Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Dec 2014, 09:07

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: puncte de grasime
MesajScris: 21 Iun 2006, 17:28 
Neconectat

De cand ma stiu am puncte de grasime in jurul ochilor...si acum mi-am pus in gand sa scap de ele dar nu cunosc nici un remediu...Nu ma incomodeaza dar nu e estetic.Cu ce as putea sa le vindec?

Mesaj modificat de autor pe 21.06.2006

Sus

Subiectul mesajului: Re: puncte de grasime
MesajScris: 21 Iun 2006, 23:20 
Neconectat

la un cabinet cosmetic te vor ajuta. am inteles ca e relativ simplu pentru cosmeticiene.

Sus

MesajScris: 21 Iul 2006, 19:34 
Neconectat

De vindecat nu poate fi vorba! La un cabinet cosmetic ele se extrag. Si eu am probleme de genul acesta, insa mi le extrag singura prin inteparea cu un ac de seringa.

Sus

MesajScris: 21 Iul 2006, 23:04 
Neconectat

Aceste puncte de grasime nu se extrag. Se numesc xantoame si xantelasme si nu se umbla la ele. Sunt incluziuni de colesterol si se datoreaza unui metabolism alterat al grasimilor in oraganism. Ele se rezolva doar la chirurgie OMF. Daca se umbla la ele altfel, se risca o infectie de toata frumusetea.

Sus

MesajScris: 22 Iul 2006, 15:52 
Neconectat

nu zis k nu ai putea sa te infectezi, insa nu se intampla mereu asa. sa fiu sincera, eu mi-am scos multe(vreo 6-7) puncte de grasime de pe fatza de-a lungul timpului si nu mi s-a intamplat absolut nimic. daca acul e sterilizat si folosesti dupa operatiune inca putin spirt...nu se intampla nimic. ma rog, mie nu mi s-a infectat locul niciodata!

Sus

MesajScris: 23 Iul 2006, 01:09 
Neconectat

Am scos multe puncte de grasime cu acul de seringa si niciodata nu s-au infectat. Am aplicat local comprese cu infuzie de musetel si galbenele(filimica)

Sus

MesajScris: 23 Noi 2006, 13:10 
Neconectat

Punctele de grasime din jurul ochilor nu se pot scoate cu acul.Daca vei incerca vei vedea ca e foarte dureros si nici nu ies.Si eu am asemenea puncte si nu stiu cum sa scap de ele.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2006, 11:08 
Neconectat

In aceasta vara mie mi s-a inflamat pleoapa stanga iar dupa 2 zile de senzatie dureroasa in care a continuat sa se extinda inflamatia, a inceput sa se retraga. Acum a ramas o umflatura de marimea unui bob de mazare la coada ochiului. Nu doare dar e foarte inestetica. Medicul de la intreprindere a zis ca e un lipom da grasime. Nu stiu daca e o afectiune dermatologica sau oftalmologica. Mi-e teama de o interventie chirurgicala. As dori sfatul cuiva pentru a scapa de acest lipom, as dori daca se poate sfatul unui medic. Multumesc

Sus

MesajScris: 13 Dec 2006, 15:46 
Neconectat

Lipomul este altceva decat punctele de grasime,pe care si eu tot cu ac de seringa le scot de ani de zile,dar se refac,din pacate.Lipomul este o afectiune in care te poate ajuta chirurgul printr-o mica incizie,nici nu necesita spitalizare neaparat,depinde de medic.Am participat lamulte asemenea "mici interventii" la locul meu de munca.Oricum numai medicul se poate pronunta in diagnostic si conduita terapeutica.I-ati inima in dinti si rezolva problema.Ramane doar o mica cicatrice incomparabila cu inesteticul lipom care se poate si infecta si e mai complicat pe urma.Succes.
Mesaj modificat de autor pe 13.12.2006

Sus

MesajScris: 06 Oct 2010, 01:51 
Neconectat

Dragii mei, viata noastra poate fi luata ca un experiment, o cercetare. Stiati? De aceea trebuie sa incercati sa observati si sa analizati in timp anumite lucruri si sa gasiti legaturi de cauzalitate. Nimic nu este intamplator, totul are o cauza si un efect. De aceea ce observi din experienta ta nimeni nu te poate combate si cel putin tie ti se poate aplica. Bineinteles ca exista variabilitate individuala, dar trebuie sa ti cont si de experienta altuia.
Leziunile acestea, xantoamele eruptive,(depozitele acestea de grasime, papulare cat niste granule de polen, bine conturate cu continut albicios) apar:
1) la pacientii cu tulburari genetice ale metabolismului lipidic in numar foarte mare mii (ex:hipercolesterolemia familiala, in care valorile mari ale colesterolului apar din copilarie) cu dispozitie pe partea extensoara a membrelor, articulatii, fese
2)la oamenii care au doar un regim alimentar si de viata dezechilibrat fara sa aiba vre-un defect genetic, bineinteles ca intr-o forma mai putin severa cu mult mai putine leziuni si cu dispozitie predominanta la nivelul fetei, in jurul pleoapelor, deasupra pometilor

In decursul anilor eu am observat o legatura intre consumul de grasimi derivate din lapte(in special untul, smatana) si aceste xantoame eruptive papulare. Voi cei care aveti, xantoame, mancati unt mult?

Incercati si faceti acest experiment poate veti ajunge la acelasi rezultat. Nu mai mancati unt 1-2 ani, nu mai puneti in prajituri dar nici in pireu, eventual folositi in locul untului sau margarinei ulei de floarea soarelui(dar nu in exces ca si acesta este daunator in exces avand un puternic efect tumorogenetic si proinflamator fiind din categoria omega 6) si veti observa ca nu o sa va mai apara nici un punct de grasime, dupa ce vi le-ati scos pe celelalte. (eu consumam unt, acum nu stiu daca margarina are acelasi efect daunator, oricum se stie cat de nociva este)

Va rog sa-mi raspundeti la intrebare, este un chestionar foarte important. Mancati unt sau margarina? Multumesc.

Toate cele bune,
Daniel

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]