Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 30 Oct 2014, 19:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: refacerea organismului dupa histerectomie totala
MesajScris: 07 Dec 2007, 19:15 
Neconectat

Acum 2 luni de zile am facut o operatie de histerectomie totala(uter +col uterin).Desi a trecut destula vreme, nu reusesc sa imi revin in totalitate. Problemele mele nu sint de natura ginecologica.Am fost si am facut anailze si controale, inclusiv la neurologie. Toti imi spun ca nu am nimic, dar eu nu ma simt bine:ametesc, mi se racesc miinile si picioarele, nu ma pot concentra, am si stari de anxietate, uneori transpiratie.E posibil sa fie manifestari ale menopauzei fortate si ale traumei la care a fost supus organismul in ultima perioada? Am luat legatura cu un psihiatru care mi-a recomandat o doza minima de xanax, mai iau si betaserc pt vertij(de 2 sapt) si nootropil pt. circulatia cerebrala( de citeva zile)Ce ma sfatuiti sa fac?La cine sa mai apelez ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: refacerea organismului dupa histerectomie totala
MesajScris: 08 Dec 2007, 10:50 
Neconectat

Iti recomand acupunctura, are un efect spectaculos asupra organismului si asupra psihicului, pentru transpiratii
incearca produse naturiste eventual sa consulti un medic homeopat, eu am 3 ani de la operatie nu am folosit medicamente alopate, incearca inainte de ale lua, remedii naturiste care nu au efecte secundare, eu am inceput cu acupunctura si medicamente homeopate am continuat cu produse naturiste, rar mai am o stare depresiva si transpiratii, daca ai posibilitati financiare te sfatuiesc sa faci acupunctura neaparat.
Multa sanatate

Sus

MesajScris: 12 Dec 2007, 01:15 
Neconectat

Starile pe care le prezinti pot fi si ca urmare a anesteziei totale la care a fost supus corpul si creierul tau. Se stie ca efectele anesteziei rezida in corp timp de sase luni dupa operatie si creaza tot felul de stari contradictorii. Asa ca, trebuie sa ai rabdare, sa tii regimul alimentar recomandat de medic, pauza sexuala (3 luni dupa operatie) sa-ti creezi o atitudine pozitiva (mai ales daca sotul, familia si prietenii iti sunt alaturi), pentru ca va urma o perioada lunga de transformari atat fizice, cat si psihice. Si eu am facut histerectomie, insa pentru ca aveam 27 de ani, ea a fost subtotala, cu prezervarea unui ovar, pentru a nu fi nevoita sa recurg la substitutie hormonala. Acum am 38 de ani si deja de 8 luni ma chinuie o menopauza precoce cu tot bagajul ei de neplaceri. Nu am luat niciodata in acesti 11 ani tratamente alopate. Acum am inceput sa iau de pe "naturaplant" diverse produse naturiste pentru a ameliora starile neplacute care-mi incurca viata (studiaza si tu lista cu produse dedicate menopauzei si starilor psihice). Este cunoscut faptul ca tratamentul pe baza de plante (homeopatia) nu vindeca in fapt, ci ajuta organismul sa se refaca, sa se regenereze si sa lupte impotriva factorilor cauzatori de boli si afectiuni. Este foarte buna si sugestia de dinainte, cu acupunctura, dar nu oricine isi permite - este scump si trebuie sa faci multe sedinte pana ajungi la rezultatele pe care le astepti. Iti doresc sanatate si sa fii optimista, in scurt timp toate se vor aseza pe fagasul lor.

Sus

MesajScris: 24 Feb 2008, 13:20 
Neconectat

Am facut si eu aceasta operatie in urma cu doi ani.Singurul inconvenient sau hai sa-l numim disconfort este uacarea vaginala.Am fost la farmacie si nimeni nu mi-a putut recomanda un ovul cu extrogeni.Nu stiu denumirea exacta:ma puteti ajuta va rog?

Sus

MesajScris: 11 Aug 2008, 19:28 
Neconectat

BUNA .Si eu am facut aceasta operatie cand aveam 35 de ani.Am avut aceste simptome de care vorbesti tu in perioada de dupa operatie , la vreo 3 ,4 , zile.Am suportat foare bine perioada de refacere ,la 3 luni dupa operatie am inceput serviciul. Acum la 4 ani de la operatie nu am nici un simpton, doar uneori am dureri trecatoare.Sper sa treci cu bine peste aceasta etapa trista si grea din viata ta .Multa sanatate.

Sus

MesajScris: 21 Aug 2008, 12:41 
Neconectat

si eu am facut histerectomie totala acum 6 luni ,am fost distrusa viata m-i s-a parut un calvar si imi era teama de moarte,luam xanax zilnic,aveam depresii nenumarate si o stare de goliciune sufleteasca.am facut psihoterapie,m-am apropiat de DUMNEZEU,am lasat timpul sa treaca spunindu-mi mereu ca o inima linistita este multumita cu ceea ce-i da el,am invatat sa gindesc pozitiv,sa traiesc o viata simpla pe care nu o traiam inainte,am invatat sa ma pun eu intotdeauna pe primul loc ceea ce nu facusem inainte,am citit carti despre diete despre rolul mintii in vindecare,am aflat o gramada de lucruri simple pe care inainte nu le stiam si cel mai important este ca trebuie sa te schimbi daca vrei sa te vindeci(histerectomie dupa cancer).FETELOR PUTEM TRECE PESTE ORICE DURERE SI NEPLACERE DACA VREM CU ADEVARAT SI DA ESTE ADEVARAT CA MENOPAUZA ESTE CEVA SIMPLU IN COMPARATIE CU ALTE NEPLACERI MAI GRAVE,DECI NU BAGATI IN SEAMA DEPRESIILE CA VOR TRECE DE LA SINE DACA VETI INVATA SA VA LINISTITI MINTEA SI CORPUL ,RELAXATI-VA,PRIMITI SI DARUITI DRAGOSTE,MINCATI SANATOS,INVATATI SA TRAITI O VIATA SIMPLA SI LINISTITA SI ATUNCI TOATE SE VOR REGLA DE LA SINE .VA PUP SI VA IUBESC.PA

Sus

MesajScris: 06 Sep 2008, 11:55 
Neconectat

Dupa operatia de histerectomie totala apare un dezechilibru hormonal sever care genereaza simptomele descrise de mai sus. In plus apar riscuri sporite de boli cardiovasculare si osteoporoza. Trebuie tratament naturist (electroterapie, fitoterapie etc) pentru ca o anumita parte a organismului sa preia cat mai bine productia hormonala. Daca esti interesata scrie-mi mesaj pt. detalii
Mesaj modificat de autor pe 6.09.2008

Sus

MesajScris: 28 Oct 2008, 02:25 
Neconectat

Buna fetelor.Din pacate si eu am trecut prin aceeasi operatie si nu pot sa-mi reiau viata dinainte.Daca peste bufeuri trec mai ushor peste partea sexuala nu pot.:(.e inca foarte dureros si oare mai pot ajunge vreodata sa fiu cum eram inainte de operatie??Profesorul care m-a operat mi-a recomandat Ovestin pentru elasticitatea vaginului dar nu ma ajuta aproape deloc.Un sfat pentru mine????ms

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 22:22 
Neconectat

pt.goodgirl74 si eu am fost operata de histerectomie totala si am aceleasi probleme in legatura cu actul sexual .ce ma face sa ma simt mai bine este folosirea alifiei de galbenele la intrarea in vagin inainte de actul sexual.o poti procura de la farmacie ,poti chiar sa spui pentru ce vrei ca sunt de mai multe feluri .Eu am luat Unguent cu extract de galbenele ,(o reteta dupa Maria Treben)si vad ca nu au aparut nici un fel de probleme.multa sanatate ,si sper sa iti fie de folos sfatul meu .:)

Sus

MesajScris: 06 Feb 2009, 10:11 
Neconectat

Buna fetelor, vi s-a intamplat cumva sa aveti sangerari la contact?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]