Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 22 Oct 2014, 07:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: spondiloza cervicala
MesajScris: 16 Feb 2007, 16:35 
Neconectat

am spondiloza cervicala ..ma doare gatul in spate umarul suboccipitalul..toate ca toate dar de o sapt am inceput sa vad niste linii si puncte negre..mai are cineva probl asta?..am 23 de ani!
Mesaj modificat de autor pe 17.02.2007
Mesaj modificat de Administrator pe 23.02.2007

Sus

Subiectul mesajului: Re: spondiloza cervicala
MesajScris: 16 Feb 2007, 22:55 
Neconectat

spondiloza se face mai des de cei care stau mult pe scaun in acc.pozitie.si pe mine ma doare spatele in plus am ameteli usoare si furnicaturi ale mainilor.spondiloza nu trece doar se amelioreaza cu antiinflamatoare ,caldura si exercitii pt.muschii spatelui.este bine totusi sa stii ce ai deci fa-ti o radiografie.sanatate!!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: spondiloza cervicala
MesajScris: 17 Feb 2007, 19:11 
Neconectat

Buna!Si eu sufar de asa ceva,si pt.ca sunt mai batrana uite ce te sfatuiesc:du-te la fizioterapie si ia-ti o programare pt.gimnastica medicala de recuperare.O sa-ti recomande poate si cateva sedinte de fizioterapie si medicamente antiinflatoare+calmante.Cea mai importanta este gimnastica medicala pt.ca ajuta la refacerea mobilitatii gatului si a circulatiei sangelui.Sunt cateva miscari care trebuie facute dimineata cand te dai jos din pat.Eu fac aceasta gimnastica de 4 ani.M-a ajutat mult si medicamentul Bilobil,atenuandu-mi ametelile.Ca leac babesc,in puseele dureroase,poti pune pe zona cefii frunza de varza cruda zdrobita putin si legi bine gatul.Tii compresa asta toata noaptea si repeti figura o luna de zile.Poti sa-ti masezi si zonele reflexogene corespondente cervicalei(degetul mare de la ambele picioare,in partea exterioara a degetelor).Sanatate.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Spondiloza cervicala
MesajScris: 26 Feb 2007, 11:49 
Neconectat

Si eu am avut o criza chiar saptamana trecuta.

Apare din diferite motive, si in ultima vreme am remarcat ca nu numai la persoane in varsta. (eu de ex, am 31).

Sunt multe motive:
1. de la inflamatii dentare; chiar daca la suprafata pare totul bine, abia la o radiografie dentara se vede; trebuie bineinteles tratate. Imi pun cenusa in cap - stau cu o inflamatie la o masea imbracata de 1 an. Nu am insa dureri, si tot aman...
2. Pozitie incorecta si prelungita la birou. In momentul cand ne asezam pe scaun vertebrele incep sa se taseze; discurile dintre vertebre se comporta ca un burete plin cu apa, sunt presate, pana cand ne ridicam de pe scaun si ne asezam in ALTA pozitie.
3. Stresul: din motive personale, la serviciu, etc.
4. Seara, acasa, pozitie incorecta pe canapea (rara am vazut canapele confortabile).
5. Patul: salteaua trebuie sa se potriveasca cu corpul tau, adica fiecare vertebra sa o simti ca se sprijina pe saltea. Nici perna nu este de neglijat. Nu neaparat cea mult laudata pe la televizor, din burete, insa potrivita ca duritate (nci tare nici moale). Poate dormitul pe o parte in loc de pe spate ajuta.

Este adevarat ca pe termen scurt ajuta calmantele si antiinflamatoarele (de exemplu Tramadol si Movalis).
Insa pe termen lung ajuta indepartarea cauzelor, fizioterapia, gimnastica de recuperare, fizioterapie, masaj, Tai-chi, orice mijloc de relaxare va este mai la indemana, va place.

Sus

MesajScris: 31 Mar 2007, 21:58 
Neconectat

Si eu am patit asa ceva, m-am sculat intr-o dimineata cu dureri de ceafa mai ales in partea stanga si care coborau pe umar.Am considerat ca pozitia vicioasa a capului in timpul noptii este de vina, drept urmare am schimbat perna cu una speciala care imi tine coloana intr-o pozitie dreapta.Inafara de durere am simtit si o vajaiala in urechea stanga, ca si cum urechea ar fi fost amortita.As dori sa stiu daca exista vreo legatura intr-e cele doua si care ar fi explicatia.Va multumesc!

Sus

MesajScris: 17 Apr 2007, 00:04 
Neconectat

Sufar si eu - destul de des - de pusee dureroase in zona cervicala,cu o serie de manifestari pe care le-am regasit la multi dintre voi.
Dar..
As vrea sa stiu daca a mai sesizat cineva ,in timpul puseelor dureroase ale cervicalei, si o crestere a tensiunii arteriale.
Nu stiu sigur daca au vreo legatura una cu alta dar as vrea sa stiu daca e posibil sau daca i se mai intampla cuiva!
Multumesc.

Sus

MesajScris: 14 Dec 2007, 14:54 
Neconectat

Buna ziua, citesc aici si ma regasesc intru totul. La fel avem si eu dureri f mari de ceafa, amorteli in zona omoplatilor, iar la un interval de 3-6 luni cate o intepeneala de nu puteam sa misca capul nici intr-o parte nici in alta. Si am dus-o asda vreme de vreo 4-5 ani, de se saturase medicul reumatolog sa ma tot vada pe la el. In ianuarie anul acesta mi-a recomandat sa fac un RMN cu toate ca la radiografie nu se vedea mare lucru, si stupoare am 1 hernie cervicala nu mai stiu exact vertebra si un inceput la cea de sub ea. Tratament fizioterapie, gimnastica medicala ( sincer imi este frica sa merg sa fac deoarece ultima intepeneala am dobindit-o doar de la o ridicare brusca a bratelor, si nu mai reuseam sa le dau la loc)si frectii locale cu fastum gel. Dupa consultul unor medici neurologi deocamdata inca nu este cazul de operatie, insa dupa sfatul medicului reumatolog cica ar fi mai bine sa ma operez, nici eu nu stiu ce sa mai fac. Daca mai stiti ceva remedii naturiste va rog postatile sa mai incerc si altceva, ca m-am saturat, de multe ori imi si este frica sa ies din casa, deoarece aste intepeneli sunt insotite destare de rau, ameteli, etc.
Multumesc si astept raspunsurile voastre.
Multa sanatate, Cristina 36 ani

Sus

MesajScris: 14 Dec 2007, 22:41 
Neconectat

buna ziua ,si eu sufar tot de spondiloza cervicala ,am 22 ani si as vrea sa stiu daca afecteaza in vreun fel o eventuala sarcina,sau daca o poate afecta in vreun fel?va multumesc si astept raspunsul dvs,maria

Sus

MesajScris: 17 Ian 2008, 00:52 
Neconectat

Aceasta boala se mai trateaza vreodata?

Sau toate terapiile doar amelioreaza simptomele?

Mircea
Mesaj modificat de autor pe 16.01.2008

Sus

MesajScris: 24 Apr 2008, 14:19 
Neconectat

Buna!
As vrea sa aflu si eu mai multe despre aceasta boala si despre eventualele tratamente.
Am 18 ani si deja ma chinui cu ametelile puternice si cu dureri ingrozitoare in zona cervicala!:(

Multumesc!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]