Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Apr 2014, 11:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pitiriazis versicolor
MesajScris: 02 Noi 2006, 13:20 
Neconectat

Buna ziua,
Am 19 ani si ma confrunt cu o ciuperca pe spate, pitiriazis versicolor. Am fost la mai multe cabinete dermatologice, mi s-au dat o serie de tratamente pe care le-am urmat, dar nu pot sa scap de aceasta p[roblema. petele albe pe spate persista. daca mi-ati putea recomanda un tratament care sa dea rezulate, v-as fi vesnic recunoscatoare.
va multumesc anticipat,
i. m.

Sus

Subiectul mesajului: Re: pitiriazis versicolor
MesajScris: 02 Noi 2006, 15:11 
Neconectat

si eu ma confrunt cu aceasta problema..ceea ce mi-au recomandat doctorii..si chiar a functionat de cateva ori ..sper sa mearga si acum...a fost samponul Nizoral...pe care-l aplici pe petele albe/maronii pana dispar...intr-o saptamana ar trebui sa dispara..
mult succes

Sus

Subiectul mesajului: Re: pitiriazis versicolor
MesajScris: 21 Noi 2006, 13:06 
Neconectat

Eu m-am confruntat cu aceasta problema in urma cu 3 luni. Am fost la diversi medici dermatologi, dar nu mi-a folosit la nimic.
Pana la urma am ajuns la cabinetul ION KOZAK, din str. Plantelor nr.2 si medicii de acolo mi-au preparat o crema si o solutie,si in decurs de 2 saptamani m-au vindecat in totalitate.

Sanatate

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pitiriazis versicolor
MesajScris: 25 Noi 2006, 19:53 
Neconectat

Si eu m-am confruntat cu aceasta ciuperca in urma cu mai multi ani. Am facut diverse tratamente, dar cel care a dat rezultate a fost samponul Selegel (Laboratoarele Ducray) care mi-a fostr recomandat de un medic dermatolg. Cu acest sampon se face o solutie diluata in apa si se unge toata suprafata pielii, nu doar petele care sunt vizibile de la ciuperca, timp de 2 saptamani. Se tine timp de 3 minute si apoi se clateste. Sper sa-ti foloseasca. Mie mi-a fost foarte util. De atunci nu am mai avut probleme.

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 13:03 
Neconectat

balan si eu am fost acolo. acum vreo 4-5 ani cand am avut si eu pitiriazis versicolor. pe langa crema pe care ti-o da, iti mai da un ceai si un regim care este foarte strict. si ei spun ca ar trebui, eventual sa-l tii toata viata. in perioada respectiva l-am tinut cam doua luni, apoi am revenit, oarecum la ceea ce mancam inainte, dar aveam totusi grija sa nu fac excese, cu alimentele din care nu aveam voie sa mananc. dar, acum vreo 3-4 luni in urma, mi-a reaparut. am fost tot acolo. din pacate, crema nu a mai avut acelasi efect. nu mi-a mai trecut asa de repede. eu am ajuns la concluzia ca au cam stricat cremele, concentratia nu mai este aceeasi. pentru ca pana la urma, a trebuit sa apelez la mai multe creme, inclusiv la Nizoral, care nu a avut efect deloc la mine. asa ca...nu prea mai am incredere asa de mare in ei. dar, poate...cine stie. daca o sa mai am probleme cu pielea, tot la ei voi ajunge. poate, nu stiu sigur.
sanatate multa, celor care au pitiriazis versicolor. si va spun din experienta mea, ca dupa ce trece o sa va mai apara, dar intr-un timp mai lung. nu vreau sa va sperii, ci doar sa va avertizez. aceste pete sunt de la soare. tratamentul lui Cozak, in primul rand va dezintoxica organismul, apoi va da tratament pentru vindecarea pielii. deci...acum depinde si de voi. cum reactioneaza organismul vostru la tratamentul lui. sanatate.

Sus

MesajScris: 26 Noi 2006, 13:36 
Neconectat

cu aceasta problema s-a confruntat baiatul meu in vara asta dupa ce am venit de la mare.am fost cu el la dermatolog si i-a dat sa ia 10 zile nizoral si o crema pe care i-o aplicam seara dupa baie si statea cam o jumatate de ora fara bluza ca sa intre in piele. crema se numeste travogen,costa cam 140.000 tubul(lui i-a dat 4 tuburi ca nu e prea mare un tub)si trebuie sa-ti dai timp de o luna seara de seara. in perioada tratamentului nu se consuma alcool,iar hainele care vin in contact cu pielea bolnava (maieuri,tricouri,bluze)trebuiesc fierte,asa a spus doctorul. prosoapele-la fel si ai grija sa le schimbi cat mai des,daca nu poti zilnic macar la doua-trei zile,eu asa faceam.de fiert nu am fiert hainele si prosoapele ca imi era imposibil(cum sa fierbi un tricou care are sa zicem si alb si rosu si albastru?),dar cand le calcam aveam grija sa le calc pe ambele fete(si prosoapele)insistent si cu mult abur.dupa terminarea tratamentului petele nu dispar imediat deoarece pielea mai este inca bronzata iar portiunea bolnava este,de fapt,depigmentata,asa ca vor disparea petele cand se duce si bronzul. o confirmare ca te-ai vindecat va fi faptul ca petele nu se mai intind,asta s-a intamplat la fiul meu imediat ce a inceput tratamentul.asa ca nu te speria daca le vezi ca persista.iti mentionez ca in anii trecuti si eu si sotul meu am avut asa ceva si asta se intampla cand ne intorceam de la mare,nu era o regula,dar am patit si noi,fiecare in alt an,insa ne-am vindecat fara nici o problema.
sper sa-ti fie de folos si sa te vindeci cat mai repede

Sus

MesajScris: 27 Noi 2006, 16:58 
Neconectat

Copilul meu s-a confruntat mai multi ani cu aceasta ciuperca ,am incercat mai multe tratamente dar cel care a dat rezultate a fost cel cu NIZORAL :
extern- sampon care se tine pe corp(si pe cap) 15 minute ,dupa care te speli ,in fiecare zi prima saptamana si apoi de trei ori pe saptamana ;
intern - o cutie cu tablete Nizoral, una pe zi
Dupa o luna nu mai avea nimic,petele disparusera.
Nu se recomanda mai multe tablete intern chiar daca samponul poate fi folosit mai mult timp,pentru ca e toxic pt ficat daca e prelungit tratamentul intern.
Mesaj modificat de autor pe 27.11.2006

Sus

MesajScris: 28 Noi 2006, 14:36 
Neconectat

dragii mei, aceasta afectiune apare, dispare, isi cam face de cap. dincolo de toate tratamentele, care la unii merg la altii nu, problema este expresia unui "stres" foarte vechi. sau poate mai nou. ati auzit de expresia "ti-a iesit prin piele?" se refera la afectiunile dermatologice. am avut o pacienta (eu sunt psiholog clinician)cu aceasta problema si lucrurile s-au rezolvat in momentul in care "stresul" respectiv a fost cunoscut, inteles, acceptat si apoi lucrat, adica a invatat omul cum sa ii faca fata. din interior. am citit ce ati scris si am simtit nevoia sa va aduc in fata si aceasta perspectiva, ca intr-o boala, afectiune, tulburare nu conteaza numai tratamentul medicului alopat, pentru ca ceea ce este de vindecat este mult mai dedesupt decat pielea. hiar si la copii. fiul meu a avut. si un alt baietel de varsta apropiata am avut ca pacient la cabinet. ceea ce a declansat pitiriazisul a fost o chestie... de care o sa radeti, dar e foarte serioasa la varsta lor (11 - 12 ani: se indragostise, ii era rusine sa vorbeasca cu cineva despre asta si simtea ca pocneste. retineti: nu putea vorbi cu nimeni, i se opreau cuvintele in gat. cand a venit la mine zona afectata era gatul si umerii. simbolic: "duc pe umeri o povara de care nu pot vorbi nimanui." fiecare zona a corpului nostru ne spune ceva despre tulburarea noastra si fiecare tulburare in expresia ei specifica ne spune ceva despre cum am ajuns acolo. nu stiu cat ii iubiti pe psihologi, dar mergeti sa va cautati si pe sub piele. merita!
multa sanatate!!!:P

Sus

MesajScris: 29 Noi 2006, 12:23 
Neconectat

:D,va recomand sa incercati urmatorul tratament care pe mine m-a ajutat:
-preparat din: acid salcilic 8g,
rozarcina 10g, alcool 70`/200ml
-clotrimazol crema 1%
-nizoral sampon
Reteta esta foarte veche si nu mai inteleg cum se aplica si de cate ori.
Revin cu un mesaj mai tarziu.

Sus

MesajScris: 29 Noi 2006, 16:27 
Neconectat

revin cu precizarea ca pitiriazisul verzicolor ,care de altfel este o ciuperca , "prinde" si in functie de o predispozitie , poate genetica ,poate ereditara ,poate hormonala,nu stiu.Si spun asta pentru ca tatal meu a luat ciuperca de la baie cand era soldat.Mama nu aluat-o de la el niciodata in schimb noi copii luat-o si ani de zile ne-am chinuit , in fiecare primavara cu salicilat si iod sau rezorcina ,fara rezultat ca in primavara ulterioara aparea din nou.De precizat ca se fierbe tot ce se imbraca pe piele.DUPA CE AM NASCUT MI-A DISPARUT COMPLET ,FARA SA FAC NIMIC!!! Poate din cauza modificarilor hormonale.Oricum pana sa nasc sotul meu nu aluat niciodata de la mine ciuperca.Fiul meu a luat ciuperca pe la 14 ani de la un strand si s-a chinuit ani de zile cu iod, cu acid salicilc si rezorcina de i-am ars toata pielea.Si din nou precizez ,nici eu nici sotul meu nu am luat ciuperca.Oricum ,tratamentul cu nizoral ,pe care vi l-am propus mai sus, a dat in sfarsit rezultate.Va doresc numai de bine!;)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]