Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Aug 2014, 15:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: un fel de bubite pe degetele de la picioare
MesajScris: 22 Iul 2006, 14:45 
Neconectat

Buna ziua. As avea si eu o problema, dar din cauza lipsei de cunostinta pt termeni medicali va trebui sa descriu destul de ambiguu ceea ce am.
Mi-a aparut acum ceva timp pe un deget de la un picior un fel de bubita rotunda, mai mica, ca o coaja, uscata, cu pielea mai crapata,de culoarea pielii(poate putin mai inchisa).
Dupa ceva timp s-a extins si la degetul de langa si la un deget pe piciorul celalalt.
Am incercat sa dau cu spirt, dar nimic.
Ma doare si devine foarte inconfortabil. Mi-e frica si sa se extinda.

Va rog mult de tot dati-mi un sfat sau ajutati-ma cu ceva!
Mesaj modificat de autor pe 22.07.2006
Mesaj modificat de autor pe 22.07.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: un fel de bubite pe degetele de la picioare
MesajScris: 23 Iul 2006, 17:11 
Neconectat

salut..cel mai bun sfat p care ti-l pot da e sa te duci neaparat la un medic dermatolog...numai ei sunt capabili sa realizeze ce este, care-i cauza si cum se poate trata...in afara de degete nu ai bubitze si in alte parti? (cum ar fi coate, spatiul dintre degetele de la maini..uita-te atent/a)...'acum ceva timp' c inseamna?...de cat timp ai observat prima bubitza?...apropo..nu mai da cu spirt k poate is sensibile bubitzele la alcool...mai bine fa-ti cat de curand o programare la medic...sper k o sa t vindeci rapid...pa pa

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 17:35 
Neconectat

Nu am bubite in alte locuri. Prima bubita am observat-o acum o luna, dupa cate imi amintesc. Am zis ca nu e nevoie sa ma duc la medic si ca se poate rezolva mai simplu pe acest site, cu un unguent sau ceva.
Daca mai aveti vreo idee va rog ajutati-ma!

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 17:58 
Neconectat

poate e din cauza pantofilor...poate's bataturi..acum m-am uitat intr-o carte si am cautat simptomele tale..si am gasit un tratament homeopatic pentru bataturi: unguent cu galbenele care inmoaie tesuturile...si mai scrie aici k pt inmuierea bataturilor sensibile se freaca cu suc de lamaie...totodata crema cu aloe e utila pt calmarea pielii...nush dak ceea ce ai tu is bataturi...dar galbenele, aloe si lamaia n-au ce rau sa-ti faca...si..vezi..incaltamintea necorespunzatoare poate da multe batai de cap (am patit-o de multe ori).

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 18:04 
Neconectat

Sunt sigur ca nu-s bataturi.
Acum ma uit atent la un deget si vad ca langa o "bubita" , la cativa centimerti in stanga, e un punct mic, aproape negru, prins de piele. Probabil se va face ca celelalte.
Se poate sa fie vreo ciuperca?

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 18:27 
Neconectat

am citit candva de o ciuperca la picior..dar afecta unghiile picioarelor..nush dak e asa ceva...io ma duc saptamana viitoare la dermatolog (sufar de psoriazis) si o intreb p doctorita..poate imi spune ...poate nu (sunt putini doctorii care dau consultatii pe gratis)..oricum..o sa incerc..alte detalii in legatura cu bubitele care sa ma ajute atunci cand o sa-i descriu problema doctoritei:...cum ar fi...toate bubitele au aceeasi marime?te mananca?le poti descuama usor?sunt numai de culoarea pielii?sunt mai risipite sau sunt adunate una in jurul celeilalte?daca le atingi te dor?...nu garantez k o sa t pot ajuta dar pot incerca.

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 18:47 
Neconectat

Nu sunt de aceeasi marime, cea mai mare are raza de 4-5 mm.

Sunt raspandite pe 2 degete de la un picior si un deget de la celalalt. Cam 1-2 pe un deget. Nu formeaza ciorchine, adica cresc independent.

Cand ating ma dor.

Sunt tari, nu moi. Si nu ies in relief, sunt la acelasi nivel cu pielea.

Sunt de culoarea pielii, poate mai inchise putin.

Sunt uscate.

Nu se descuameaza usor. Sunt tari si uscate si dor cand incerc.

Sper sa iti fie de ajutor aceste detalii.
Multumesc mult pentru ajutor! As fi foarte incantat sa aud niste idei!
Multumesc!

Sus

MesajScris: 26 Iul 2006, 22:58 
Neconectat

Am intrebat doctorita si o zis k s-ar putea sa fie vorba despre niste veruci(negi). Daca e vorba despre veruci atunci ele pot fi eliminate prin aplicarea unor plasturi cu acid salicilic. Totodata aromoterapia te poate ajuta: 2 picaturi de ulei esential de lamaie in 10 picaturi de otet de cidru pot ajuta la indepartarea verucilor..aplici zilnic si acoperi in timpul zilei cu un bandaj adeziv, insa pe timpul noptii lasi verucile expuse....tratamentele se pot intinde pe durata mai multor saptamani. Dieta poate fi un factor favorizant persistentei sau recurentei verucilor...mananca alimente bogate in vit A: oua, peste, varza, morcovi precum si produse lactate. Totusi, sfatul meu e sa mergi la doctor. Nu astepta sa apara mai multe. Numai doctorul poate sa-ti dea sfatul cel mai bun. Insanatosire grabnica!

Sus

MesajScris: 27 Iul 2006, 18:30 
Neconectat

Cred ca sunt negi, caci am gasit pe pagina asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Wart poza din dreapta e cu ceva destul de asemanator cu ce am eu, doar ca am mai putini.
Am sa ma apuc de tratament si sper sa nu fie ceva mai grav.
Multumesc mult inca o data!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Un fel de bubite pe degetele de la picioare
MesajScris: 28 Iul 2006, 23:19 
Neconectat

salut. am avut ceva de genul, am fost la medic si era un fel de alergie la praf si transpiratie. la mine s-a rezolvat cu ALERID si FLOCINOLON. multa bafta!!!!!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]