Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Apr 2014, 09:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nu imi vine ciclul
MesajScris: 13 Noi 2007, 03:18 
Neconectat

As avea si eu o intrebare, daca cineva poate sa imi raspunda. Eu folosesc contaceptivele janine prescrise de ginecolog. Le iau deja de cateva luni si pot sa spun ca sunt foarte bune, dar luna asta dupa ce au trecut 21 zile ciclul inca nu mi-a venit. Au trecut deja 3 zile fara ciclu, nici semne de dureri menstruale sau sani umflati ca de alta data. Este normal sa nu imi vina ciclul sau as putea fi insarcinata?

Sus

Subiectul mesajului: Re: nu imi vine ciclul
MesajScris: 14 Noi 2007, 23:00 
Neconectat

buna.nu cred ca este vorba de o sarcina, bine acum nici nu sunt o experta in domeniu , dar am avut prietene carora nu le-a venit ciclu timp de 3-4 luni din cauza anticonceptionalelor.deci , dupa parerea mea , anticonceptionalele sunt de vina.dar cel mai bine este sa mergi la medicul care ti le-a prescris ca sa fii mai sigura , sau sa iti faci un test de sarcina, asa ai putea sa excluzi una din variante.te astept cu vesti.pupici

Sus

MesajScris: 15 Noi 2007, 13:50 
Neconectat

Mersi pentru sfat aurora. Momentan eu nu sunt in zona unde am fost la ginecologul care mi-a prescris contraceptivul, dar am rugat o prietena sa intrebe pt. mine. Ginecologul a spus ca ar fi bine sa contactez un alt ginecolog pt. ca s-ar putea ca aceste contraceptive (janine) sa nu mi se potriveasca, in acest caz sa le schimb. Ea a mai spus ca cu siguranta nu sunt insarcinata cum ca luasem in fiecare zi contraceptivul. Dar cum ca eu folosesc janine deja de 6 luni si in fiecare luna menstruatia mi-a venit in timp, eu am sa astept sa vad daca imi vine luna viitoare, daca nu, ma voi duce la un ginecolog.

Sus

MesajScris: 16 Dec 2007, 18:17 
Neconectat

vesti bune! cu toate ca luna trecuta nu mi-a venit ciclul deloc, eu am continuat sa iau janine, iar dupa 21 zile, ce credeti, mi-a venit ciclul.:D
acum continu sa iau contraceptivele si eu sper ca totul sa isi revina la normal. Cine stie, poate ca am avut vreo dereglare, si acum si-a revenit.

Mesaj modificat de autor pe 24.12.2007

Sus

Subiectul mesajului: Re: nu imi vine ciclul,ajutati-ma
MesajScris: 30 Oct 2008, 16:09 
Neconectat

:cry:Nu stiu ce s-a intamplat dar sunt f ingrijorata de starea mea si va rog sa ma ajutati eventual cu un sfat bun.Am un prieten de ceva timp,dar mentionez ca mare lucru nu s-a intamplat intre noi,cateva luni la rand imi venea pe 3,4 ,5 dar a inceput sa fie pe 28 iar pana acum de luna trecuta nu mi-a venit si sunt fff ingrijorata.Dar in luna asta sa zicem ne-am ..jucat'' intre noi dar nu s-a intamplat nimic,ba mai mult nici vorba de penetrare.VA ROG SPUNETI-MI CE MI S-A INTAMPLAT sau ce sa fac. Va multumesc

Sus

MesajScris: 30 Oct 2008, 20:34 
Neconectat

In primul rand nu te stresa ! Uneori e ceva normal cand iei contraceptive, din cauza hormonilor in cantitate mica uneori menstruatia nu apare, dar nu e nimic de ingrijorat.
Eu nu folosesc contraceptive si uite ca mi se intampla la fel, imi venea normal la 25 de zile si acum am 29 de zile si nimic. Dar asta e, se mai intampla (sarcina se exclude la mine).
1% din femeile ce folosesc contraceptive pot ramane si insarcinate in timpul folosirii produsului , daca citesti prospectul o s avezi ca nu asigura o protectie 100% . Dar mai asteapta si poti face si un test de sarcina daca crezi ca e cazul, cam peste 6 zile . Dar poate sa-ti vina in oricare zi din cele 7 de pauza. Nu e musai sa fie fix in a 2-a zi . Daca iti vine in a 6-a zi de pauza, tu incepi fara probleme folia urmatoare in ziua a 8-a ca de obicei si "ignori" menstruatia.
Sanatate !

Sus

MesajScris: 06 Noi 2008, 22:29 
Neconectat

iau contraceptive karissa,mi-au fost prescrise de medic pt un chist ovarian. am inceput sa iau in prima zi a menstruatiei,si dupa 21 de zile am facut pauza de 7 zile insa nu mi-a venit ciclul in aceasta perioada.am luat pastilele corect si mi-am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. totusi as putea fi insarcinata?
Mesaj modificat de autor pe 6.11.2008

Sus

MesajScris: 15 Mar 2009, 22:10 
Neconectat

buna!!am si eu o nelamurire...mi'a intarziat ciclu 2 luni...de fapt asta e a doua luna...mi s'a mai intamplat si anul trecut...:( am avut relatii sexuale dar m'am protejat....c am??? :(:cry:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Nu imi vine ciclul
MesajScris: 21 Aug 2009, 13:08 
Neconectat

buna. de un an de zile, folosesc un anticonceptiv injectabil numit "depo-provera". mi l-a recomandat un medic in spania. acum am facut pauza, dar cat timp l-am folosit, nu am avut un ciclu normal. sangeram foarte putin cantitativ, dar mult timp ca durata. acum ca am facut pauza de o luna nu am ciclu si nici nu mai sangerez. ati mai auzit cazuri similare sau imi puteti da un sfat? va multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: trebuie neaparat sa mav ajute si pe mone cineva
MesajScris: 01 Iun 2010, 16:22 
Neconectat

nu mi-a mai venit ciclul de aproape trei luni,eu m-am ingrasat sunt casnica de un an de zile nu chiar fac miscare da eu stiu cam de doua luni totusi am inceput sa fac miscare si abdomene catevada fara rerzultat ,ce sa fac spunetimi urgent ca foooooooarte mult timp de atunci am fost la endocrinolog si-a spus sa fac miscare cea ce fac deja si nu mai mananc asa mult (ca inainte)am vro 54 kg si 1, 58,poate ma ajuta cineva

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]