Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 20 Apr 2014, 08:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Operatia de amigdalite
MesajScris: 02 Aug 2008, 17:24 
Neconectat

Buna ziua,

Este cineva pe acest forum care a suferit o operatie de amigdalite ??? Am 29 de ani si in urma cu 10 zile am suferit aceasta cumplita tragedie....
Sa va spun cum a fost ? sigur rezistati sa cititi ? Ei bine, am mers la spitalul Coltea la camera de garda cu trimitere de la med de fam. Doctora care era de garda m-a luat in evidenta si mi-a facut fisa de internare . Am intrebat-o daca se poate face cu anestezie generala operatia si a zis ca nu, numai cu locala ceea ce nu am acceptat si timp de o saptamana am dus tratative cu ea sa imi faca cu generala. Normal ca tratativele nu au fost gratis, ca doar suntem in Romania ...(multumesc lui Dumnezeu ca voi pleca din tara asta curand !). I-am dat "darul" intr-un plic "traditional si apoi altfel s-a discutat problema anesteziei.... am suferit un soc efectiv la ce conditii sunt in acel spital... Nu stiu cum e posibil sa bagi bolnavii de ORL intr-un salon care candva a fost sala de mese si dadea intr-o bucatarie unde zilnic se ardeau gaze si te sculai din somn sufocat de acele gaze si galben la fata , asfel incat cand ieseai din acea "celula" numit salon (era si fara geamuri) cadeai jos de raul d ela gaze. Va spun asta mi s-a intamplat mie si iar a trebuit sa dau spaga sa ma mute intr-un salon mai cu lumina....
In fine, a urmat ziua operatiei... m-am intalnit cu doctora pe hol si m-a condus la sala sa discut cu anestezista. Dar pe drum spre sala, doctora cu niste maniere de tractorist, caci nu pot spune altfel, si-a aprins o tigara f nervoasa apoi mia zis : Hai, acum, dar acum da-mi ceva si pentru fetele de la sala" si asa i-am dat si ultimii bani pe care ii aveam pregatiti pt anestezista, noroc ca era mama in urma mea si mi-a mai dat si ea ultimii bani pe care ii avea dansa la ea.... Doamne, ce a ajuns Romania ??? Ce tara de rahat e asta ? Cum vor creste copii nascuti aici in tara asta ??? Ce viitor vor avea oamenii de aici ???
In fine, mi-a facut anestzie generala... M-am trezit si a urmat chinul ....... Ziua 1: plangeam de dureri si in spitalul acela singurul calmant dupa operatie era un amarat de algocalmin la care eu nu aveam nici o reactie de calmare... Noroc cA AM PLECAT DOTATA DE ACASA... imi luasem calmante postoperatorii si mi le injectam singura, noroc ca am si eu ceva in comun cu medicina...caci daca chemam asistenta se uita sa-i bagi mana prin buzunar de fiecare data si m-am lipsit de serviciile lor...
Ei bine, cosmarul cu durerile continua pana azi, a 10-a zi... durerile sunt ingrozitoare, de gat, urechi, cap....Parca ceva mai suportabile decat acum 5 zile, dar cat dureaza fratilor recuperarea la o astfel de operatie ???? Ce sa mai zic ca nu pot manca nimic, decat apa, sucuri naturale si iaurturi ??? Nu va sfatuiesc sa faceti aceasta operatie , pt mine care am trecut prin mai multe operatii, va spun ca a fost cea mai traumatizanta !....
Impartasiti-mi din experientele voastre , cei care ati trecut prin acest chin !

Sus

Subiectul mesajului: Re: Operatia de amigdalite
MesajScris: 03 Aug 2008, 00:35 
Neconectat

Draga mea, este perfect normal sa ai durerile respective. Eu insami m-am operat acum un an si durerile au tinut 9 zile. Acum insa sunt foarte bine, singura problema fiind traheitele si faringitele care au locul durerilor de amigdale :) Totul depinde de organismul fiecaruia. Calmante propriu zise nu prea exista, dureaza ca tesutul sa se refaca si asta doare... ce pot sa-ti spun este doar sa ai rabdare...Daca cumva durerile tin mai mult de 15 de zile, atunci in mod sigur trebuie sa consulti un doctor...unul care sa stie despre ce vorbeste...
Multa sanatate

Sus

Subiectul mesajului: Re: Operatia de amigdalite
MesajScris: 03 Aug 2008, 15:55 
Neconectat

si eu am trecut prin acele chinuri groaznice, la varsta de 40 de ani. nici nu mai vreau sa imi aduc aminte asa ce dureri am avut dupa, cu urechi, gat si cap si au tot tinut mai mult de 10 zile...
ce sa mai zic de faptul ca doctora, in timpul operatiei, mai vorbea si cu asistenta de parca puneau tara la cale. uitase de mine, astfel incat, de atenta ce era, mi-a mai lasat si resturi, probabil sa nu imi fie dor de ele. la schimbarile de clima, nu stiu care ai fi legatura, am dureri in zona lor, dar si din cauza faringitei care se face prezenta, atunci actionez si eu cu proposept si scap de dureri.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]