Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Sep 2014, 13:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Usturimi si mancarimi in zona genitala
MesajScris: 04 Iul 2006, 00:31 
Neconectat

salut.Si eu am aceleasi probleme ca unele din voi si sunt foarte speriata.am mancarimi si bubite in zona genitala si e foarte neplacut.nu stiu ce sa fac as dori sa nu fie neaparat sa ajung la doctor.voi incerca si eu pliculetele acelea de tantum rosa.daca mai aveti sfaturi va rog sa raspundeti.va multumesc

Sus

MesajScris: 25 Iul 2006, 19:42 
Neconectat

Am citit parerile voastre despre acest subiect si m-am gandit ca in calitate de medic sa raspund la unele din intrebari.Usturimile si mancarimile in zona genitala sunt date in majoritatea cazurilor de candida.Aceasta este o ciuperca care exista in mod normal la nivelul mucoasei vaginale.In conditiii de imunitate scazuta ea se inmulteste si determina asa zisa vaginita micotica.Exista o multitudine de tratamente pentru aceasta afectiune.Ce vreau sa subliniez este ca tratamentul trebuie sa contina ovule,o crema si pastile neaparat.Tratament ptr.partener obligatoriu !!

Sus

MesajScris: 30 Iul 2006, 01:35 
Neconectat

Problema serioasa citit cateva raspunsuri peaici si nu prea ajuta .. adica .. dati la intamplare .. eu am aceasi problema cam de 1 zi .. sunt mai preacaut si de obicei iau in serios lucrurile care se schimba
pt toata lumea cred ca cea mai buna soltuie este sa mergeti la doctor ..

Sus

MesajScris: 01 Aug 2006, 23:19 
Neconectat

buna,fetelor!am si eu nevoie de un sfat!am fost la doctor si nu am gasit dr meu la cabinet,asa ca am vb cu asistenta,i-am explicat problema mea:am o senzatie de mancarime de aproxim 3 saptamaini,in partea interioara a labiilor,si in plus am observat si o senzatie de usturime si o usoara umflare dupa contactul sexual,tot in partea de interior a labiilor,iar secretia este "branzoasa",i-am explicat asta si asistentei si mi-a recomandat apa cu bicarbonat,spunandu-mi ca tantum rosa nu e bun in cazul asta.am facut spalaturi vaginale cu apa si bicarbonat cum mi-a spus,dar nu am facut zilnic,ci cam la 3-4 zile ,de vreo 5 ori,si vad ca nu mi-a trecut.ce sa fac?ar trebui sa fac zilnic,timp de o saptamana spalaturi vaginale cu apa si bicarbonat de sodiu,apoi sa vad rezultatele?m-as mai fi dus intr-o vineri la cabinet,dar nu mai pot fugi de la munca,sfatui-ti-ma va rog!!!
ps:am prieten stabil de 7 ani si niciunul dintre noi nu a mai avut relatii extraconj...deci nu e altfel de boala...am folosit niste servetele umede destinate pt igiena intima..si la scurt timp mi-a aparut aceasta senzatie de discomf...sa fie ele cauza?nu prea as crede...nu stiu..ce ma sfatuiti??cred ca pe luna viitoare voi ajunge la dr,dar pana atunci ce fac?merci mult,astept raspuns

Sus

MesajScris: 02 Aug 2006, 12:46 
Neconectat

buna ziua!prietena mea are chis ovarian!si am facut sex neprotejat!ce se poate intampla in cazul meu??ce indicatzii imi datzii?va multumescc!!!

Sus

MesajScris: 02 Aug 2006, 13:00 
Neconectat

:P si ce daca are chist ovarian, nu-i o problema pentru tine faptul ca are chist ovarian, nu se intampla nimic in cazul asta dar... nu stiu in alte privinte

Sus

MesajScris: 05 Aug 2006, 14:26 
Neconectat

Buna! Am si eu aceleasi probleme, adica , mancarimi, usturimi, scurgere vaginala etc si am folosit apa cu bicarbonat, ceai de coada-soricelului, galbenele, ceai ginecologic si se observa o usoara ameliorare, dar problema mai grava este ca am mai avut o data chestia asta si dupa cateva saptamani a recidivat.Sufar si de o metroanexita bilaterala si am facut multe tratamente recomandate de medici, dar durerile inceteaza o perioada scurta si dupa aceea acelasi calvar. Nu mai stiu ce sa mai fac! Sotul meu s-a infectat de la mine cu aceasta ciuperca si acum are si el aceleasi simptome, adica:mancarimie, usturime, scurgere .Facem amandoi tratament, dar, din pacate, problema asta, dupa cum am observat, este cam greu de rezolvat. Mentionez ca nici nu pot ramane insarcinata deoarece am metroanexita. Am facut un chiuretaj in vara anului trecut si de atunci ma confrunt cu aceste probleme. Ajutati-ma, va rog frumos!

Sus

MesajScris: 29 Oct 2006, 12:57 
Neconectat

Buna ziua!Acum cateva luni am avut mancarimi in zona genitala si simptome care mi-au indicat ca e vb despre candida.Am folosit ceaiurile si NIstanin si mi-a trecut.Acum insa am iar acele simptome,si cred ca se transmite de la partener la mine.Daca partenerul are poate totusi sa nu prezinte simptome ca mine?adica doar mancarime,fara acea scurgere albicioasa?Ce tratament ar trebui sa urmeze si el?acelasi cu al meu?sau alte pastile?As vrea un sfat pt ca nu reusesc sa- l conving sa mearga la doctor.Ce tratament ar putea urma?Daca eu am luat iar aceasta ciuperca de la el,asa se va intampla intotdeauna?sau exista solutii sa scape si el si eu de ea?
Mesaj modificat de autor pe 29.10.2006

Sus

MesajScris: 30 Oct 2006, 17:22 
Neconectat

obligatoriu ambii parteneri trebuie sa faca tratamentul.un unguent(nidoflor), pastile, iar pentru tine in plus niste ovule.Daca faci doar tu tratamentul si partenerul tau nu,nu rezolvati nimic.Acest tratament dureaza 7-10 zile.Multa sanatate

Sus

MesajScris: 04 Noi 2006, 18:58 
Neconectat

eu am ajuns la dr,am fac analize si mi s-au prescris ovule mixte,pe care le-am luat de la acelasi cabinet(panait sarbu).tratamentul dura 10 zile,acum ma simt f bine,sper sa tina tot asa,partenerul meu nu avea aceeasi senzatie ca mine si nici nu are.nu i s-a transmis de la mine.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]