Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 29 Iul 2014, 03:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: streptococul beta hemolitic
MesajScris: 30 Mai 2006, 14:20 
Neconectat

Nu-l mai suport. As dori sa stiu daca pot face tratament homeopat pentru eliminarea acestui streptococ. L-am depistat in august 2005 si de atunci fac moldamin in continuu, cate unul pe saptamana. Nu am voie inghetat sau bauturi reci, ce sa mai vorbim de o bere seara pe o terasa. Am facut analize repetate dar corpul meu produce in continuare anticorpi, deci streptococul sta linistit si-si face de cap. Am ajuns sa-mi doresc sa ma operez la 25 de ani de amigdale dar nici un doctor nu se atinge de ele pana nu-mi scade ASLO sub 200. La mine ASLO se mentine de aproape un an la valoarea de 300. :cry:

Sus

Subiectul mesajului: Re: streptococul beta hemolitic
MesajScris: 30 Mai 2006, 17:31 
Neconectat

Infectia streptococica cu beta hemolitic este din pacate din ce in ce mai des intalnita. Pentru ca ASLO sa-ti scada la 200 poti apela la medicina naturista. Tratamentul in sine presupune administrarea de produse naturale cu rol imunomodulator si antibacterian intrinsec.

O posibila schema este urmatoarea:

Etapa 1 - 30 de zile

DIMINEATA
1.Pe stomacul gol -2 capsule AC-Zymes de la CaliVita (dupa care nu se mananca cel putin 1 ora)
Apoi:

2.Macerat la rece din Catina, Macese, Coacaze negre (Preparare: la o cana cu apa plata se adauga cate o lingurita de bace (boabe) de catina, macese si coacaze negre.Se lasa cateva ore acoperit, la temperatura camerei.Se strecoara inainte de consum iar boabele NU se arunca. Ele vor fi folosite la prepararea micului dejun sau deserturilor din ziua respectiva sau se consuma ca atare impreuna cu maceratul.)
In loc de macerat se pot consuma doar bacele fara a mai fi puse in apa.

3.In cana cu macerat strecurat sau in apa plata se adauga :

•50 picaturi Tinctura de Plop negru
•1 monodoza gemoderivat de Catina rosie (Tamarix gallica) de la Hofigal

4.Impreuna cu amestecul de mai sus (macerat+ tincturi) sau cu apa plata se administreaza urmatoarele:

1.Propolis (Forever Living Products) - 2tb
2.Echinaceea (Forever ) -2tb
3.Virago (CaliVita) -2 tb
4.Immunaid (CaliVita)- 3tb
5.Usturoi (Forever) -2cps
6.Kids (Forever) -2 tb

5.Dupa 40-45 de minute se serveste micul dejun (ex.Mic dejun Kollath)

PRANZ
idem dimineata (cu exceptia AC-ZYMES)

CINA
idem pranz

ETAPA 2 - 30 zile

DIMINEATA
1.Pe stomacul gol – ESENTA CHINEZEASCA DE USUROI (modul de preparare si de administrare il voi prezenta intr-o postare viitoare daca esti interesata)
2.Intr-un pahar cu apa plata se adauga: 50 de picaturi EXTRACT DIN MLADITE DE TUIA de la Plant Extrakt si 1 monodoza gemoderivat de MESTEACAN (Betula verrucosa) de la Hofigal
3.Impreuna cu amestecul de mai sus (macerat+ tincturi) sau cu apa plata se administreaza urmatoarele:
1.Propolis (Forever) - 2tb
2.Echinaceea (Forever) -2tb
3.Imunovit (Plantavorel) – 3tb
4.Ro-phas (Rotta Natura) -2 cps
5.Iarba Mare (Rotta Natura) -2 cps

4.Dupa 40-45 de minute se serveste micul dejun (ex.Mic dejun Kollath)

PRANZ - idem
SEARA - idem

Alimente interzise:

-alimente prajite, condimentate excesiv
-sarea se foloseste cu moderatie
-alcool, cafea, tutun, cicolata, zahar rafinat (se va consuma zahar brun sau miere)
- conserve sau alimente conservate, cu adaosuri chimice, coloranti etc
- se gateste DOAR cat se mananca in ziua respectiva
- nu se fac prajeli la mancaruri

Alimente recomandate:

-cruditati: fructe si legume sub forma de salate sau sucuri
-terciuri, supe vegetale
-lactate usoare:iaurt,branza prospata de vaca
-cereale in special: mei, hrisca grau si orez (fierte ,coapte, inmuiate)
-daca apare senzatia de foame intre mese, se pot servi gustari usoare
-este de preferat sa consumati alimente putin si des decat rar si mult
-carne alba (peste, pui)

Mesaj modificat de autor pe 30.05.2006

Sus

MesajScris: 13 Oct 2006, 15:07 
Neconectat

Streptococul beta(scuze ca nu am caracterul acestei litere)hemolitic grupa a este cel mai nociv si se trateaza cu penicila g,v si moldamin (penicilina retard)-la 3 sapt cca 3-5 ani sau pana la varsta de de 22 de ani daca l-ai facut in copilarie.mai bine consulta pe cineva de specialitate fiindca e o bacterie raspunzatoare de multe boli ,se vindeca dar daca apuca sa lase sechele cardiace astea nu mai pot fi vindecate.

Sus

MesajScris: 21 Mai 2007, 16:15 
Neconectat

si la mine a fost depistat de curand streptococul beta-hemolitic...eram curioasa sa vad cum te mai simti, daca ai rezolvat ceva. poti sa-mi spui exact ce tratament ai facut si de ce ai spus ca nu ai voie nimic rece? eu si acum, in timpul tratamentului consum suc rece, chiar inghetata si nu am nimic...oricum doctorita mi-a zis ca nu are importanta...pt ca e un streptococ...si mie mi-a iesit aslo 300...inca nu am terminat tratamentul..am luat antibiotice si acum sunt la moldamin...fac unul la 5 zile. Daca se poate, spune-mi te rog daca tu ai rezolvat problema.

Sus

MesajScris: 19 Iun 2007, 00:08 
Neconectat

heyy ..vreaau sa stiu si eu cum se ia strptococul asta ..se ia prin sarut?prietenul meu este suspect de afectiunea asta (urmeaza acum sa faca niste analize concludente]si ne e tare frica sa nu fi luat si eu..CUM SE IA ?PRIN AER..CONTACT DIRECT...:?:

Sus

MesajScris: 21 Feb 2008, 19:37 
Neconectat

Antibioticele indicat in eradicarea streptococului faringian sunt:
- Clindamicina (20mg/kgc/zi in 3 prize/zi, 10 zile),
- Cefadroxilul (30mg/kgc/zi, o priza pe zi, 10 zile)
Pentru detalii despre faringita streptococica intrati pe blogul meu, cu acelasi nume.

Sus

MesajScris: 02 Iun 2008, 18:42 
Neconectat

Am 44 ani si am fost depistat cu streptococ beta hemolitic. Defapt mi s-au umflat si inflamat articulatiile de la miini si am banuit a fi o artrita reumatoida timpurie. Dupa confirmarea prezentei streptococului, am primit o schema de tratament cu 2.000.000 unitati penicilina g si un efitard la 12 ore timp de 10 zile dupa care moldamin 1 pe saptamina. Ce parere aveti? Perioada orara intre doze nu este prea mare si eficienta scazuta?
Mesaj modificat de autor pe 2.06.2008

Sus

MesajScris: 02 Iun 2008, 22:48 
Neconectat

Este in linii generale o schema clasica de tratament a streptococului beta hemolitic de tip A.Candava,aceasta era cea mai sigura cale de radicare a lui,acum a aparut schema moderna cu Cefadroxil,indicata de dr.C.Daca a tratat dupa aceasta schema si a obtinut negativarea sigura a bolnavilor si a purtatorilor sanatosi din focar,il rugam respectos sa faca publica aceasta,pentru a cruta bietii bolnavi de chinuitoarele injectii cu penicilina,efitard sau moldamin,de-a dreptul traumatizante.In ceea ce priveste intervalul mai lung la efitard si moldamin,e corect,deoarece sunt peniciline retard, cu absortie mai lenta,adica.

Sus

MesajScris: 21 Aug 2008, 19:37 
Neconectat

este "normal" ca dupa penicilina(2mil.)si moldamin (1luna)sa mai am dureri si umflaturi ale picioarelor

Sus

MesajScris: 23 Aug 2009, 17:17 
Neconectat

as avea o intrebare am fost diagnosticat cu streptococbeta hemolitic,stafilococ patogen absent prezenta flora saprofita ....medicul a zis ca nu e ceva grav ca traiesc cu microbul ala si nu e asa grav dar nush ce sa zic avand in vedere ce am citit aici sper sa primesc un raspuns cum as putea sa scap de el...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]