Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Iul 2014, 23:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sindrom vestibular?
MesajScris: 04 Mar 2007, 01:19 
Neconectat

In luna Octombrie 2006 pe la ora 3 dimineata m-am trezit din somn din cauza unei ameteli foarte puternice. AM incercat sa merg la baie si nu am reusit, m-am intors in camera de-a busilea. Am chemat salvarea care mi-a spus ca am probleme cu cervicala. Am mers la medic, am facut radiografii la coloana si cervicala dar raspunsul lor a fost ca nu am nimic ingrijorator si in nici un caz cervicala nu cauzeaza pierderi ale echilibrului si am fost trimisa la neurolog, care dupa diverse teste mi-a pus diagnosticul de sindrom vestibular. Am urmat o cura de o luna cu betaserc si nu am am mai avut probleme.Neurologl a spus ca mai pot avea avea aceste crize cum, la fel de bine pot sa treca definitiv. Imi poate spune cineva mai multe despre aceasta problema? Multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sindrom vestibular?
MesajScris: 05 Mar 2007, 12:18 
Neconectat

Afla mai multe despre sindrom vestibular de pe forum - afectiuni O. R. L. SINDROMUL MENIERE .

Sus

MesajScris: 05 Apr 2007, 21:21 
Neconectat

Am fost diagnosticata in toamna cu sindrom vestibular, am facut tratament cu tanakan si dupa doua luni mi/a trecut. Acum in luna martie am inceput sa am iarasi ameteli si nu ma simt bine. Am fost la un medic ORList si mi/a dat tratament cu Betaserc si Milgamma N injectii. Am 4 zile de cand fac tratament si nu se simte decat o usoara ameliorare.
Cat pot dura aceste ameteli si de cate ori poate recidiva sindromul vestibular?
Daca are cineva vreun raspuns as fi recunoscatoare. Multumesc mult!
Mesaj modificat de autor pe 5.04.2007

Sus

MesajScris: 06 Apr 2007, 10:47 
Neconectat

Eu am avut acest sindrom in 2002 dupa ce am stat cu capul transpirat intr-un frig patrunzator. M-a tinut atunci cam 1 luna dar ma speriasem rau pentru ca credeam ca este vorba de ceva pe creier (tumoare, etc.) Am facut zeci de analize (tomografie, RMN, etc.) pana m-am dumirit ca n-am nimic grav. Mi s-au dat si mie Betaserc si altele dar va spun sigur ca nu ajuta la nimic. Acest sindrom vestibular trece de la sine dupa cateva saptamani. Deci trebuie mult calm, sa nu va speriati caci nu este ceva grav. In 2004 mi-a revenit sindromul vestibular (cam la 60 % din cazuri revine dupa cateva luni sau ani) si fara sa iau nimic mi-a trecut dupa 4 saptamani. Luna trecuta (Februarie 2007) mi-a revenit din nou subforma ametelii cand ma intorc de pe o parte pe alta in pat. Acum mi-a trecut. Stiu ca este foarte neplacut dar repet nu este ceva grav iar medicamentele nu ajuta prea mult.

Sus

MesajScris: 06 Apr 2007, 20:33 
Neconectat

Buna,
este groaznic! Numai cine a avut aceste crize poate sa inteleaga cum te simti. Sa nu ai pic de control asupra echilibrului tau, sa fii ca intr-un cub de sticla si cineva sa se joace cu el! Si mie mi s-a recomandat Betaserc si mi-au trecut crizele.Cum spuneam si mai devreme, neurologul a spus ca asa cum apar tot asa dispar si din ce citesc de la voi constat ca intr-adevar reapar.Apropo... este diferenta intre sindromul Meniere si cel vestibular......... Meniere se manifesta prin dureri FOARTE puternice ale urechii - am o colega cu acest sindrom - Of Doamne!
Mesaj modificat de autor pe 6.04.2007

Sus

MesajScris: 09 Apr 2007, 10:49 
Neconectat

Multumesc ca ati raspuns mesajului meu. Au mai trecut cateva zile de atunci si mi/a mai trecut ameteala, iau in continuare Betaserc , nu mai beau cafea si nici ciocolata, este oricum mai bine. Sper sa nu tina atat de mult ca in toamna.
Sanatate tuturor si sa auzim numai de bine.
Paste fericit, fara ameteli!
Mesaj modificat de autor pe 9.04.2007

Sus

MesajScris: 05 Iun 2007, 13:58 
Neconectat

Buna ziua tuturor. Am intrat pe topicul asta pentru a cere niste lamuriri in legatura cu sindromul vestibular. Intr-una din nopti m-am trezit cu o ameteala puternica in momentul in care am vrut sa ma intorc de pe o parte pe alta
Starea de ameteala a persistat dar nu la aceeasi intensitate, insa dimineata, la schimbarea pozitiei capului s-a manifestat din nou. Urmatoarea zi nu am mai avut probleme. Dupa doua zile iar acel vertj pe care nu stiu pe seama a ce sa-l pun, mai cu seama ca se manifesta si noaptea cand stau culcata. Inainte de a avea prima manifestare am facut un drum mai lung cu masina si am tinut toate geamurile deschise pentru ca era cald. Puteti sa ma lamuriti, cu un sfat, sau unde sa merg. Pupici si toate bune.

Sus

MesajScris: 05 Iun 2007, 17:38 
Neconectat

Buna!
Nu te ingrijora. Probabil a aparut datorita faptului ca ai stat in curent puternic. Va trece de la sine in 2-3 saptamani. S-ar putea sa mai revina dar nu este ceva grav desi este neplacut.

Sus

MesajScris: 05 Iun 2007, 20:13 
Neconectat

Multumesc mult de raspuns si de incurajare. Nu mi s-a mai intamplat vreodata asa ceva si ma gandeam sa merg sa fac un consult neurologic si unul orl. Nu s-a manifestat permanent si dupa ce o zi si o noapte nu am mai simtit acel vertij urat, a aparut din nou si asta m-a cam nelinistit. Trece fara sa iau vreun medicament? Sanatate si toate cele bune.

Sus

MesajScris: 05 Iun 2007, 20:40 
Neconectat

Cu siguranta va trece de la sine in cateva saptamani. Medicii s-ar putea sa te sperie mai rau si sa-ti dea nu stiu ce trimiteri la tomografii, etc. Asa am patit eu si de fapt nu aveam mare lucru. Capul sus, sunt multe alte lucruri grave.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]