Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 02 Oct 2014, 01:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: rana pe colul uterin
MesajScris: 21 Iun 2006, 17:51 
Neconectat

Buna ziua!
Am si eu o problema si as vrea sa aflu ce ar trebui sa fac, pentru ca acata rana sa-mi treaca.Trebuie neaparat sa fie cauterizata?Am facut examenul de secretie vaginala in care a iesit:
epitelii: frecvente
mucus: abundent
leucocite: frecvente
trichomonas: prezent
alte modificari: garduerella.
Multumesc anticipat!
O zi buna!

Sus

Subiectul mesajului: Re: rana pe colul uterin
MesajScris: 21 Iun 2006, 20:39 
Neconectat

buna!si eu am aceeasi problema :rana pe col uterin si as vrea sa stiu daca nu exista si o alta metoda de vindecare.am auzit ca in urma unei cauterizari exista riscul de a nu mai avea copii.la cate zile dupa ciclu se poate face cauterizarea si cat timp dupa cauterizare nu poti avea raporturi sexuale si daca partenerul trebuie sa faca tratament?am fost la medic si analizele sunt bune(am facut inclusiv papanic)si mi-a recomandat monofemina2 ovule inainte de cauterizare(pentru dezinfectare)

Sus

Subiectul mesajului: Re: monica_puiu
MesajScris: 22 Iun 2006, 12:56 
Neconectat

Rana ta este probabil cauzata de infectia vaginala. Trateaza infectia si apoi fa un tratament special doar pt rana(dar care nu se face atunci cand exista microbi in vagin). Un ginecolog bun cu siguranta te va indruma corect. In acest moment nici nu poate fi vorba de cauterizare din moment ce ai o infectie vaginala.

Sus

Subiectul mesajului: Re: bmonik
MesajScris: 22 Iun 2006, 13:01 
Neconectat

Cauterizarea se face de obicei cel mai bine in zilele imediat de dupa ciclu. Nu ai voie sa ai raporturi sexuale pana cand rana nu se vindeca complet (in functie de caz de la 1 la 2 luni). Partenerul tau nu trebuie sa faca tratament decat daca in vagin ti-a iesit ceva microbian sau daca lui i-a iesit in lama personala (recoltata din penis) vreun microb. Decizia de cauterizare trebuie insa luata corect si profesional. Pentru asta iti recomand sa consulti mai multi medici, deoarece daca papanicolau nu iese foarte mare se poate rezolva si prin tartament. Asadar atentie, cere si a doua sau a treia parere medicala. Si in nici un caz sa nu faci cauterizarea doar dupa vorbe ci dupa examene complete si competente (inclusiv colposcopie).

Sus

MesajScris: 26 Iun 2006, 20:32 
Neconectat

buna. sunt nou-venita
am facut o conizatie in urma cu 5 zile, ma simt relativ bine dar inca mai sangerez. nu abundent, ca la o menstra, ci cateva picaturi mai consistente. as vrea sa stiu cat mai poate dura sangerarea:? este normala?
Mesaj modificat de autor pe 26.06.2006

Sus

MesajScris: 05 Iul 2006, 23:22 
Neconectat

Cauterizarea produce probleme la nastere. Eu am avut rana pe col uterin, dar doctorul mi-a recomandat niste ovule; dupa ce le-am folosit, rana a disparut.

Sus

Subiectul mesajului: Nu mai generalizati cazuri particulare
MesajScris: 06 Iul 2006, 09:33 
Neconectat

Cauterizarea nu produce "probleme la nastere". Nu mai speriati lumea cu asemenea lucruri. Este adevarat doar faptul ca un col cauterizat se poate dilata mai putin dar nu este litera de lege. Exista femei cu cauterizari multiple pe col care au nascut fara probleme si exista si femei care nu au facut in viata lor o cauterizare si la nastere au facut ruptura de col. Asemenea lucruri nu trebuie generalizate. Iar daca tu ti-ai vindecat rana doar cu tratament este foarte bine, in schimb exista foarte multe rani care fara operatie nu se mai vindeca nici in vecii vecilor. Asadar, fara generalizari.

Sus

MesajScris: 08 Iul 2006, 13:23 
Neconectat

buna.multumesc ptr.raspuns yasmine.Dupa cum am spus am o rana pe col (rezultatul examinarii la doi medici renumiti din arad).analizele mi-au iesit relativ bune (panicolau II),am facut tratament cu ovule monofeminaII),dar nu m-am hotarat inca sa merg ptr cauterizare.Acum insa ma confrunt cu o problema .In timpul relatiilor sexuale am observat ca se produce cam mult lichid(ejaculare la femei exista?)care nu are nici un miros ,dar totusi cred ca e cam mult.Poate fi din cauza ranei de pe col(care ca e mica)sau e posibil sa fie o infectie?medicii mi-au spus in urma analizelor(lama)ca nu sunt probleme dar sa nu folosesc sapunul ptr igiena ci doar apa sau spalaturi ( o data pe saptamana)cu tatum rosa.
Mesaj modificat de autor pe 8.07.2006
Mesaj modificat de autor pe 8.07.2006

Sus

MesajScris: 18 Iul 2006, 23:14 
Neconectat

Exista ejaculara feminina! Iar referitor la rana pe col, de curand o prietena si-a tratat-o in felul urmator: zilnic irigari cu ceai concentrat de pelin! Nu stiu in ce stadiu era rana ei pe col, dar la urmatorul control ginecologic, aceasta disparuse.

Sus

MesajScris: 25 Iul 2006, 15:10 
Neconectat

buna ziua,
la inceputul anului am facut niste analize(pap)si colposcopie iar rezultatul a fost rana pe col.din start mi s-a spus cauterizare .
rezultat pap : CII ,flora: lactobacili,rari blastospori candita, concluzii: frotiu usor inflamator,regenerativ
am mai facut si un ADN HPV TEST unde s-au detectat tulpini HPV : 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68
am facut cauterizarea ,dupa 10 zile am fost la control : status post ERAD :pe BA cicatrice rosie ,TL slab pozitiv
nu am avut nici o sangerare nici o durere post si menstruatie normala
dupa cateva luni am fost la un control o raceala puternica si candita ,am facut si colposcopie si au gasit o alta rana
va rog sa-mi explicati mai bine ce e cu acele tulpini HPV,daca prin tratament pot scapa de ei,daca ei provoaca aceste rani
si o alta intrebare e cum pot trata ph_UL scazut va multumesc

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 112 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]