Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Oct 2014, 00:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pete albe
MesajScris: 16 Oct 2006, 13:37 
Neconectat

Pe unghiile degetelor de mana am niste pete albe orientate orizontal... arata ca si cum as fi pictata numai ca nu pe toate unghiile desenul este la fel. Stie cineva carui fapt se datoreaza petele albe de unghii si ce tratament ar fi potrivit?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pete albe
MesajScris: 16 Oct 2006, 16:27 
Neconectat

Petele albe de pe unghii arata o deficienta de zinc.
Esti cumva vegetariana sau nu prea mananci carne sau cereale integrale?
Incearca un supliment alimentar cu Zinc.

Sus

Subiectul mesajului: Pete albe
MesajScris: 17 Oct 2006, 08:09 
Neconectat

Buna dimineata Monika

Vegetariana nu sunt, carne mananc, doar cu cerealele stam mai prost. Nu ca nu mi-ar place, dar dimineata inainte de a pleca la servici nu mai am timp de mancat, iar servici mancand cu colegele mancam din ce pune fiecare. In legatura cu zincul acuma i-au ceva vitamine cu calciu, magenziu, zinc.

O zi buna

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pete albe pe unghii
MesajScris: 05 Ian 2007, 22:16 
Neconectat

Unghii cu pete albe

Stress Management 1-0-0
(Mega B Complex) 1-0-0
Chelated Zinc 0-0-1

1-1-1 = 1 dimineata, 1 la pranz, 1 seara.
Astea le-am gasit pe un site cum ca ar fi indicate dar nush nu am o astfel de problema dar cel mai bine e sa-i faci o vizita medicului de familie! mult noroc :D

Sus

MesajScris: 27 Feb 2007, 14:11 
Neconectat

Am si eu un tratament pentru unghiile patate: se prepara o pasta din bicarbonat de sodiu si apa oxigenata si se aplica pe unghii cu un tampon. Dupa ce se lasa sa actioneze cateva minute, se clateste cu apa calda si se ung unghiile cu ulei de masline.

Sus

MesajScris: 27 Feb 2007, 14:17 
Neconectat

Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor se recomanda:
Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

Sus

MesajScris: 07 Mar 2007, 14:57 
Neconectat

pe mine ma intereseaza mai mult petele de pe fata ; adica pistruii!!
cum sa scap de ei??

Sus

Subiectul mesajului: Dungi albe la virful unghiilor
MesajScris: 23 Apr 2007, 06:03 
Neconectat

Buna ziua!
Am si eu o problema cu unghiile, care - banuiesc - este doar de ordin estetic.
Cind eram mic, dorin sa nu am probleme cu “taiatul unghiilor”, imi taiam unghiile din carne, ca sa zic asa. Apoi, o fosta prietena mi-a sugerat sa imi tai unghiile pe rotund, nu drept, cum o faceam pina atunci. Dar lasind unghia sa creasca pina mai spre capatul degetului pentru a o putea taia pe rotund, am observat ca aparea o banda alba, exact de unde fusese taiata inainte si pina spre capatul degetului.
Poate cauza este o deficienta (am lipsa de calciu mare de exemplu), dar stiu ca exista tratamente naturiste.
Imi sugereaza si mie cineva un tratament naturist pentru ca sa am unghii transparente?
Multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: 20 Iul 2007, 19:24 
Neconectat

Pupchen,de pistrui nu poti sa scapi asa pur si simplu !
Acestia apar ,mai ales,cand fata ta este expusa la soare ! O metoda care ar putea da rezultate este aceea ca de fiecare data cand iesi din casa,sa nu fii expus direct la razele solare ! Foloseste creme cu factor de protectie solara mare (SPF 50)

Un remediu la indemana este castravetele, mai precis sucul de castravete. Poti indeparta pistrui sau sa ii faci mai putin vizibili daca iti speli fata de cateva ori pe zi cu suc proaspat de castravete. Poti folosi, de asemenea, si tinctura de hrean in otet.

Daca iti apar pete pe fata sau pistrui dupa expunerea la soare, maseaza-ti fata seara, cu o bucata de castravete taiat, apoi unge-te cu iaurt. Laptele proaspat si iaurtul catifeleaza pielea, iar castravetele o improspateaza

Mesaj modificat de autor pe 20.07.2007

Sus

MesajScris: 09 Aug 2007, 10:13 
Neconectat

Si eu am pete albe pe unghii . Nu am fost la medic sa intreb, insa pe cine am intrebat mi-a spus ca e lipsa de calciu. Cu proxima ocazie voi intreba medicul.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]