Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Sep 2014, 21:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: stari de ameteala si amorteala
MesajScris: 02 Dec 2006, 21:44 
Neconectat

Ma numesc Bogdan sunt din suceava...in urma cu 2 luni jumatate..eram in interes de serviciu prin iasi...seara dinainte nu dormisem deloc si consumasem f.multa cafea....la iasi mi s'a facut rau ...adica am ametit...shi mi'a amortit tot corpul...am fost la urgente...mi s'a facut o perfuzie...shi mi'am mai revenit cat de cat.Cand am ajuns acasa(inapoi in suceava)...am dormit...si speram ca de a doua zi toate simtomele mele sa dispara..insa nu s'a intampalt asa...am facut niste investigatii aici....si cand am vazut ca tot ma simt rau...am plecat la clinica de neurologie tg.mures...dupa sfaturile medicului de familie...acolo am facut tomogram...si RMN la cap dar nu mi s'a gasit nimic din punct de vedere neurologic..insa in urma analizelor ....s'a descoperit o hepatita cronica...am 1 luna de zile de cand fac tratament cu silimarina....3/zi...insa tot fac crize cu stari de ameteala...si amortire a corpului...precizez ca simt partea stanga amortita mai tot timpul...insa puterea este aceeasi ca al dreapta...tot in acest timp...inscepe sa am intepe inima....si cateodata imi creste si tensiunea....alteori nu...Mai simt dureri musculare si osoase la membre ...stie cineva vreun tratament?? VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!.
Mesaj modificat de autor pe 2.12.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: stari de ameteala si amorteala
MesajScris: 02 Dec 2006, 22:35 
Neconectat

am fost ...cum am scris si mai sus....clinica de neurologie tg mues...unde nu mi s'a gasit nimic din punct de vedere neurologic

Sus

MesajScris: 03 Dec 2006, 02:28 
Neconectat

asta se numeste intoxicatie cu cafea. nu stiu ce medicamente ar fi necesare, dar mai intai tre' sa tii dieta ca pentru o hepatita ca sa se regenereze ficatul.
daca vrei si tratament, axeazate pe cele naturiste, spre exemplu liv 52 si altele.
o reteta f buna pentru ficat este urmatoarea: se umple un borcan cu lamai tocate in bucati cu tot cu coaja, peste care se toarna miere cat sa le cuprinda, se lasa la macerat vreo 2-3 zile, dupa care se ia cate o lingurita de trei ori pe zi, inainte de masa cu o juma' de ora, timp de 3 luni.
multa sanatate!

Sus

MesajScris: 03 Dec 2006, 11:14 
Neconectat

acu-s vreo 19ani am avut hepatită,şi urmînd controale după vindecare,am discutat cu alţi pacienţi din care unul era atăt de grav că ajunsese la institut la Timişoara la un prof.şi mi-a povestit urm.reţetă:1MORCOV,1 MĂR RĂZĂLIT,AMESTECAT CU 1-3 LINGURI DE MIERE NATURALĂ,CONSUMAT ZILNICÃŽNTRE MESE O DATĂ PE ZI-este un complex natural de vitamine necesar ficatului.oricum te v-a ajuta,să nu distrugi mai tare ficatul,fă-o vre-o2-3 săptămîni,în fiecare zi,şi ocazional apoi.
sănătate îţi doresc,Eva

Sus

MesajScris: 03 Dec 2006, 11:56 
Neconectat

cat ai calciu si magneziu? Hepatita cronica nu trece cu putina silimarina, trebuie sa-ti schimbi regimul de viata.
Cat ai TGP, TGO, ai facut o electoforeza? In functie de aceste valori medicul iti va spune ce ai de facut. Multa sanatate!

Sus

MesajScris: 03 Dec 2006, 18:59 
Neconectat

Buna. Cred ca ar trebui sa ceri medicului de familie trimitere pentru analize complete ale sangelui, apoi sa-ti faci si un examen cardiologic complet si dupa aceea, in functie de cum iti vor iesi aceste investigatii poate ne mai ti la curent cu starea ta. Tare imi e sa nu fie totul pe fondul unei suprasolicitari fizice si psihica, adica o oboseala cronica sa-i zic asa.Pana atunci iti doresc sanatate si s-auzim de bine.:)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Stari de ameteala si amorteala
MesajScris: 11 Dec 2006, 10:55 
Neconectat

buna!

acum 2 zile am fost intr-o masina care a fost implicata intr-un accident, ideea e ca m-am lovit la cap, sunt ametita si acum, dupa 2 zile si nu stiu ce sa fac .... sa merg la un tomograf, sau nu, imi recomandati ceva??
multumesc!

Sus

MesajScris: 11 Dec 2006, 11:39 
Neconectat

Poate fi din cauza sperieturii....dar trebuie luat in calcul shi lovitura la cap....ar fi recomandat sa faci un computer tomograf....sau daca ai posibilitatea un RMN(rezonanta magnetica nucleara).....rmn gasesti la tg mures....bafta shi sa auzim numai de bine

Sus

MesajScris: 11 Dec 2006, 16:07 
Neconectat

de ceva vreme imi amortesc din ce in ce mai tare degetele mainii stangi,uneori chiar toata mana. la doctor mi s-a spus ca sufar de tetanie. in urma tratamentului facut (calciu si vitamine) nu am simtit nici o ameliorare iar starea de amorteala se extinde din ce in ce mai mult.

Sus

MesajScris: 11 Dec 2006, 21:01 
Neconectat

ciao, de tetanie nu scapi asa usor. Din cate imi amintesc, curele de calciu si magneziu se fac toamna si primavara. Apoi mai sunt probleme legate de ce fel de calciu/mg iei si cu ce le fixezi. Eu de exemplu am luat o groaza de calciu lactic si nu m-a ajutat cu nimic. Apoi am trecut pe injectabil (gluconolactat de ca si mg), care au mers f. bine, dar cu un fixator mai puternic decat D2/D3 (nu mai stiu..erau niste picaturi parca). Trebuie sa mai incerci :). Apropos eu am ajuns si la neurolog cu problema asta..(pentru ca ajunsesem la a-mi amorti nu doar mana stanga ci si parte stanga gat, si fata, si si=a dat cu parerea ca trebuie sa iau niste calmante, ca am problemele alea din cauza de stres. E drept ca pierdusem mult ca+mg pe fond de stres, dar in nici un caz nu ar fi trebuit sa iau medicatia recomandata de acel doctor. Asa ca daca ajungi prin asemenea locuri mai bine ceri mai multe pareri, ca n-au ce strica.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]