Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 20 Apr 2014, 12:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: stafilococ beta hemolitic
MesajScris: 08 Aug 2006, 16:38 
Neconectat

Fetita mea de 5 ani a fost diagnosticata cu stafilococ beta hemolitic.Eu sunt insarcinata am 36 saptamani si nu stiu ce tratament sa urmez.Medicul de familie ia dat fetitei antibiotic,dar a-si opta pentru un tratament naturist.Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Sus

Subiectul mesajului: Re: stafilococ beta hemolitic
MesajScris: 09 Aug 2006, 11:36 
Neconectat

Tratamentul cu antibiotic trebuie urmat de fetita.Problema e serioasa si nimic nu poate inlocui antibioticele.Exista insa produse naturale care pot completa acest tratament,cum ar fi extractul hidroalcoolic de usturoi produs de Dacia-Plant,care este un antibacterian foarte puternic.Daca ai aceesi problema,cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul care urmareste evolutia sarcinii.Starea ta nu permite riscul de a te trata dupa sfaturile unor persoane care au trecut prin aceeasi situatie,pentru ca tu esti unica si ce se potriveste altora poate nu ti se potriveste si tie.Te-ai gandit sa consulti un homeopat?

Sus

Subiectul mesajului: Re: stafilococ beta hemolitic
MesajScris: 13 Aug 2006, 11:39 
Neconectat

:| Si eu am acest stafilococ de multi ani, am facut tratament ani la rand si la analize iesea tot pozitiv.Mie mi se umfla doar amigdalita din partea stg. si ragusesc chiar daca nu strig sau sa vorbesc f mult, iar uneori imi pierd vocea. Doctori tot imi dau acest tratament care isi face efectul doar atat cat il fac. Am facut (3 ani la rand) tratament cu ospen 10 zile urmate de moldamin timp de 6 luni, pauza o luna si incepeam de la capat, dar pana in prezent nici un efect.Am mai luat propolis cu vit C de la flafar care imi mai amelioreaza durerea de gat.Am aflat de un doctor f bun iar cand am sa ajung la el , am sa va anunt si pe voi.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Stafilococ beta hemolitic
MesajScris: 17 Aug 2006, 11:09 
Neconectat

trebuie facuta o antibiograma si dat strict antibioticul care ucide bacteria.atentie,multi parinti incearca sa dea alte preparate considerate mai acceptabile.dozele mai mici ,zile mai putine.....se respecta in totul recomandarea initiala,chiar daca pare mai dur trat.Ca trat. naturist-cura cu propolis t-ra,se pun in putin ceai caldut un nr. picat. egal cu jumatate din nr. de kg. ale copil.,de 3 ori pe zi, inainte de mese,timp de 3 sapt., pauza 10 zile,repeta cura.se da si un preparat de crestere a imunitatii,ex.imunogrip,echinaceea junior, royal gelly,. se pot pune noaptea cataplasme cu o foaie de varza cruda zdrobita,la gat, acoperita cu un batic subtire.alimente ce cresc imunitatea:mere,greff[ri patrunjel,ceapa,usturoi,miere cu polen.......

Sus

MesajScris: 17 Aug 2006, 14:40 
Neconectat

Am 24 de ani si am avut si eu acest stafilococ..."am facut rost de el" pe cand eram la gradinita.Raceam si vara si iarna asa de rau incat 2 sapt. nu ma puteam da jos din pat si nici apa nu puteam bea din cauza amigdalelor(acolo l-am avut localizat).Nu imi trecea decat cu eritromicina luata doua la 6 ore.Intr-un final pe la 17 ani am mers la Grigore Alexandrescu pt a ma opera de amigdale.Stiti ce mi s-a spus? "Bine k ai venit acum k deja ti s-a localizat la oase si daca mai stateai un an-doi se localiza si la inima si la 20 de ani mergeam ca o batrana la 80".Pt. cine nu stie se localizeaza la oase(sunt niste dureri insuportabile uneori) si apoi la inima...urcam 2 etaje pe scari si deja oboseam si ma dureau picioarele, si acum la un efort mai mare am niste dureri la genunchi f mari.In fine, am scos amigdalele si nu am mai racit ca inainte.Acum raceala tine 2-3 zile , fara febra mare, fara dureri in gat...Am ramas doar cu durerile de la genunchi, coate, inchieturi ale mainilor.De tratament naturist nu stiu ce sa va spun dar stiu ca o operatie de amigdale nu e f dificila si in aceeasi zi va si luati copilul acasa.MULTA SANATATE
Mesaj modificat de autor pe 17.08.2006

Sus

MesajScris: 11 Mai 2007, 10:31 
Neconectat

Sunt Laura si am o fetita de 10 ani careia acum 3 ani i-a fost depistat acest stafilococ.A urmat tratament cu antibiotic si Moldamin.Am repetat f. des exudatul si a iesit negativ.In schimb,anul acesta se plangea de dureri f. mari de oase.Am facut anlize si ASLO a iesit 400.A urmat tratament 3 luni cu Moldamin,ASLO a scazut la 300 si apoi am plecat la Bucuresti(IPMC) pt. teste mai concludente.Acolo,surpriza!Toate testele f. bune(ASLO=100).Durerile de oase aproape ca au disparut si eu nu stiu pe cine sa mai cred.Ce ma sfatuiti sa fac?

Sus

MesajScris: 13 Sep 2007, 00:39 
Neconectat

In primul rand trebuie facuta o precizare esentiala:Nu exista stafilococ beta hemolitic ci streptococ beta hemolitic.Sunt doi microbi,coci,complet diferiti,pentru care tratamentul este si el diferit.Exista o eroare sigura si dupa rectificarea ei putem discuta si de alegerea unui antibiotic specific sau a unui tratament alternativ.Nu exista dubii.Sunteti pe o pista falsa.

Sus

MesajScris: 05 Ian 2008, 14:35 
Neconectat

am un baietel de 4ani, iar in august am fost nevoiti sa-i scoatem amigdalele dupa un chin de 8luni cu tratament cu antibiotic din 2 in 2 sapatmini- ce debuta cu febraf.mare, puroi la amigdalesi umflarea ganglionilor, iar uneori si o ragusala.intre aceste tratamente iam facut analize de nenumarate ori si numai o singura data ia iesit stfilococ auriu, facind si urmind si antibiograma respectiva. in schimb dupa ce iam scos amigdalele nu mai face asa febra mare, boala tine 3-4 zile, si facundui iarasi analize ia iesit stafiloc hemolitic. cine stie sa ma indrume spunetimi va rog este asa stafilococ sau este strptococ.pe analize scrie stafilococ hemolitic.boala acuma se manifesta febra f. mica sau chiar absenta in schimb sau raguseste sau il doare local gitul. am facut pt imunitate si ribomunil , echinaceea , propolis, baraka. problema este ca daca il las fara sai dau antiimflamatoare(nurofen si paracetamol)boala se agraveaza si apare si febra si atunci coboara pe laringe , care ulterior treb neaparat sa ajung iarasi la antibiotic, ajutatima sunt disperata

Sus

MesajScris: 06 Ian 2008, 03:24 
Neconectat

igor,
multa lume care discuta pe acest forum confunda,datorita asemanarii ca denumire, cei doi microbi.exista,deci,streptococ beta hemolitic si stafilococ hemolitic.
streptococul beta hemolitic este agentul cauzal al scarlatinei, al reumatismului articular infectios,al cardiopatiilor infectioase si nefritelor post streptococice.trebuie mare atentie la tratarea lui,deoarece lasa urmari grave.penicilina si alte antibiotice inrudite(ospen),sunt inca foarte eficiente in tratamentul lui.desi sunt naturist,eu n-as risca sa-mi tratez copilul cu altceva in cazul in care un laborator serios imi da la exudatul faringian un asemenea rezultat.
stafilococul hemolitic este un germen obisnuit al faringelui si numai in anumite situatii(imunitate scazuta,infectii virale frecvente),devine agresiv,provocand amigdalita purulenta.in general,nimeni nu-si pune mintea cu el sa-l sterilizeze ,atata timp cand copilul nu face febra si nu face puroi in gat.conform unor constatari statistice ,este sensibil la:AUGMENTIN,CEFACLOR,RIFAMPICINA,GENTAMICINA,
CEFUROXIM sI ERITROMICINA etc. O alternativa ,atunci cand infectiile sunt prea dese ar fi administrarea de Proposept sau alte tablete cu propolis,care se sug,aplicatii locale in cavitatea bucala cu spray-ul ALOE -FIRST,administrarea de imunostimulente gen Septilin sirop,echinaceea-propolis-sirop,imuno-royal junior-sirop.dat-i in sezonul rece sa suga 1-2 drajeuri Dr.Mom/zi.hidratati-l suficient cu ceaiuri si sucuri naturale,de citrice.abuzul de antibiotice nu numai ca nu rezolva problema dar ii va scdea si mai tare imunitatea iar microbul va iesi din fiecare competitie mai intarit.

Sus

MesajScris: 21 Feb 2008, 19:31 
Neconectat

Burhan are mare dreptate. Atat Streptococcul B hemolitic de grup A cat si Stafilococul aureu doar descoperiti in exudatul faringian nu se trateaza, DOAR DACA:
- prezinta antecedente personale de reumatism articular acut
- daca in familia respectiva exista o persoana cu reumatism articular acut
- faringoamigdalite repetate la unul din membrii familiei (transmitere de tip "ping-pong" in acea familie)
- inainte de amigdalectomie (indepartarea chirurgicala a amigdalelor)
- epidemie de reumatism articular acut sau glomerulonefrita acuta
- familie extrem de anxioasa
Antibioticele indicat in eradicarea streptococului faringian sunt: Clindamicina (20mg/kgc/zi in 3 prize/zi, 10 zile), Cefadroxilul (30mg/kgc/zi, o priza pe zi, 10 zile)
Pentru detalii despre faringita streptococica intrati pe blogul meu, cu acelasi nume.
La varsta pe care o ai, cel mai probabil ti-ai format deja "imunitate" in faza streptococului sau stafilococului din gatul fiicei tale...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]