Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 19 Apr 2014, 09:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tuse seaca
MesajScris: 04 Iun 2006, 23:43 
Neconectat

De sasev luni am tuse seaca, iritativa cu senzatie de gadilatura in gat atat ziua cat si noaptea. Am facut investigatii, radiografie, radioscopie, spirometrie care au fost normale. exudat faringian cu candida si stafilococ auriu-trat cu zinat si flucovim.Ce mai pot face pentru a scapa de aceasta tuse iritativa?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tuse seaca
MesajScris: 05 Iun 2006, 12:31 
Neconectat

Maceratul de scai vanat este extraordinar de bun in asemenea afectiuni. Se prepara astfel: intr-o cana cu apa plata se pune 1 lingurita cu varf de scai vanat (se poate folosi produsul Ceai de scai vanat) si se lasa la macerat aprox. 2 ore. Se consuma cu ingitituri mici. Se beau 3-4 cani/zi pana la disparitia fenomenului.

Sus

MesajScris: 05 Iun 2006, 22:33 
Neconectat

Maria poti incerca pentru tuse siropul homeopat Stodal, al firmei Boiron France....se gaseste in farmacii si e foarte bun. Mie mi-a trecut o bronsita cronica cu el, si crede-ma ca incercasem cele mai tari antibiotice posibile de imi distrusesem organismul....multa sanatate.

Sus

MesajScris: 17 Feb 2007, 01:01 
Neconectat

Eu am avut si am aceeasi Tuse seaca de 2 ani de zile si to nu scap de ea :lol:.Am avut probleme cu respiratia si mi s-a zis ca am astm bronsic dar la spirometrie si testele alergice totul iesea normal.Ei bine nu stiu in cazul tau dar in cazul meu dupa 3 ani de umblat pe la medici s-a adeverit a fi un simptom al BRGE(boala de reflux gastro esofagian).Amigdalele mele erau dstul de des iritate ca si ale tale.Eu iti recomand sa te gandesti bine daca ai avut antecedente cu stomacul; sau daca iti vine mancare pe gat dupa ce manaci .daca ai arsuri pe gat etc,pt ca sucul gastric care este regurgitat din cand in cand din stomac poate sa-ti irite bronhiile si in timp lucrurile pot s-o ia destul de razna(astm bronsic,bronsita cronica etc).Asadar iti scriu acest mesaj pt ca daca este acest inamic ascuns care m-a chinuit din umbra atata timp pe mine fara ca vreun minunat de medic sa-si dea seama desi pe fisa mea scria clar de antecedente de reflux gastric,el trebuie deconspirat,:lol:.Deci data viitoare cand te duci la medicul de familie intreaba-l si de aceasta varianta,sanatate.

Sus

MesajScris: 08 Mar 2008, 01:07 
Neconectat

AM ACELASI SIMTOME DE IRITARE ,GAT USCAT SI CARE CERE MULTA APA ,( AM FOST LA DOCTOR SI EU SI NIMIC NOU NU AU SPUS )UN REMEDIU NATURIST CARE LA MINE A AVUT EFECT SPER SA VA AJUTE PE CEI CARE AU NEVOIE SI EU LA AFLAT ACUM RECENT:
LA 400 G DE MIERE DE SALCAM SE PUNE 60 MG DE GLICERINA (NEBORAXATA ) SI SE FIERB 2 LAMII SEPARAT NU IMPREUNA CU COMPOZITIA DUPA CARE SE STORC DOAR ELE IN COMPOZITIE SI SE AMESTECA BINE DE FIECARE DATA SE IA CITE 2 LINGURI DE CITE ORI PUTETI INAINTE DE A MINCA SAU SE BEA DIN BORCAN DE 2 ORI .
PATITTO.SANATATE LA TOTI

Sus

MesajScris: 29 Iun 2008, 16:25 
Neconectat

am si eu o tuse de aprope 4ani . O tuse seaca care uneori imi provoaca si un flecmon de culoare verde am incercat toate ceiurile care sant pe piata si nu au dat nici un rezultat. care stie cineva ce pot face ca sa opresc aceasta tuse

Sus

MesajScris: 02 Iul 2008, 07:50 
Neconectat

o inflamatie repetata a cailor respiratorii superioare poate fi semnul unei afectiuni alergice care poate pre-merge aparitia unui astm.Pentru desensibilizare,se poate folosi produsul naturist BETARAX-cps si siropul indian Coughend.Se controleaza si starea de functionare a rinichilor,uneori ,cand acestia nu-si mai fac bine functia de eliminare a toxinelor prin urina,aceste deseuri toxice din metabolism,aleg o alta cale de eliminare,de cele mai multe ori,calea mucoasei respiratorii,pe care o inflameaza.O mucoasa gata inflamata e ca un ogor proaspat arat si pregatit pentru insamantare.O candida sau un stafilococ banal,ba chiar si alti oportunisti,se pot dezvolta nestingheriti,avand conditii optime de dezvoltare.Iata de ce ,dupa conceptia naturista,e foarte important ceea ce mananci(ESTI CEEA CE MANANCI),toxinele fiind generate de o hrana necorespunzatoare plus un ficat care nu mai face fata functiei de detoxifiere.
Din experienta mea,am constatat ca anumite sucuri(apa colorata si indulcita),contin un ceva iritant pentru faringe.Stiu ca sunt niste E-uri care sunt iritante,posibil acidul citric si fosforic,e treaba celor de la Protectia consumatorilor sa ia masuri.Toti copii cu probleme faringiemne sunt mari consumatori de sucuri cu ,,chimicale,,.Dupa dezvatarea de a mai consuma asemenea ,,porcarii,,puse in consum de masa de mari interese finaciare,problemele s-au atenuat de la sine.Necazul este ca oricat ar fi de bune si sanatoase sucurile naturale din fructe proaspete facute in casa cu un blender(se adauga miere si apa plata),gustul micutilor e pervertit pentru multa vreme de ,,minunatele,, arome sintetice ,,identic naturale,,.Insistati pana veti obtine rezultatul dorit,intr-o zi,cand vor realiza, o sa va multumeasca. Educatia pentru o viata sanatosa incepe in familie.Nu va asteptati ca o institutie sau O Autoritate de Medicina Preventiva,de exemplu,sa faca acest lucru in locul dumneavoastra..Strategiile privind sanatatea si situatia financiara,se stabilesc in consiliul de familie.Investiti in sanatate printr-o hrana bio,simpla si necontrafacuta.
Mesaj modificat de Administrator pe 2.07.2008

Sus

MesajScris: 21 Mar 2009, 23:10 
Neconectat

buna seara.baietelul face un tratament homeopat , acum cateva zile a inceput sa tuseasca,i_am dat stodal ,dar nu_si mai face efectul,i-am schimbat siropul coughend(are voie ) .astept un raspuns.va multumesc.

Sus

MesajScris: 05 Noi 2009, 12:25 
Neconectat

Pentru tusea seaca cu iritatie in git sunt foarte bune comprimatele de supt PLANTUSIN (de la Fares). Se pot lua 4-6 comprimate pe zi. Au efect dezinfectant, expectorant si emolient. Sunt utile si in caz de candidoza bucala deoarece uleiul esential de cimbru din compozitia lor are afect anticandidozic.

dr. Dalia Faur
medic Fares Orastie

Sus

MesajScris: 02 Feb 2013, 01:44 
Neconectat

Am o fetita de 3 ani care dupa un episod de bronsita a rămas cu o tuse din gât cumva. Foarte frecvent trage aer în piept ca sa tusească si se opreşte înainte sa tuseasca . Parcă ar avea ceva în gât si ft des face de parcă îşi drege vocea sau încearcă sa elimine flegma din gât.

La orl spune ca e bine,homeopata nu ştie ce sa îi mai dea,eu nu ştiu unde sa mai merg. Seara în somn ,daca apucă a tusi o dată face un lichid în nas cu care se îneacă si care o face sa tot tuseasca

Pe 16 dec a avut bronsita ...de atunci ne chinuim asa..

Are cineva o soluţie si pt mine?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]