Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Noi 2014, 10:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Spalaturile vaginale si utilizarea ovulelor in scop terapeutic
MesajScris: 12 Noi 2008, 21:54 
Neconectat

Despre spalaturile vaginale, nu le mai faceti fetelor ca asta e cea mai tampita metoda din medicina europeana !!! Spalatura vaginala nu face altceva decat sa distruga flora vaginala si apa pe care o irigati inauntru, nu face altceva decat sa duca prin jet, mai sus spre col, toti microbii din flora vaginala !!! Cand utilizezi ovule, te speli local extern, pentru a nu introduce in vagin bacterii care se formeaza de la urmele de urina , aer, etc., de la suprafata vulvei. Daca esti la mensta si astepti ca dupa menstra sa folosesti ovule, faci niste ceai de coada soricelului si galbenele ( vb acum de plantele din Romania utilizate in asemenea afectiuni) si ca sa cureti peretii vaginului de urmele de sange, torni ceai deasupra vulvei, in mana si introduci un deget in vagin, astfel incat sa permiti ceaiului sa intre putin in vagin si cu degetul cureti peretii.Dar atentie, faceti o dezinfectare a mainilor inainte de spalatura si de utilizarea ovulelor ( cu spirt sau apa cu sapun). Spalatura aceasta sa fie facuta numai dupa ciclu, dar fara a folosi un irigator, jetul d ela dus, etc. Dupa fiecare ovul, nu va spalati vaginal dimineata , caci l-ai utilizat degeaba ! Seara urmatoare, spalati-va local extern doar si introduceti urmatorul ovul si tot asa, dar fara a face spalaturi vaginale. Spalaturile vaginale duc in final la Cancer !!! Nu stiu daca multa lume stie acest lucru in Romania , pentru ca sistemul medical este total gresit acolo si medicii chiar recomanda spalaturile vaginale cu tot felul de tampenii ( tantum rosa sau alete produse d epe piata care au nevoie de vanzare doar!) . In Asia , vb. de China in special, spalatura vaginala este total interzisa si aici femeile sunt mult mai sanatoase decat noi cele albe. Si eu am invatat toate astea de la medicii chinezi si mi-au prins extraordinar . Ma spalam tot timpul vaginal ca asa simteam eu ca sunt curata , am distrus flora, au patruns usor bacteriile in felul acesta pentru ca nu a mai existat protectie , functiile organelor genitale nu-si mai faceau treaba cum trebuie si in final mi s-a declansat Endometrioza (tesut endmetrial se afla implantat inafara uterului , anormal din cauza disfunctiilor hormonale produse ) si am ajuns la operatie ... Doctora chirurga mi-a zis ca daca mai continui acest obicei european cu spalatul vaginului, sa nu ma mai gandesc ca voi avea vreodata copii si ca functiile organismului vor fi date mai rau peste cap , celulele se vor modifica din cauza florei care nu va mai putea proteja de bacterii si in final se ajunge la cancer genital. Am luat foarte in serios sfaturile ei si mi-au prins foarte bine. A fost greu sa renunt la acel obicei cu spalaturile, ma simteam murdara, desi nu eram, dar cu timpul totul a fost o.k. si normal.

Sanatate multa !

Sus

Subiectul mesajului: Re: Spalaturile vaginale si utilizarea ovulelor in scop terapeutic
MesajScris: 13 Noi 2008, 00:02 
Neconectat

Ce bine mi-ar fi prins asemenea sfaturi in tineretea mea,cand ma gandesc cate itigatoare am cumparat de-a lungul timpului...Si pe fiicele mele le-am sfatuit sa foloseasca irigatorul...
Dar cu clismele cum e in Asia,ca tot introducere de substante straine corpului inseamna, nu? Din cartile pe care le am in casa, invataturile asiatice recomanda clismele in multe afectiuni.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Spalaturile vaginale si utilizarea ovulelor in scop terapeutic
MesajScris: 13 Noi 2008, 05:49 
Neconectat

Am citit doar primele 10 randuri ,recunosc ca nu am mai avut rabdare,dar tin neaparat sa imi spun si eu parerea.
Spalatura intravaginala nu e o metoda europeana in primul rand,eu v-as sfatui mai degraba sa nu folositi irigatoarele europene:P confectionate din platicul acela oribil pt k e posibil sa lezati mucoasa.
In al doilea rand,se preasupune ca un ovul se pune seara inainte de culcare,adica in jur de ora 22-23 pt un om cu un program normal,iar trezirea este in jurul orei 7 dimineata,credeti-ma ca este destul timp ca ovulul sa isi fi facut efectul,in plus daca folositi betadine niste ovule ce se prescriu in candidoza,acestea au o culoare maron exact ca betadina (subst folosita ca dezinfectant in chirurgie si nu doar akolo),pur si simplu nu ai cum sa nu te speli inainte sa pleci la serviciu:P,asta in cazul in care aveti un serviciu si sunteti nevoite sa plecati de acasa.

Nu in ultimul rand spalaturile intravaginale nu se fac cu apa simpla,asta cred k stie toata lumea,ci tot cu un dezinfectant,asa k microbii nu au ce cauta akolo,"urat" este ca femeile cu viata sex activa sa nu se spele intravaginal....ma intelegeti voi ce vreau sa zik...cele care aveti viata sexuala activa

In legatura cu ovulele,spalatura intravaginala se face cu 15 min ianinte de a introduce ovulul.
Va mai anunt ca in cazul in care aveti o boala inflamatorie pelvina care necesita interventie chirurgicala acesta este primul lucru pe care chirurgul il face adica spala interiorul cu antiseptic,in marile tratate de specialitate din sua,care nu e nicidecum din europa,deci se exclude din start tehnica europeana,se spune acelasi lucru ,in concluzie ....spalatura intravaginala trebuie sa stii cum sa o faci si cand sa o faci si desigur cu ce anume sa o faci!

In speranta ca v-am fost de ajutor va doresc multa sanatate!

PS Sper ca cine a scris acele randuri de mai sus sa nu se supere pe mine ca am contrazis-o dar in mod cert acea persoana nu e medic ,un medic nu ar vorbi nicodata asa ,mai ales un gincolog obstetrcian,care numai el e in masura sau eventual "un cleg din breasla" sa dea indicatii de acest fel.
Inca o data scuze aylin,dar asta e parerea mea ca si medic datorita experientei pe are o am in domeniu.Multa sanatate!
Nu stiu ce se spune in asia(ulterior am citit tot),dar nu exista inka o statistica la nivel mondial care femei sunt mai sanatoase asiaticele sau europencele,aylin nu are voie spalturi deoarece endometrul e inflamat asta era ideea si cu jetul acele poate deranja musoasa uterina care si asa sufera,intelegeti ?De aceea am zis mai sus ca trebuie sa stii cu ce te speli,cand si cum,spalatura intravaginala nu se face seara de seara si ma chiar indoiesc ca cineva face acest lucru,nu este o metoda de rutina in spalarea vaginului si doamne fereste sa va dati pe mani cu spirt apoi sa puneti mana in zona vaginului,daca vreti sa va dezinfectati cu ceva ,dezinfectia se face cu betadina sau apa oxigenata in nici un caz cu spirt ,spirtul e pt obiecte si pt injectia intramusculara,dar e de ajuns daca va sapalati temeinic cu apa si sapun inainte de a va spala vaginul.
Ceaiul de galbenele este adevarat are un rol protector si curativ,la fel si crema de galbenele o puteti folosi pt a preveni infectiile vaginale (in exterior)
Mie greu imi vine sa cred k peretii vaginului se pot spala cu apa lasata sa curga pe vulva si cu degetul deoarece akolo nu este o gaura pur si simplu mai intalniti si....."impedimente"sa le denumesc asa.

Eu nu contrazik medicina chinezeasca deoarece nu am cum si nu mi-as permite ,dar aveti grija ca unele informatii sa le preluati corect,inca o data ...aylin nu are voie sa faca spalaturi,nu e valabil pt toata lumea .
Sper ca v-am fost de ajutor! Dr.adelinne M
Mesaj modificat de autor pe 13.11.2008

Sus

MesajScris: 13 Noi 2008, 16:36 
Neconectat

Adelina, (ADE ADELINE) mai bine ai recunoaste ca vrei sa iei apararea medicilor romani, caci tu esti cadru medical si mi se pare normal sa faci prostia asta ! Despre capitolul ginecologie si bolile ginecologice, te sfatuiesc sa mai mergi la o reciclare iar despre medicina chineza nu cred ca stii prea multe ca sa dezvolti un subiect asa fara rost pe tema pe care am ales-o eu... Eu am trait si traiesc in China foarte mult timp si cred ca stiu mai multe decat orice medic din Romania , despre ce este mai bine si ce nu este sa faci... Asa ca nu mai dezvolta subiectele alese de mine si ar fi dwe preferat sa vada lumea postat un subiect ales de tine , din medicina in general si din cunostintele tale. Eu m-am lamurit cum e cu tine, o tipa plina de ea si care se da foarte importanta, dar mai ai multe de invatat...
Bafta !

Sus

MesajScris: 14 Noi 2008, 00:23 
Neconectat

imi cer scuze ca intervin in aceasta disputa a doua conceptii diferite,orientala si europeana despre aceasta problema delicata a igenei intime feminine.
nu doresc sa fiu partinitor dar vreau sa ma folosesc de argumentele unei experiente de cca 26 de ani de munca si constatari intr-un laborator de bacteriologie.mi-au trecut,de-a lungul timpului,prin fata ochilor mii de examene microscopice ale secretiilor vaginale ale femeilor apartinand diferitelor categorii sociale.ceea ce vreau sa subliniez e ca femeile din mediile mai evoluate,majoritatea sufereau de asa numita boala a spalaturilor prea frecvente,manifestata printr-o perturbare a florei microbiene vaginale normale,cu absenta totala a bacililor Doderlein ,cu celule descuamate in placard a epiteliului vaginal,prezenta florei microbiene,preponderent coci -Gardnerella vaginalis si numeroase filamente levurice,prezumtiv CANDIDA spp.
Cam acesta e tabloul unei secretii al unei femei din lumea asa-zis preocupata pana la manie de igiena intima.a nu se intelege ca fac apologia intoarcerii la barbaria lipsei TOTALE de igiena din exces de ,,naturismm,,...nu neg ca sunt unele momente in viata unei femei in care trebuie sa apeleze in scop terapeutic la spalaturi dar utilizrea lor frecventa ,ca regula,cam aici duce si chinezii lui Aylin,care stiu mai multe decat noi europenii despre fiinta umana si interactiunea ei cu mediu inconjurator,se pare ca au perfecta dreptate...medicina nu trebuie sa devina o stiinta moarta ,osificata ci conform principiului IN-YANG ,E OCUNOASTERE IN VESNICA DEVENIRE,CA SI VIATA DE ALTFEL.

Mesaj modificat de autor pe 13.11.2008
Mesaj modificat de autor pe 19.11.2008

Sus

MesajScris: 14 Noi 2008, 16:41 
Neconectat

Eu am prescrise de medic,spalaturile vaginale de doua ori pe saptamana,o data cu niste ceaiuri si apoi cu fanigin,parca.Am facut o cauterizare acum 4 ani si de atunci fac aceste spalaturi.Sa inteleg ca .....nu e bine??:(

Sus

Subiectul mesajului: Re: Spalaturile vaginale si utilizarea ovulelor
MesajScris: 14 Noi 2008, 17:46 
Neconectat

Controlul ginecologic este foarte important pentru sanatatea unei femei, pentru prevenirea si tratarea oricarei afectiuni.Va sfatuiesc sa-l faceti periodic.

Sus

MesajScris: 15 Noi 2008, 01:20 
Neconectat

Inclin sa va dau dreptate,dl.Burhan,eu sunt una dintre femeile cu flora vaginala mereu perturbata,pana acum un an ajunsesem consumatoare cronica de ovule si imi era cu neputinta sa inteleg cum de mi se intampla tocmai mie care respect indicatiile medicilor -spalare vaginala de doua ori pe saptamana si neaparat dupa contact...Acum un an am cunoscut un ginecolog care mi-a interzis cu desavarsire spalaturile inafara tratamentului:"cum sa va spalati in interior,ce rost are?"si mi-a indicat exact metoda spalarii cu degetul,atat cat intra primele doua falange.
Chestia e ca pana se hotarasc medicii cum e mai bine pentru sanatatea noastra,noi,pacientii avem de suferit...

Sus

MesajScris: 19 Noi 2008, 06:00 
Neconectat

Doamna Suzana, beti zilnic cel utin 2 L de apa plata si renuntati la acele spalaturi. Vaginul are proprietatea de ase autocurata ! Sanatate !

Sus

MesajScris: 18 Iun 2009, 13:10 
Neconectat

buna ziua ma numesc florina ,am 22 de ani tocmai am fost la ginecolog ptr ca aveam scurgeri tot timpul de secretie,menstruatia nu o am reg, am dureri si nu am ramas insarcinata niciodata sunt cu cineva de 3 ani si nu ne-am ferit de loc in ultimi 2 ani.D-na doctor mia dat tratament timp de 12 zile:amoxicilna de 3/zi,ovule si spalaturi cu tantum rosa in fiecare seara.asi dori sa stiu si parerea voastra....este bine sa ma spal in fiecare seara???????nu-mi cauzeaza??:?:va pooop
Mesaj modificat de autor pe 18.06.2009

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]