si sa mai astept pana la 45 de ani (care ar fi, se spune, varsta biologica pentru a intra in menopauza). Ti-am spus si eu povestea mea, tocmai pentru ca nu esti singura. Cred ca toate femeile au cam aceleasi probleme dupa o asemenea operatie: tulburari hormonale, uscarea si rigidizarea vaginului (eu, de exemplu, folosesc lubrifiant - la farmacie se gaseste sub forma de tub, pliculete etc.), tulburarile psiho-emotionale, glandulare, osoase si multe, multe altele. Practic, suntem foarte vulnerabile. Cand am vazut ca nu ajung la nici un rezultat cu diagnosticarile, am inceput sa ma documentez pe Internet, am pus intrebari pe diverse forumuri medicale (am primit si foarte multe raspunsuri interesante pe care, ulterior, le-am folosit) si, din cautare in cautare, am ajuns si pe "naturaplant", pe acest forum, unde pot sa spun ca am descoperit o alta lume. De aici am cumparat produse care m-au ajutat la scaderea colesterolului si la slabit, produse pentru menopauza ("Coenzima Q10 in ulei de catina, forte" - care, vreau sa spun, este nemaipomenita pentru starile de indispozitie, bufeuri etc.). De fapt, daca vei citi lista cu toate produsele specifice menopauzei, nici nu vei sti ce sa alegi mai intai. Avantajul este ca se pot cumpara chiar de pe site. Eu am ales Coenzima Q10... pentru ca mi s-a parut cea mai eficienta (nici pretul nu e foarte mare). In rest, ce sa-ti mai spun... Pentru tine schimbarile sunt, intr-adevar, bruste (la mine s-au mai estompat unele in timp, singura care a venit brusc a fost menopauza precoce), dar te vei obisnui cu ele. Si ce este cel mai important, trebuie sa ai sustinerea integrala a sotului, a familiei, altfel toate transformarile pot degenera in afectiuni de natura psihica. Trebuie sa privesti totul intr-o latura pozitiva, cu mult optimism, sa nu te lasi doborata de "oboseala" (din toate punctele de vedere) care se va instala pe zi ce trece, pe o perioada lunga de acum inainte. Viata sexuala va fi si ea la alt nivel (altfel de satisfactii, alte simturi, alte dorinte si placeri), de aceea trebuie ca ambii parteneri sa faca din cand in cand cate o consiliere la un sexolog (care, daca s-ar putea, sa aiba si cunostinte de psihologie). Nu-ti spun toate astea doar de dragul de a vorbi, ci sunt lucruri si stari pe care le-am trait in cei 11 ani după histerectomie si pe care le traiesc. Tu esti oarecum "fericita", n-ai decat 10 saptamani de la operatie, iar varsta, maturitatea si experienta de viata te vor ajuta sa treci mai usor peste unele neajunsuri ce se vor ivi. Si mie primii 2 ani mi s-au parut cei mai grei. Dar sotul meu a fost permanent langa mine, m-a inteles, am discutat deschis despre toate starile prin care trec (nu pot sa spun ca n-a innebunit si el de cate ori nu se putea...). Practic, incepi o alta viata, incepi sa te restudiezi, sa redevii alt om, ca si cand tot ce s-a cladit in organism pana acum s-ar fi naruit ca un castel din carti de joc. Optimism - asta-i cuvantul de baza - si putere de a lua in piept o noua viata. Sanatate iti doresc!
Mesaj modificat de autor pe 11.12.2007

Sus

Subiectul mesajului: Re: Viata dupa histerectomie
MesajScris: 11 Dec 2007, 23:35 
Neconectat

Revin cu un argument. Am uitat sa-ti spun ca perioada trecuta de la operatie (10 saptamani) mi s-a parut, totusi, cam scurta:? pentru a-ti reincepe viata sexuala, chiar daca medicul ti-a spus ca dupa 2 luni si jumatate vei putea relua totul la fel ca inainte. Dar, tinand cont de faptul ca si colul a fost taiat, iar el este primul afectat in timpul unui act sexual, trebuie sa ai mare grija si sa fii delicata (la fel si sotul). Din acest motiv cred ca s-a produs si sangerarea, nu din cauza lubrifiantului. Mie - desi eram cu mult mai tanara decat esti tu acum - doctorul mi-a impus cu desavarsire repaus sexual timp de 3 luni, dupa care mi-aduc aminte ca primisem de la spital un fel de ovule, pe care trebuia sa le introduc in vagin cam cu o jumatate de ora inainte de... acestea mentineau umezeala vaginului (erau galbui si contineau un amestec din plante - daca imi voi aduce aminte, voi reveni sa-ti scriu). Insa sugestia mea este sa mergi pentru un control de rutina la medicul care te-a operat, pentru a vedea mai clar care este situatia cu durerile si sangerarile. Mi s-a intamplat si mie la inceput sa am mici sangerari (nu foarte grav, dar cat sa ma sperie) si cand am ajuns intr-un suflet la doctor, acesta mi-a spus, zambind: "schimba draga si tu pozitia, ca nu mai esti ca inainte". Asa ca... schimba si tu pozitia (nu trebuie sa studiezi neaparat Kamasuthra). Imi cer scuze daca ti se par prea deplasate parerile mele. In ce priveste tulburarile de menopauza mai exista pe piata si "A-Zinc Menopausa" (de la Arkopharma), dar e cam scumpicel si trebuie luat frecvent (in prospect scrie: permanent, ceea ce eu am asociat cu sintagma "pe viata"). Asa ca, tot mai bine e sa consulti si un medic homeopat, care ti-ar da cateva sugestii, poate chiar tratament. Insa nu uita: tratamentele naturiste se fac pe o perioada foarte lunga de timp, pentru ca ele nu trateaza de facto, ci ajuta organismul sa lupte singur impotriva oricaror schimbari sau afectiuni.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]