Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Noi 2014, 00:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: varfuri despicate
MesajScris: 08 Aug 2006, 12:46 
Neconectat

ce as putea face pentru parul gras la radacina si uscat la varfuri?(varfurile sunt chiar despicate) am auzit de uleiul de masline ca este foarte bun pentru par.
in cazul meu, cum l-as putea folosi? folosesc masca de par de la dove la fiecare spalare dar nu prea se vad rezultate.mi-a crescut parul destul de mult si parca nu l-as mai tunde.vreau sa-l repar.m-ar interesa masti preparate in casa, naturale.

Sus

Subiectul mesajului: Re: varfuri despicate
MesajScris: 08 Aug 2006, 19:31 
Neconectat

Preia ideile de la "Par lung-varfuri despicate" , iar pentru parul gras, aplica zeama de lamaie pe pielea capului, lasa cateva minute, dupa care te speli. Foloseste balsam pentru par degradat sau masti speciale pe care le aplici numai pe lungimea parului. Fii atenta la modul in care te speli pe cap: samponul, in cantitate mica, il folosesti doar la radacina parului, fara a masa capul, pentru ca prin masare vei determina o rapida ingrasare a parului, iar balsamul il folosesti doar pe lungimea parului, fara a atinge pielea capului dearece, si acest lucru ar duce la o rapida ingrasare.
Ca tratament pentru par ti-l recomand pe cel de la Serical(1l costa cca. 140 000 lei), pe care eu il folosesc in mod regulat si este foarte eficient.

Sus

MesajScris: 09 Aug 2006, 13:40 
Neconectat

ce tratament de la Serical folosesti? Cel pentru par gras CAROTTA sau cel cu miere pentru par uscat?
da rezultate? de unde se pot cumpara?

Sus

MesajScris: 09 Aug 2006, 15:06 
Neconectat

Eu il folosesc pe cel cu lapte pentru par vopsit si este excelent! L-am cumparat dintr-un magazin de cosmetice din Sf. Gheoghe.
Il folosesc exact cum scrie pe cutie: il tin pe par cel putin 30 minute.
Mesaj modificat de autor pe 9.08.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: Varfuri despicate
MesajScris: 12 Aug 2006, 12:03 
Neconectat

Am avut aceeasi problema pe vremea cind purtam parul foarte lung. Virfurile despicate NU se pot repara, singura solutie este sa le tai. Ai auzit bine, uleiul de masline extra-virgin (produs la prima presare la rece a maslinelor) face minuni. Eu il turnam pur si simplu in cap, o data pe luna, seara inainte de culcare, si aveam grija ca sa ajunga pe toata lungimea firul de par. Apoi il stringeam in coc, puneam o casca de baie pe cap si stateam asa pina dimineata cind il spalam (cu greu), evident cu sampon pentru par gras. Ai observat cum fac fac pasarile de apa (rate, giste, lebede, etc.) ca sa aiba grasime pe toata lungimea penelor? Cam asa ceva trebuie sa faci si tu: in fiecare dimineata si seara, cu o perie cu dinti de metal (ca sa nu se electizeze firul de par; cel mai bine ma descurcam cu o tzesala de cîini care este MULT mai deasa decit periile normale), parul trebuie periat usor(fara sa fortezi acolo unde e incurcat)in toate directiile (si in sensul cresterii firelor si in sens invers). Ideea e ca grasimea care sa gaseste la radacina firului de par (si pe care o producem tocmai pentru a hrani firul de par?) sa ajunga pe toata lungimea lui. Cea mai buna varianta este sa folosesti un pieptan de os, dar nu stiu de unde mai poti cumpara in zile noastre unul adevarat. Aaaa, si NU il spala f. des: cu cit te speli mai des, cu atit se ingrasa mai mult parul. Numai tu poti sa spui ce inseamna "des" functie de cit de repede il simti ca s-a "ingrasat".
Mesaj modificat de autor pe 12.08.2006

Sus

MesajScris: 12 Aug 2006, 19:57 
Neconectat

:)Eu am avut aceeasi problema cu parul gras la radacina si varfurile uscate si sincer m-a ajutat samponul GLISS varianta verde,se gaseste mai greu in ultima perioada dar daca il gasesti,poti sa-l incerci.Cat despre varfurile despicate,nu sunt prima care ti-o spune:trebuie sa le tai,spre binele parului tau.Si eu vroiam sa-l las sa creasca cat mai lung si nu-l taiam si am facut cea mai mare greseala,dar dupa ce l-am taiat a crescut mai repede.Acum il am lung cum mi-am dorit ,dar in fiecare luna tai aprox. un centimetru din el.Chiar daca ii schimb culoarea foarte des, sunt mandra de parul meu,este sanatos!

Sus

MesajScris: 13 Aug 2006, 19:54 
Neconectat

Parul nu creste mai repede daca il tai! Parul uscat si cu tendinte de despicare se rupe si da senzatia ca creste incet.

Sus

MesajScris: 20 Noi 2006, 16:36 
Neconectat

Buna!parul care are virfuri despicate trebuie taiat,deoarece stagneaza in crestere;parul care nu este despicat creste mai repede;pina la urma ,tot trebuie taiat din el pt.ca un par despicat arata si urit,indiferent cit de lung este si nu e nici sanatos,sa fie lasat despicat.

Sus

MesajScris: 20 Noi 2006, 23:19 
Neconectat

din cate stiu eu pt a avea un par frumos si sanatos trebuie sa-i tundem o data pe luna varfurile, chiar daca sunt sau nu despicate. astfel el se regenereaza mai repede, spun asta pt ca am incercat pe parul meu.

Sus

MesajScris: 20 Noi 2006, 23:24 
Neconectat

am citit mai sus ca se vorbea despre un anume produs Serticat. ieri mi-am cumpatat si eu dar nu cu prea mare incredere. A folosit cineva pe cel pe baza de placenta? daca da, scrieti ce rezultate a-ti avut, pt ca as vrea sa-l folosesc ca tot l-am cumparat, dar vreau sa stiu care e efectul in timp. daca mai trebuie sa folosesc pe langa el (care e o masca) si balsam de par, sau e deajuns?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]