Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Iul 2014, 01:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tratament depresie
MesajScris: 14 Iul 2008, 12:00 
Neconectat

A facut cineva tratament cu arsenicum album pt depresie si atacuri de panica?ca am fost la medic homeopat si mi-a spus sa iau aceste granule de arsenicum album as vrea sa stiu daca a facut cineva si daca da rezultate....

Sus

Subiectul mesajului: Re: xeroxat,tritico lexotanil
MesajScris: 07 Feb 2009, 02:59 
Neconectat

Salut la toata lumea!

xeroxat,tritico lexotanil xanax ......stilnox noaptea si parca tot asa ma simt; prost prost si iar prost.si nu am decat 27 de ani care ii fac in 1 saptamana.
nu stiu de unde o fi venit de unde m-i se trage.
Pana acum am inteles un lucru: trebuie sa luptam sa trecem peste starile astea nenorocite.cu si fara medicamente in fiecare zi.
Am vazut ce scriu unii despre alti oameni ca traisesc si ei nu.asta simt si eu si ma enerveaza faptul ca ma duc la un club sau intr-un mol si eu am stari anxioase si atacuri de panica ,ameteli dezechilibru etc....
Da ce sa facem decat sa luptam sa ne facem bine si sa mergem mai departe.
Acum ce sa va zic sanatate multa si ne vedem pe forum:)

Va pup

Sus

Subiectul mesajului: ascultati melodia
MesajScris: 07 Feb 2009, 03:01 
Neconectat

ascultati melodia asta si poate aveti mai mult de viata:
Amy Mcdonald- This Is The Life
mie sincer mi-a venit si o ascult f des:)
E si asta o terapie!

Sus

MesajScris: 19 Iul 2010, 10:16 
Neconectat

artistica scrie:
Buna,
Citind mesajele voastre, am inceput sa ma regasesc in aceste simptome pe care le descrieti privind depresia.

De la ce mi-au aparut acestea in urma cu un an?

De la faptul ca sotul meu ma inseala!

Chiar acum este si el pe net pe laptop, pe mess cu iubita, care locuieste intr-un alt oras, dar poate sa o vada cand isi doreste!
Si nu sunt paranoica, pentru ca, chiar el mi-a spus lucrul acesta. Am avut un an de cosmar, am vrut sa divortez, dar m-am lasat convinsa sa traiesc intr-o casnicie de convenienta cum sunt multe, pentru ca-l mai iubesc, avem un copil si la 40 de ani, cred ca nu sunt capabila sa iau viata de la capat.

Cateodata simt ca am sa innebunesc. M-as duce la un psiholog, dar in orasul meu mic nu cred ca o sa gasesc profesionalism si confidentialitate. Pentru ca simt ca nu mai am incredere in oameni, vad totul in negru, sunt intr-o etapa foarte importanta a carierei mele, nu pot sa ma confesez nimanui, m-am saturat de jucat teatru pentru cei din jurul meu care ma invidiaza pentru casnicia mea perfecta (doar sora mea, sora lui si soacra-mea stiu adevarul.

Sub masca altor probleme am primit de la un medic care trateaza naturist un supliment numit DepressA, din care iau cate o pastila la pranz si cumva parca este mai bine.

Dar ma gandesc ce va fi peste o luna, cum voi reusi sa traiesc asa?

Salut !
Am trecut si eu in tinerete prin aceste probleme, vesnica infidelitate a stului.
Am vrut sa divortez, dar aveau probleme de sanatate copii mei, mergeam mereu la medic, fara rezultate, cu greu am gasit spitalul si medicul care mi-a tratat corect copilul, gasin-dui cauza*, parintii mei deasemeni erau bolnavi si nu voiam sa mai adaug inca o suferinta in familie. Depresia mea a avut un curs lung si cu modificari care imi periclita viata. Nu am facut nici un tratament, nu ma-m confesat nimanui, comportamentul meu de *fatada*, vazuta de cei din exterior era ca sa citez o colega de a noastra(eram colega de serv. cu sotul meu),** ai un sot asa bun, ca nici nu stii pe ce lume traiesti**.Adevarul este ca nu mai suportam, nu se poate explica in doua cuvinte starile prin care treci. Am avut si cateva tentative de suicid, nu mai puteam tine piept suferintei, nu eram sprijinita nici macar cu un sfat, bun, rau, face f. mult in astfel de situatie. Dar nu stia nimeni prin ce trec, eu in fata lor eram sarea si piperul, vesela , glumeata, zambitoare,eleganta, nu ieseam oricum din casa. Acasa eram tot timpul activa(exagerat), totul in casa faceam eu,de copii tot numai eu ma ocupam,(eram mama+tata), Insomnia o umpleam cu activitati casnice, ex. calcam rufe, coseam nasturi, sosete etc. sau citeam pana dimineata. La serviciu imi depaseam cu mult sarcinile , ceream altele noi , sa fiu ocupata tot timpul, primeam compesatii atat banesti cat si aprecieri si respect pentru munca depusa, incredere si mana libera sa iau singura decizii, stiau ca ma implic. Dar lipsa tratamentului, a psihologului sau macar sa ma fi confesat, sa vars tot ce ma macina NU*, asa ca, am avut episoade de abandon, lasitate si am luat pastile.Am fost salvata de 2 ori. Ultima data, dupa ce mi s-a facut interventie de prim ajutor, m-a transferat de urgenta la psihiatrie . Nu am vrut sub nici o forma sa ma internez, motivand ca ; **incepe scoala si copilul meu este in clasa a - l -a,''.medicul m-a externat dar/semnaura soului meu, caruia i-a spus ca, ea nu crede ca moivul depresiei mele sunt doar copii care sunt cu probleme de sanatate si ca, sa semneze ca va avea grija de mine,la consiliat pe el,nu mi-a spus niciodat ce au discutat. pana inr-o zi, la nici doua sapamani, cand la-m surprins cu o domnisorica''. penru ca i-am cerut cont, a devenit violent si m-a dus la balcon sa ma arunce spunand ;* acum toti medicii siu ca esi nebuna si te-ai aruncat de la balcon****,ma-m luptat cu el, am scapat din mainile lui, am luat tocatorul de lemn in mana sa ma apar in caz de ma prinde si tin minte exact ce i-am spus; ** nebuna sau nu, eu voi traii pentru copii ca au nevoie de mine si pentru tine ca sa crapi de ciuda**, asa am facut. dar ma rapus stresul, am inceput sa am caderi de calciu, am slabit foarte mult, aveam 40 de kg, Atunci a intervenit mama mea care nu ma mai crezut ca totul este ok. I-a spus ca; * mi-ai distrus copilul, ajunge, i-ati valiza si pleaca la mata, lasa-mi copilul in pace. A avut la dispoziie doua saptamani sa se gandeasca si sa-si impacheteze lucrurile lui.Am vorbi cu o prietena judecaor ca, divortul sa fie fara scandal ,pretentii de alocaii pt. copii.
Atunci s-a luminat, a constatat ca nu are nimic, copiilor le era frica de el, apartamentul, masina sunt pe numele meu(ale mele erau), el avea valiza, si niste bani ascunsi pt, aventuri. Intr-o zi cand am venit de la serviciu, la-m gasit cu masa aranjata in sufragerie, cu friptura de pui, prajiturele, tortulet, fructe , un buchet mare de trandafiri pe masa si o sticla de cabernet rosu(stia ca sta imi recomandase medicul mie , pentru hipotensiune). si cu o icoana. care el o pusese in debara(nu mi-a dat voie sa o pun pe perete), acum era pe masa , sa poata el juca piesa. De cum am intrat pe usa, s-a pus in genunchi, a plans si m-a rugat sa-l iert ca; * a fost o joaca, nu a vazut consecintele, nu a crezut ca se va ajunge asa departe, i-s-a parut normal, toti barbatii au aventuri.....etc.*** Dar ca nu se poate prezenta la parintii lui, ce sa-i spuna???, cu siguranta nu-l va primi, la serviciu cu siguranta il va da afara***. CU siguranta avea sa-si piarda serviciu(se faceau disponibilizari in masa), iar eu eram superapreciata de directorul unitatii si superiori pana la minister(conjuctura serviciului si a implicarii mele in activitatile unitatii , a facut sa fiu cunoscuta si apreciata, eram si o fire ** nu desteapta dar insistenta**. Lam iertat cu conditia: sa se implice in crestere si educarea copiilor, in activitatile casei, sa ma respecte si sa se implice in deciziile ce vor trebui luate in bunul mers al casniciei, administrare. educatiea copiilor. Gafe a mai facut, dar era sensibil cand il atentionam.
Anii au trecut, lam acceptat cu prostiile lui cu tot, nu luam in consideratie comportamentul lui de zi cu zi ex. morocanos, individualist, egoist, necomunicativ, tandrete falsa si motivata,opstructionari in a ajuta copii in educatie, scoala etc. Asta am luat asupra mea, ma-m implicat eu mai mult si am vrut si reusit sa duc pana la capat singura mea investitie EDUCATIA COPIILOR SI SANATATEA LOR. Am reusit, am doi copii frumosi educati, sanatosi. Viata mea a fost o lupta continua cu mine in primul rand dar si cu cei din jurul meu. Acum totul ma ajuns, am probleme de sanatate si totul a plecat de la stres si neimpliniri. Am mai multe diagnostice sunt pensionata/boala. Inclusiv depresia care desi nu mai este periculoasa dar.....exista. Nu ma vad utila, frumoasa(desi nu arat rau, am proportii normale,inca mai am grija cum arat, imbrac etc. Dar merg cam des la medic si sunt monitorizata/tratamente. Sotul meu s-a imbolnavit destul de rau, este depresiv, axios etc. Motivul lui este altul, acela ca este bolnav si ii este frica ca va muri. Nu mai face nimic, nu comunica etc. Lam dus la cei mai buni medici, am grija de el.Dar cand este mai dificil, egoist, rautacios, intolerabil cu, copii,mereu ii critica si se face de bafta, I-mi redeschide cartea vietii si ma doare, are copii buni, realizati, cu o cariera in crestere(unul este director coordonator productie), a terminat politehnica. Celalalt a terminat Arte plastice si se descurca minunat. Dar isi vad de treaba lor, de viata lor. Eu sunt alaturi de ei chiar daca mai gresesc, consider normal sa faci si gafe ale tineretii, Dar le cer fidelitate in cuplu si sunt pe faza, sub nici o forma nu au apucaturile lui tata-su. Acum cate o data imi vine sa plec in lume, daca asi fi sanatoasa asi face-o, este la moda sa te duci sluga la italieni, spanioli etc. Sa ramana singur cu egoul; lui cu boala lui cu tot. Nui doresc raul, vreau sa traiasca, dar ii lipseste dragostea, nu iubeste nimic ce il inconjoara, nu are ce da, in afara de compasiune nici el nu primeste. Cum poti iubi un om care nu a iubit niciodata familia?, nici acum nu se apropie de copii (macar sa speculeze), oare este asa greu sa spuna ca ii iubeste, sa fie tolerant, comunicativ, Sunt barbati , nu iar fi greu sa comunice cu ei, ei asteapta inca...... O singura data a stat cu fiul meu(mezinul), la tara(evem casa parintilor mei), intr-o seara si au vorbit de toate. A venit dupa aceia la mine foarte impresionat si fericit ca;* mama! am stat cu tata de vorba toata noaptea, . doamne ce p[lacut a fost!!!!, sa stau cu tata de vorba si sa privin cerul, stelele........*** abia acum simt ca am tata***. Asta a fost demult , cand copilul era la liceu, are singura amintire placuta, macar.....
Acum, credeti ca s-a meritat sa mentinem casnicia de covenienta??, ma puteam descurca singura?,
Eu oare nu aveam nevoie de mai mult??, este suficient ca am realizat educarea copiilor si prietenia lor??, am o casa frumoasa, copii frumosi. Dar mi-am sacrificat statutul de femeie, am refuzat sa ma gandesc la asta coplesita de evenimente si lupta continua***.
Nu pot sa dau sfaturi, dar cred cu tarie ca trebuie sa te iubesti, sa fii femeie, sa fii iubita. Daca nu lupta de una singura este mai usor. De ce am luptat eu pentru sotul meu, de ce ma-m mintit pe mine?, acum nu sunt decat o infirmiera, asa ma consider eu, asa ma considera si el, a devenit hipohondru, daca nu-l deranjeaza ceva, iventeaza. Am fost pusa in situatia asta in fata la mai multi medici la care am fost cu el(bolnavul), toti imi spune sa am grija de sanatatea mea , ca sunt in pericol. El de prea mult alint si grija mea, a devenit speculant si ma distruge psihic, fizic. Chiar acum tr. sa plec la spital la control si EL* mi-a spus sa-l iau si pe el ca parca il doare................ etc. Si inca ceva f. important. EL* nu contribuie la cheltuielile casei. Casa o tinem noi , eu si unul din copii care sta cu noi, caruia ii cere din ce in ce mai mult. Se enerveaza daca iese cu baietii, i-a interzis sa fie vizitat de prieteni(il deranjeaza).
NU s-a meritat. nu poti uita niciodata ce a fost si va fi tot timpul dificil. Infidelitatea este un egoism din parte cel;ui care o produce, nu se va schimba niciodata.
Nu conteaza ce zice lume. Lupta pentru tine si copil, nu pentru * ca il iubesc*, nu-l iubesti, asa crezi tu. Infidelul se distreaza, aventureaza , nu iubeste. Din egoism te tine langa el.
Cu scuze de greseli si incoerenta, poate ma ajuta pe mine, pe voi..., sunteti tinere aveti putere si luati cea mai buna decizie pentru VOI*, nu pentru EL*. NU se merita, tot timpul apare alceva.
Nu uitati ca sunteti femeie in primul rand.
Cu respect si dragoste. D.

Sus

MesajScris: 20 Aug 2010, 14:40 
Neconectat

Buna ziua
Eu am luat efectin, nu mi-a creat dependenta, dar cand am tinut acest tratament a fost supravechiata de d-na dr., si ea a stiu cand sa-l intrerup, nu a fost de capul meu. si am renuntat acum 7 ani la el.
Iti doresc toate cele bune, si incredere multa in Dumnezeu pentru ca el a contribuit foarte mult la recuperarea mea.

Sus

MesajScris: 04 Sep 2010, 14:16 
Neconectat

dorina27, daca ar fii sa dai timpul inapoi la momentul unde ai aflat de infidelitatea sotului tau ai schimba ceva sau ai lua aceeasi decizie?

Sus

MesajScris: 03 Dec 2013, 14:28 
Neconectat

Aceleasi manifestari le-am avut si eu, iar cu timpul s-au agravat. Initial nu mi-am dat seama ce se intampla cu mine, pana cand nu imi mai puteam controla starile. La mine totul a inceput dupa ce am primit o veste ce mi-a schimbat complet viata. Credeam ca atunci este sfarsitul si nimic nu va ma fi la fel. Norocul a venit cand ma asteptam mai putin, dupa o sedinta la psihoterapeut am intalnit o persoana care mi-a recomandat sa imi gasesc un duhovnic, sa ma regasesc pe mine, sa redobandesc linistea interioara. In egala masura am incercat si un produs natursit, se numeste Despress Forte de la Rotta Natura, este ca un antidepresiv, dar pe baza de plante. Mi-a fost teama sa iau medicamente puternice care ar putea crea dependenta. Treptat m-am linistit, am devenit mult mai optimista si increzatoare in fortele proprii. Sper sa va ajute experienta mea si cei care sufera de aceasta bola sa gaseasca o cale de salvare.

Sus

MesajScris: 03 Dec 2013, 16:58 
Neconectat

Buna ziua, din punct de vedere al medicinei naturale se poate aborda dieta macrobiotica si administra anumite remedii naturale.Capsulele Antistres contin Grifonia simpliciffolia, un antidepresiv natural, Ginseng, revigorant şi fortifiant al organismului, Sunătoarea, antidepresivă şi antialgică, Passiflora, Lavanda, Lemon verbena, Roinita, Bergamot.Se administreaza 1 capsulă de 3 ori pe zi, la 2 ore după masă, nu mai tarziu de ora 20.
Durata curei este de 1-2 luni.Capsulele Circulatie cerebrala si memorie se administreaza cate 1 capsulă de 3 ori pe zi, la 2 ore după masă. Produsele apicole mierea, polenul, laptisorul de matca in special, sunt de asemenea foarte indicate in cure de 2-3 luni.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]