Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Oct 2014, 15:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tensiune oculara
MesajScris: 19 Mai 2006, 11:19 
Neconectat

Buna ziua,
Este vorba despre o problema a sotiei care dupa o vizita la un cabinet de specialitate a fost diagnosticata cu tensiune oculara mare. Ce tratatament naturist exista pentru asa ceva? Multumesc anticipat pentru intelegere.

Sus

Subiectul mesajului: puncte de grasime
MesajScris: 21 Mai 2006, 01:45 
Neconectat

Sunt cam disperat din cauza unui punct de grasime!!! Am un punct de grasime la ochiul drept si in ultima luna sa marit considerabil!! E foarte evident in fatza persoanelor si ma jeneaza!!!Cum pot sa scap de el!! uni prieteni imi spun sa il sparg altzi sa ma duc la doctor!!! La doctor nu ma duc ca imi e putin teama!!! cum scap de el????
Mesaj modificat de Administrator pe 6.06.2006

Sus

Subiectul mesajului: raspuns
MesajScris: 21 Mai 2006, 08:55 
Neconectat

Probabil unul dintre cele mai importante lucruri este reducerea stresului. de asemenea trebuie crescuta cantitatea de antioxidanti naturali (cercetari recente confirma stresul oxidativ ca fiind o cauza importanta in cresterea tensiunii intraoculare si aparitia glaucomului) in special vitamina E a carei deficienta duce la atrofia nervului optic.
Balanta dintre acizii grasi OMEGA3/OMEGA6 trebuie controlata. Acizii omega3 influenteaza competitia ciclooxigenazelor, motiv pentru care o dieta cu omega 3 mai mult decat omega 6 va duce la cresterea tensiunii intraoculare. acest lucru nu insemna ca omega 3 trebuie exclus din alimentatie (omega 3 are si el rol in scaderea tensiunii intraoculare) dar trebuie avut grija sa se respecte acel raport: adica mai mult omega 6 decat omega 3.

Alte produse care scad tensiunea intraoculara:

- cantitati crescute de vitamina C (1-2g /zi)
- flavonoidul rutin (20mg/de 3 ori pe zi) -unele cercetari arata ca acest flavonoid este mai scazut la persoanele cu glaucom.
- suplimenti de o,5 mg de melatonina pot scadea tensiunea intraoculara
- 150mg/zi timp de 1 luna de alfa lipoic acid poate imbunatati vederea considerabil.

Plante:
- gingko biloba, planta ayurvedica Makandi (Coleus forskohlii - un fel de menta), remediul chinezesc Dan Shen ( din planta Salvia miltiorrhiza, asemanatoare salviei de la noi).

O sa postez si un link al unui site (in engleza) cu tratamente alternative pentru glaucom:

http://www.naturaltherapycenter.com/HEALTH%20CONCERNS/glaucoma/index.htm

Un tratament energetic oriental pentru orice fel de probleme oculare este urmatorul:

Se spala mainile, se sterg f bine , pana raman complet uscate, se freaca palmele rapid intre ele timp de aprox 1 minut dupa care se aplica palmele facute caus peste ochii inchisi si se tin astfel timp de cateva minute. Acest tratament reface aura energetica a ochilor.

Sus

Subiectul mesajului: completare
MesajScris: 21 Mai 2006, 08:57 
Neconectat

exercitiul de mai sus se face de cat mai multe ori pe zi, timp indelungat.

Sus

Subiectul mesajului: tot eu
MesajScris: 23 Mai 2006, 17:46 
Neconectat

Nu am mai fost la doctor si nu am mers nici sa ma sfatuiasca!!Lam spart sambata noapte in lipsa de ocupatie!!!akum astept sa vad ce o sa se intample!!Sa speram ca nimik deosebit!!!Ori cum multumesc mult pt sfaturi!!!
Mesaj modificat de autor pe 23.05.2006
Mesaj modificat de autor pe 23.05.2006
Mesaj modificat de Administrator pe 6.06.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tensiune oculara
MesajScris: 03 Feb 2007, 14:43 
Neconectat

De cand am nascut simt o durere suparatoare in spatele globului ocular si asta nu neaparat dupa ce fac vreun efort anume.Dupa nasterea cealalta am avut aceeasi pbl,dar un medic oft mi-a spus ca durerea asta nu e din cauza ochilor si ca pot fi si alte cauze,mai ales ca probleme cu vederea nu am.nu mi-a spus insa care ar putea fi celelalte cauze.O fi tensiune oculara?
Asa se manif?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]