Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Apr 2014, 01:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Usturimi si mancarimi in zona genitala
MesajScris: 22 Mai 2006, 00:35 
Neconectat

Buna ziua!
Solicit si eu un raspuns avizat la urmatoarea problema: de vreo cateva zile resimt usturimi si mancarimi in zona labiilor, pe interior.
La inceput a fost o mancarime usoara, dar acum (e vorba de vreo 5 zile in total) este mult mai intensa, si dureroasa, dar in general doar la atingere.
Mentionez ca nu am intretinut niciodata relatii sexuale de nici un fel.
De asemenea mentionez ca stau intr-un blestemat de camin studentesc. De aceea ma tem ca poate este vorba de vreo infectie contractata la dusuri/WC-uri.
As dori, va rog, sa-mi spuneti ce e de facut. Nu as vrea sa ajung la medic, am oroare de medicii zilelor noastre.

Va multumesc anticipat.

Sus

Subiectul mesajului: raspuns
MesajScris: 22 Mai 2006, 11:21 
Neconectat

Parerea mea este ca trebuie sa lasi oroarea la o parte si sa mergi la medic. In fond corpul tau este mult mai important decat niste trairi emotionale de moment. O problema medicala trebuie tratata imediat dupa aparitia primelor semne si simptome.
Mai ales ca in cazul tau poate fi vorba de o infectie genitala, care netratata corespunzator poate duce la lucruri mult mai grave.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Usturimi si mancarimi in zona genitala
MesajScris: 26 Mai 2006, 11:29 
Neconectat

De 3 zile am o senzatie de mancarime la baza labiilor,spre interior,dupa prima zi incetase,acum iar a revenit.As vrea sa stiu cu ce unguent ma pot da,fara sa apelez inca la o consultatie.Mentionez ca sunt inca virgina,dar prietenul meu are un fel de ciuperca la ureche.Se poate sa fi luat vreun microb de pe prosoape sau wc?Sau poate fi din cauza caldurii?Senzatia de mancarime devine mai puternica atunci cand ma spal.In prima zi am folosit Fluocinolon N dar nu stiu cat de indicat este.

Sus

MesajScris: 26 Mai 2006, 23:08 
Neconectat

Iti pot da cateva sfaturi pana ajungi la medic.Dar trebuie sa ajungi!!Nu te mai spala cu nici un fel de sapun,indiferent ca e solid,lichid,pt.igiena intima,etc.Cumpara-ti de la farmacie o crema clotrimazol cu care te ungi si fa badijonari cu iaurt simplu(e f.bun pt.cazuri din acestea).Ai grija la lenjeria intima (poarta numai bumbac pe care poti sa-l fierbi si sa-l calci).Bafta si nu uita de medic!
Mesaj modificat de autor pe 26.05.2006

Sus

MesajScris: 27 Mai 2006, 09:22 
Neconectat

spalaturi cu bicarbonat de sodiu...4 linguri la un litru de apa fiarta sau ceai de pelin,galbenele,musetel...

Sus

MesajScris: 27 Mai 2006, 15:04 
Neconectat

Merci mult pentru sfaturi.M-am spalat cu ceai de musetel,coada soricelului si cu Femigin antiseptic,Clotrimazol,care mi-au fost recomandate de farmacista.Insa nu observ nici o ameliorare.Pana o sa ajung la medic mai dureaza;am auzit ca poate fi vorba de o ciuperca si ca ar fi bun Nistatina antibiotic pt candida.Nu stiu daca am aceasta ciuperca,cum ar trebui sa arate?sau da numai o senzatie de mancarime?Este posibil sa se agraveze?

Sus

MesajScris: 27 Mai 2006, 15:16 
Neconectat

daca ai Candida ar trebui sa ai o scurgere alba,pt.Candida treb sa iei Macmirol ovule si Nizoral...dar cel mai bine e sa te duci la doctor,sa faci lama si sa-ti dea tratamentul corespunzator...incearca sa te speli cu ceai de PELIN...stiu sigur ca e f bun daca ai usturimi,a avut o prietena usturimi si s-a spalat cu ceai de pelin si i-a trecut...poate sa fie si o iritatie de la sapun

Sus

MesajScris: 28 Mai 2006, 16:37 
Neconectat

Ovule nu cred ca pot sa iau ca sunt inca virgina.Daca am candida cat dureaza pana imi trece?nu mai suport senzatia asa de mancarime,m-am spalat cu tot felul de ceaiuri si inca nu mi-a trecut.Se poate sa influenteze si menstruatia?(pt ca mi-a intarziat deja 8 zile)

Sus

MesajScris: 28 Mai 2006, 17:18 
Neconectat

nu stiu daca poate influenta menstruatia...trebuie sa te duci la doctor

Sus

MesajScris: 28 Mai 2006, 18:11 
Neconectat

Ana,pana ajungi la medic dute si cumpara de la farmacie,,tantum rosa''.Sunt niste pliculete si fa spalaturi.Ar trebui sa ai in permanenta asa ceva in casa ca sunt f.bune.Nu uita sa nu te speli cu nici un fel de sapun si fierbeti lenjeria intima si calc-o.Nu dispera vei scapa.Menstruatia intarziata nu cred ca poate fi de la asa ceva.Poate ai vreo anexita sau dereglare hormonala.Folosesti anticonceptionale?Deci la medic tot va trebui sa ajungi.Sanatate si tine-ne la curent!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]