Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 30 Oct 2014, 20:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stafilococ patogen
MesajScris: 06 Iun 2006, 17:06 
Neconectat

Poate iesi mai mare fibrinogenul (in jur de 430...val. normala 390) si proteina c reactiva (calitativ - mai este si cea cantitativa dar nu a facut-o) pozitiva in cazul in care am un stafilococ patogen? Nu-mi creaza mari probleme git mai uscat, ma mai ustura uneori dar suportabil. Ce pot folosi ca produse naturiste?
Multumesc
Mihai

Sus

Subiectul mesajului: Re: Stafilococ patogen
MesajScris: 06 Iun 2006, 18:23 
Neconectat

la exudat ce ti-a iesit? daca nu ai facut ar trebui sa faci ca sa vezi ce ai in gat.

Sus

MesajScris: 07 Iun 2006, 00:12 
Neconectat

Da la exudat a iesit stafilococ patogen (am crezut ca se intelege din titlu).:D

Sus

MesajScris: 07 Iun 2006, 11:19 
Neconectat

Proteina C reactiva (CRP) este o proteina specifica a carei crestre in organism arata o inflamatie acuta. Este produsa de ficat in anumite conditii si interfereaza cu complementul direct (un fel de produs cu rol de aparare nespecifica). Totusi, studii recente demonstreaza faptul ca CRP poate creste si in afectiuni cardiace. In alta ordine de idei fibrinogenul crescut nu arata o infectie ci o problema a sangelui, deoarece este implicat in mecanismul coagularii (este un factor de coagulare). Asadar, pentru a elimina orice suspiciune, iti recomand sa faci cateva investigatii mai amanuntite la sange.

Cat despre stafilococ, ar fi bine sa faci o cultura a exudatului faringian cu antibiograma. In acest fel vei face tratament exact cu antibioticul care merge cel mai bine pe tulpina ta stafilococica.

Sus

MesajScris: 07 Iun 2006, 12:11 
Neconectat

Multumesc mult.
Mi-a fost facuta antibiograma (odata cu exudatul) si a iesit acest stafilococ patogen cu frecvente colonii. Se pare ca cel mai sensibil este la ciprofloxacin.Deja mi-a fost prescris ciprinol 500mg/ 1 la 12 ore si hexoral spray. Abia am inceput sper sa-mi faca bine. As fi vrut sa incerc si ceva naturist. In ceea ce priveste fibrinogenul asociat cu proteina c crescuta, medicul de familie, m-a linistit si mi-a spus ca este o urmare a acestei infectii, am uitat sa spun ca vsh 16/1h (zice medicul ca este confirmarea - vsh-ul crescut - ca este un proces inflamator - eu suspectez amigdalele care secreta si cazeum destul de neplacut)
Multumesc mult pt. raspuns si sper sa nu fie ceva mai grav cum spuneati legat de singe. Testele de hemoglobina, hematocrit au iesit ok. Leucocite la fel, doar glicemia mi-a iesit un pic peste limita 111 normal fiind 110 dar mincasem vreo 6 placinte seara, (cu zahar, stafide..etc.) pe la orele 21:00:D.
Mesaj modificat de autor pe 7.06.2006

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]