Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Noi 2014, 09:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tensiune oscilanta
MesajScris: 17 Ian 2008, 22:47 
Neconectat

Ce ma sfatuiti dragilor pentru o tensiune oscilanta.Dimineata culcat o am buna,dupa ce imi incep activitatea incepe sa sara la 150/10 chiar mai mult.Nu fumez nu consum alcol nici cafea,colesterolul seric total 285mg.Este pe baza nervoasa?este genetica?Consum zilnic usturoi si ceai de paducel.Ce tratament naturist credeti ca merge pe HTH?Astept sfaturi

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tensiune oscilanta
MesajScris: 17 Ian 2008, 23:58 
Neconectat

cert este ca nivelul colesterolului nu este bun deloc si el este cauza acceselor de HTA.colesterolul in exces,ingroasa peretii vaselor de sange,pe care le stramtoreaza.apare asa zisa ischemie ,consecinta este cresterea tensiunii.trebuie facute investigatii suplimentare pentru ficat.e posibila si o steatoza hepatica sau alta suferinta hepatica.tratament pentru reducerea colesterolului:Cholesteran,Fitolip,Sortis.
pentru tensiune oscilanta:ceai de vasc,capsule Favisan:USTUROI,PADUCEL,VASC,tinctura Reglator de tensiune.lecitina are un rol important in reducerea colesterolului rau din sange.
dieta fara grasimi si prajeli,cu multe cruditati si fructe.se va folosi in alimentatie uleiul presat la rece.

Sus

MesajScris: 18 Ian 2008, 01:02 
Neconectat

Analizele la ficat au iesit super transaminaze normale,fara virus B EKG de cate ori l -am facut a iesit normal.Sant insa o fire foarte emotiva,pun orice la suflet.Duc o viata ordonata,fara a fi lipsita de stres

Sus

MesajScris: 18 Ian 2008, 14:13 
Neconectat

daca ficatul e bun,e in regula,nu aveti motive mari de ingrijorare.poate fi si o problema care are un suport pshiho-emotional dar totusi trebuie monitorizat o vreme nivelul colesterolului.e bine ca luati paducel,puteti adauga si un ceai de talpa-gastii,sau capsulele de la Favisan care contin talpa-gastii,paducel si vasc, e varianta pentru problemele cardio-vasculare cu suport pshiho-emotional.puteti adauga o cura de calciu magneziu zinc si omega-3 capsule..
multa sanatate!

Sus

MesajScris: 18 Ian 2008, 22:10 
Neconectat

Multumesc frumos pt sfaturi.Azi am cumparat Cholesteran si Cardiovasc,am consumat doar mere si mandarine iar acuma cand am venit de la servici 142/92.Nu inteleg de ce nu vrea sa scada.Va doresc si eu multa multa sanatate.:roll:

Sus

MesajScris: 19 Ian 2008, 08:27 
Neconectat

oricum, e prea devreme pentru a avea un efect substantial si de lunga durata.nu putem trage o concluzie despre eficienta,mai ales ca tensiunea aceasta nu e tocmai rea.cu o asemenea tensiune eu am facut armata,deoarece am o hipertrofie ventriculara de la eforturi fizice mari si tensiunea crescuta e aproape permanenta dar constanta,e ceva normal pentru mine,de aprox 30 de ani.sunt nevoit sa fac miscare zilnic,sa-i dau de lucru.minima crescuta arata,in general,o dificultate de relaxare a muschiului cardiac.CALCIU si MAGNEZIU,pot avea efecte favorabile in asemena probleme.in timp,starea de bine se va consolida,daca vei mentine tratamentul si o dieta cu lipide putine..daca totusi ,observi ca efectele intarzie prea mult,apeleaza la reglatorul de tensiune si la capsulele dela favisan.pentru a-mi face o imagine completa despre tensiunea ta,te intreb daca ametesti,iti tiuie urechile,iti amortesc degetele si care,ai dureri de coloana cervicala,ai maini si picioare reci?

Sus

MesajScris: 19 Ian 2008, 10:17 
Neconectat

De ametit ametesc tot timpul mai
bine zis simt o preiune in crestet,dar cand o luam era buna.Mainile imi amortesc dar in special noaptea cand dorm intr-o pozitie vicioasa.Urechile nu imi tiue.Uite acuma am avut-o 120/70,chiar m-am trezit.Dupa ce ma agit si vin diseara de la lucru sant sigur ca va creste.Efort fac mult.Masina am bagat-o in garaj si umblu pe jos.Problema care mi-o pun eu este ca daca de la 40 de ani scartai ce ma fac peste 10 ani?Iti doresc o zi buna.

Sus

MesajScris: 19 Ian 2008, 10:26 
Neconectat

Dureri de coloana vai vai.Nu as dori la nimeni si cervicalul, coloana imi este praf din cauza ridicaturilor,iar cand sant agitat simt un tremor in tot corpul.Am facut acum 10 ani infiltratii in coloana,dimineata fac gimnastica sa ma mentin.

Sus

MesajScris: 19 Ian 2008, 20:54 
Neconectat

n-ar trebui sa te panichezi prea tare gandindu-te la ce te-ar astepta dupa 40 de ani.bolile pot fi uneori aliatii nostri daca luam seama la semnalele lor si putem preveni o serie de probleme care s-ar agrava.ma asteptam sa-mi spui ca ai probleme cu coloana.e un semnal ca anumite blocaje energetice s-au instalat si e timpul sa faci ceva mai mult decat sa inghiti cateva leacuri.e nevoie de o terapie care sa se adreseze intregului corp.iti recomand 10-15 sedinte de reflexoterapie care sa te repuna pe linia de plutire.din experienta proprie de terapeut,durerile de coloana raspund excelent la acest tip de tratament.vei simti o ameliorare semnificativa si la celelalte probleme generate de acumularea de stress.rezeva-ti timp pentru tine,adica investeste pentru sanatatea ta si o sa fie bine.

Sus

MesajScris: 19 Ian 2008, 23:21 
Neconectat

Am si eu aceleasi probleme. Am dat din intamplare peste discutia voastra. Sunt disperata in ceea ce priveste coloana care dupa parerea ortopedului este in stare dezastruaosa la nivelul cervical. Cerusem o radiografie la nivelul lombar pentru ca aveam dureri si in picioare si mi-a zis ca: "lombar nu aveti nimic dar cervical aveti tot ce se poate avea - in sensul negativ desigur" si mi-a dat pastile de calmare a durerilor, ameliorarea circulatiei si o crema pe baza de diclofenac recomandand in viitorul apropiat "guler". Degeaba iau tot ce mi-a dat - vad scame negre putitoare, imi amortesc mainile si ma si dor uneori foarte tare, mi se intepeneste gatul, am de multe ori limitare in miscare (intors capul sau ridicarea mainilor), ameteli cu "negru in fata ochilor" pana la lesin, tiuituri in urechi, tremurat, nesiguranta in gesturi (nu sunt stapana pe maini si am senzatia ca nu pot apuca si scap din mana orice). Desigur nu lipseste durerea in umarul stang si intepaturile in dreptul inimii ca si tensiunea oscilanta numai ca a mea oscileaza intre 80/60 si 180/110 (a fost limita maxima)... Ma gandeam si eu ca cel mai probabil este vorba despre un dezechilibru energetic pentru ca analizele ies intotdeauna in limite rezonabile pentru varsta mea ( 48 ) in afara faptului ca am slabit foarte mult - nepermis de mult din cauza stresului la care am fost supusa (unul care dupa parerea medicilor si a celor din jur ar fi putut duce la alienare - pe mine m-a dus la depresie, malnutritie si insomnie) si as dori un tratament la un bioenergetician dar habar nu am unde sa-l gasesc...Ce ma puteti sfatui? va rog sa nu ma ignorati!
Mesaj modificat de autor pe 19.01.2008

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]