Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Oct 2014, 16:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poate fi Reflux Gatro Esofagian?
MesajScris: 24 Mar 2007, 21:09 
Neconectat

La inceputul ierni a inceput sa ma doara in piept intre sani.Atunci mi-am facut tot felul de investigatii,printre altele am facut si endoscopie la un cabinet particular,dar nu mi-a iesit ca as avea ceva in acest sens.De atunci durerea s-a mai ameliorat,am luat fel de fel de tratamente si pentru gastrita,dar nimic.Durerea nu a disparut,simt in gat ca as avea o flegma si ma tine in piept.Nu tusesc de aceea nu stiu ce sa cred e ceva de la plamini sau reflux gastro esofagian.La medici am fost nici nu stiu la cati,incat ma face sa cred ca tot gandindu-ma ca as avea ceva de asta ma simt astfel.Dar in momentele cand nu ma simt bine ma sperii ca nu care cumva sa se agraveze.Daca cineva a trecut prin asa ceva rog sa-mi dea un raspuns.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Poate fi Reflux Gatro Esofagian?
MesajScris: 24 Mar 2007, 21:43 
Neconectat

Buna,ma numesc Darya, am 29 de ani si am aceleasi simptome ca si tine:durere retrosternala(mie imi iradiaza si in spate intre omoplati), senzatie de nod in gat, insa eu nu mi-am facut endoscopie(numai cand ma gandesc mi se face rau).In cazul meu....nu stiu ce sa zic... cred ca este vorba de un reflux gastro esofagian, intrucat eu am eructatii(imi vine aer pe gat) dupa ce mananc.Tu ai simptome digestive(eructatii, regurgitatii, voma etc)?

Sus

MesajScris: 24 Mar 2007, 21:50 
Neconectat

Simptomele pe care le am sunt ca am uneori arsuri si intradevar dureri in piept spre partea stanga.Tu ce tratament urmezi?M-ar interesa un tratament naturist.Am luat la inceput Omeran dar cred ca tratamentul este de durata.Eu fiind dintr-un oras mic nici nu stiu la ce medic sa ma mai duc.

Sus

MesajScris: 24 Mar 2007, 22:08 
Neconectat

buna,sunt dorina.am 45 de ani si am si eu probleme cu stomacul.ele coincid cu ceea ce scrii tu aici!am facut in constanta 2 endoscopii si nu mi s-a pus nicIun diagnostic,insa la fundeni mi s-au pus 3:hernie hiatala,reflux gastric si gastrita.iti pot spune ce tratament am primit eu si mi-a facut f bine,daca intradevar te supara rau o sa-l incerci si tu,pt ca toata lumea stie de el si cei suferinzi il si folosesc.e vorba despre VENTER,MOTILIUM SI DEBRIDAT.in afara de asta mai trebuie sa tii si putin regim.sanatate!

Sus

MesajScris: 24 Mar 2007, 22:24 
Neconectat

Multumesc pentru sfaturi Doina2059,am luat si eu Omeran si Debridat la inceput cam o luna dar nu am vazut nici o ameliorare seminificativa si de aceea am crezut ca nu ar fi reflux gastro esofagian incat m-am cam suparat pe doctorita care mi-a dat tratamentul si nu am mai luat nimic in acest sens.Cat timp ai luat acest tratament si in cat timp ai vazut o ameliorare?Ce sa mai zic regim nu prea am tinut si mai beau si multa cafea mai ales dimineata pe stomacul gol.

Sus

MesajScris: 25 Mar 2007, 00:08 
Neconectat

Eu iau nexium 20mg in fiecare dimineata timp de 10 zile in perioadele in care ma simt mai rau si inainte de masa principala un motilium(o singura pastila pe zi).Ca tratament naturist eu iau aloe vera cu propolis- 2 pastile pe zi, 1 modifilan forte/zi si digestton -3 linguri/zi(cate o lingura INAINTE de micul dejun si pranz si o lingura DUPA masa de seara).Oricum, din cate stiu eu, refluxul esofagian, fiind o problema de mecanica a organismului, necesita tratament care dureaza uneori toata viata.Voi ce credeti?

Sus

MesajScris: 25 Mar 2007, 13:20 
Neconectat

Buna,tuturor. Sa stii ca daca bei multa cafea si mai ales daca o mai bei si dimineata pe stomacul gol,in cazul asta nici un tratament nu o sa-si faca efectul si le iei degeaba. Iti spun asta din proprie experienta. Eu am o boala autoimuna care mi-a produs reflux gastro esofagian si ma ajuta foarte mult Omeranul,dar nu mai beau cafea. Sper ca ti-a spus doctora respectiva ca Omeranul se ia dimineata pe stomacul gol cu o jumatate de ora inainte de masa. Daca esti dependent de cafea,incearca macar sa nu o mai bei dimineata pe stomacul gol si nici imediat dupa ce iei Omeranul si o sa vezi ca atunci o sa ai rezultate cu el. Sanatate!
Mesaj modificat de autor pe 25.03.2007

Sus

MesajScris: 25 Mar 2007, 16:02 
Neconectat

Si eu am aceleasi simptome. Durerea in piept care radiaza in partea stanga si in spate, arsuri, eructatii, etc. Nu am facut endoscopie, insa o bioenergeticiana in care am mare incredere mi-a zis ca am o iritatie la nivelul esofagului (fara sa-i povestesc nimic despre simptome). Eu am facut un tratament cu argila Algo 21 de zile si pot sa spun ca ma simt mai bine. Spre sa fie de durata. Multa sanatate!

Sus

MesajScris: 27 Mar 2007, 08:14 
Neconectat

Tratament naturist care merita incercat: 2 lingri de otet de mere de casa ( cu cit mai tulbure cu atit mai bine) si 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu in 200 ml de apa calduta de 2 ori pe zi. In cazul meu am observat ca simptomle se estompeaza semificativ cind sunt f. linistit si nestresat. Noaptea si dimineata cind ma trezesc nu am simptome de fel sau sunt f. scazute. Asa ca am data de ceiuri de tei si alte chestii calmante. Simptomele refluxului esophagian difera mult de la individ la individ...de aceea nu este o reteta unica de vindecare.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]