Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Oct 2014, 21:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ticuri nervoase
MesajScris: 08 Dec 2006, 11:25 
Neconectat

Nepotul meu este acum in clasa a IX-a. De mic a avut ticuri nervoase; in timp a capatat unele noi, de altele a scapat. Ma gandeam ca daca mai creste astfel incat sa poata intelege cand ii explic ca trebuie sa se concentreze in privinta lor, va reusi sa se abtina. Dar nu ruseste, desi este un copil inteligent si rational. Care poate fi cauza si remediul?

Sus

Subiectul mesajului: Re: ticuri nervoase
MesajScris: 05 Feb 2007, 23:21 
Neconectat

Am si eu nevoie de ajutor. Am un baiat in varsta de 7 ani. De vreo 3 luni are un tic la ochi: clipeste des. Am fost la medicul oftalmolog, i-a verificat ochii si mi-a spus ca e ceva trecator, ca ochii lui sunt foarte sanatosi. In ianuarie a racit si am mers cu el la pediatru. Acesta a observat clipitul din ochi si mi-a spus ca acest tic apare in urma unei sperieturi. Dupa ce m-am gandit, mi-am dat seama ca baiatul s-a speriat in noiembrie foarte tare de un caine. Medicul mi-a dat sa-i dau TONOTIL si SEDATIF PC timp de 20 zile. In urma acestui tratament, copilul tot nu si-a revenit.
Va rog mult, ati intalnit asemenea cazuri? Ce pot sa fac?
Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: Re: ticuri nervoase
MesajScris: 10 Mar 2007, 00:54 
Neconectat

Buna, Dana 32
Am un baiat de 15 ani care a avut aceeasi problema ca fiul tau. La varsta de patru ani a inceput sa clipeasca des si apasat.Am mers la tot felul de doctori... la oftalmologie, la psihiatru, la neurologie si am urmat f multe tratamente. Fara nici un rezultat (la acea data). Insa, medicul mamei mele de familie mi-a recomandat sa merg la Spitalul Alexandru Obregia din Bucuresti la o doctora pe care din pacate nu mai stiu cum o cheama. Dar tratamentul pe care l-am urmat a fost f. eficient. Mi-a spus ca sufera de "maladia ticurilor" (nu stiam ca exista o astfel de boala) care trebuie tratata pentru ca poate ramane pe viata cu astfel de ticuri. Ne-a prescris mult magneziu (cel putin 3 luni pe an) si Tioridazin (pentru copii), medicament pe care fiul meu l-a luat mult timp.Este bine ca in perioada tratamentului sa se faca o cura de vitamine. Evitam ciocolata si coca-cola. Astazi baiatul meu nu mai are nimic asa ca nu iti pierde speranta. Bafta

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]