Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Oct 2014, 18:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sunt disperat cu sinuzita mea frontala si maxilara ajutati-ma va rog
MesajScris: 09 Noi 2006, 00:45 
Neconectat

ma numesc ciprian am 29 ani si nu mai pot vand vine primavara ,toamana incep dureri de cap ,parca cineva imi sfarma cu clestele osul, nu mai am miros,am ameteli citeodata si mai fac si rosu in gat.am si arsuri la stomac.cand in camera este aeroterma imediat mi se infunda nasul.spunetim ce sa fac.astespt sfaturi karatevip@yahoo.com
va multumesc un om suferind de sinuzita

Sus

Subiectul mesajului: Re: sunt disperat cu sinuzita mea frontala si maxilara ajutati-ma va rog
MesajScris: 09 Noi 2006, 02:07 
Neconectat

Incearca biterul suedez, sub forma de comprese (intai te dai cu o crema - de galbenele) sau poti incerca sa faci un tratament pt sistemul imunitar cu biter. Asa a procedat mama mea si acum e mai bine. Compresele i-si fac efectul mult mai repede decat tratamentul pt sistemul imunitar. Merita sa incerci!

Sus

Subiectul mesajului: Re: sunt disperat cu sinuzita mea frontala si maxilara ajutati-ma va rog
MesajScris: 09 Noi 2006, 10:51 
Neconectat

uleiul de catina, cate 10 picaturi in fiecare nara, dimineata, seara produce insomnie fiind mai puternic decat cafeaua iti va fi de ajutor; deasemenea tinctura de propolis 10 picaturi intr-o lingurita de miere sau pe o bucata de paine. mama a inceracta si bitter suedez, si apa sarata si antibioterapie si nici un rezultat. acestea doua o sa-ti imbunatateasca starea.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sunt disperat cu sinuzita mea frontala si maxilara ajutati-ma va rog
MesajScris: 16 Noi 2006, 20:00 
Neconectat

Iti recomand cu caldura (si in cunostinta de cauza)15-20 sedinte de reflexoterapie si vei scapa de probleme cu siguranta,doar sa gasesti un terapeut priceput.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sunt disperat cu sinuzita mea frontala si maxilara ajutati-ma va rog
MesajScris: 16 Noi 2006, 23:50 
Neconectat

sa sa stii ca si eu am scapat de sinuzita ;cum spunea cineva ma inainte tot cu biiter suedez comprese;incearca si ai sa vezi ca o sa fie bine ,sanatate multa
:)

Sus

MesajScris: 17 Noi 2006, 00:10 
Neconectat

Sinuzita este inflamatia mucoasei sinusului. Ea poate interesa un singur sinus (maxilar, etmoid, sfenoid), mai multe sinusuri (polisinuzita fronto-etmoido-maxilara), toate sinusurile de pe o parte (pansinuzita acuta dreapta, stanga) sau de ambele parti (pansinuzita acuta bilaterala). In cazul acestei afectiuni se recomanda consumul de sucuri de fructe si legume, folosirea compreselor cu Bitter Suedez dupa ce in prealabil sa aplicat o crema speciala cu un continut ridicat in uleiuri volatile. O astfel de crema este importata la noi din SUA, este adevarat ca se gaseste mai greu dar nu este imposibil. Pe langa acestea se vor face inhalatii cu ceai de musetel si se va consuma ceai de rozmarin (contraindicat la hipertensivi) sau cimbrisor. Evitarea locurilor in care se fumeaza este absolut necesara. Sanatate.

Sus

MesajScris: 17 Noi 2006, 00:17 
Neconectat

sunt 20 de ani de cand am scapat de o sinuzita cronica cu aerosoli cu propolis. cauta o asistenta cu experienta de la aerosoli si fa 10 sedinte.

Sus

MesajScris: 21 Noi 2006, 18:25 
Neconectat

Si eu iti recomand bitterul suedez, de preferinta cel numit"BANO", facut dupa reteta Mariei Treben (eu am citit despre bitter in cartea "Sanatate in farmacia Domnului" scrisa de ea). Cu comprese din acest tip de bitter am scapat si eu de sinuzita maxilara, am eliminat chiar "dopurile" care imi blocau fosele nazale.

Ar trebui sa faci si o verificare sa vezi daca nu ai si o deviatie de sept, pt ca si asta ar putea fi o problema.

Sanatate,
Camelia.

Sus

Subiectul mesajului: ce inseamna mai detaliat osteom frontal si la ce riscuri ma expun
MesajScris: 22 Noi 2006, 10:42 
Neconectat

Dupa o radiografie la sinusuri , in afara de sinuzita acuta s-a descoperit ca am un osteom frontal pe partea derapta co diametrul de 1,5 cm .Mi s-a spus ca poate creste in timp si trebuie operat sau poate stagna toata viata .La ce riscuri ma expun si ce insemna mai detaliat . Daca ma poate ajuta cineva va rog mult sa imi dati mai multe amanunte.In ce consta operatia daca va trebui sa o fac ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: sinuzita maxilara
MesajScris: 06 Dec 2006, 13:27 
Neconectat

Sunt operata de 2 ani de sinuzita maxilara stanga. Nu va pot descrie prin ce chinuri am trecut dupa operatie. Macar sa fi meritat atata suferinta. Acum am din nou ,insa pe partea dreapta. Am tot citit de compresele cu biter suedez. Cine poate sa ami dea mai multe detalii il rog foarte mult sa o faca .
Astept si alte sugestii din partea celor care au acelasi diagnostic
Multumesc

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]