Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 19 Apr 2014, 04:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: noduli tiroidieni
MesajScris: 04 Mai 2006, 18:32 
Neconectat

Buna ziua. Acum 3 luni mi s-au depistat noduli tiriodieni.Am inceput tratamentul cu Euthyrox si jodid. As dori sa incerc si un tratament naturist in paralel. Cine poate sa ma ajute? Va multumesc.

Sus

Subiectul mesajului: raspuns
MesajScris: 04 Mai 2006, 22:30 
Neconectat

Cu rezultate foarte bune se poate aplica tratamentul cu sanziene galbene (dragaica). Se prepara infuzie din planta si se consuma doua cani pe zi.Ceaiul se bea incet cu inghitituri mici si rare, pentru a ramane cat mai mult in zona gatului. Planta infuzata se aplica pe zona anterioara a gatului timp de 20-30 de minute (se tine la cald, acoperindu-se cu un fular). De asemenea cura cu argila a dat rezultate bune (extern si intern - se foloseste doar argila de la plafar care se poate inghiti!). Alte cataplasme care se aplica local sunt :Cataplasme cu extract uleios de sanziene sau de sulfina galbena; cataplasme cu decoct de ace de brad aplicate pe fata anterioara a gatului.
In paralel tineti o dieta naturista compusa din sucuri naturale extrase proaspat din legume si fructe. Reduceti drastic consumul de carne,conservele si toate alimentele cu E-uri. Consultati un homeopat bun. Faceti reflexoterapie. Va doresc sanatate!

Sus

Subiectul mesajului: noduli tiroidieni
MesajScris: 20 Noi 2006, 12:57 
Neconectat

Buna ziua tuturor! Am 28 de ani si am fost diagnosticata cu gusa polinodulara hipertitoidizata. Unul dintre noduli este destul de mare (aprox. 4 cm diametru). Ecografiile facute regulat nu arata modificari ale consistentei nodulilor. Problema este ca lobul stang, pe care este situat nodulul de 4 cm, nu capteaza iod. In aceste conditii, mi s-a recomandat de catre medicul endocrinolog sa fac operatie. Mentionez ca am 1,57 cm si 46 kg si practic dansul sportiv. As avea cateva intrebari:
1. Exista tratamente naturiste pentru acest diagnostic? Trebuie sa spun ca am facut asta-vara niste sedinte de reflexoterapie, dar nu au ajutat.

2. Daca fac operatia, exista riscul sa ma ingras?

Multumesc anticipat.

Sus

Subiectul mesajului: Re: noduli tiroidieni
MesajScris: 04 Feb 2007, 21:21 
Neconectat

pentru ca nodulii sa stea linistiti trebuie ca si persoana in cauza sa fie calma si linistita. Am facut cura cu argila ,atat interna cat si cataplasme, a dat rezultate.Am baut ceai de sanziene, a dat rezultate.La prima mare suparare totul s-a dus de rapa. Sfatul meu ca persoana patita ,este sa nu lasati nimic sa va doboare.Azi aveti un esec, nu-i nimic, este si maine o zi.Glanda tiroida este o defectiune a sufletului.Ea reflecta starea de spirit . fiti fericiti. E cel mai sigur tratament.Nu sunt povesti este adevarat. Nu credeam sa scap de operatie si altii mi-au dat acest sfat.La mine a functionat.Spuneti dimineata in oglinda: /sunt sanatos / si ve-ti fi. spuneti /sunt fericit / si ve-ti fi.Va doresc sanatate

Sus

MesajScris: 07 Feb 2007, 15:01 
Neconectat

as dori sa va intreb si eu cum se face cura de argila pt nodulii tiroidieni

Sus

MesajScris: 07 Feb 2007, 18:51 
Neconectat

eu am folosit argila de la Mircea Bocan/Algo / se gaseste in farmacii cu instructiuni de utilizare.Am baut timp de 3 sapt. apa argiloasa f. tulbure, de 3 ori pe zi.in acelasi timp din argila si putina apa am facut o pasta groasa consistenta pe care am fixat-o pe noduli cu ajutorul unui bandaj de seara pana dimineata. Se foloseste numai apa plata sau de izvor, numai pahar de sticla sau cana de portelan/100-150ml/ si de asemenea se amesteca numai cu o spatula sau lingura din lemn.Se pregateste de seara pana dimineata,se pune cate un bulgaras de marimea unei nuci sau o lingurita de argila/nu se foloseste sub nici o forma metal/.dimineata sedimentul ramas dupa ce beti se arunca si imediat se pregateste apa cu argila pt. masa urmatoare. Se bea cu o jumatate de ora inaintea meselor principale.Nu este obligatoriu sa mancati./nu folositi la preparare plastic sau metal/In speranta ca v-am fost de ajutor, va doresc multa sanatate.ORICUM NU UITATI SA MAI CITITI INCA ODATA MESAJUL ANTERIOR. Este cel mai eficient tratament .

Sus

MesajScris: 10 Feb 2007, 13:13 
Neconectat

multumesc mult
treaba cu ''linistea sufleteasca'' am constatat-o sieu
la mine simtomele au aparut dupa o perioada de foarte mare stres si suparare
ma sufocam nu puteam respira, la inceput am brezut ca am astm ca apoi sa descopar dupa cateva luni ca e glanda (m-am ingrasat faceam crize de panica etc)
am cunstatat cu timpul ca la suparare, stres, emotii, apar simtomele
de o luna iau tinctura de sanzaiene si 2 saptamani am facut cura cu argila si sunt si mai linistita asa ca nu mai am simtomele aproape deloc
doar o mica jena in zona gatului
nu am luat pastilele recomandate, pt ca nu sunt adepta pastilelor, incerc intai tratamente naturiste, sunt curioasa cum imi vor iesi luna viitoare analizele
insa un lucru e sigur...supararea ma imbolnavit, iar acum linistea imi face bine.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2007, 16:39 
Neconectat

te rog nu renunta la pastile.E u asa am facut de cate ori m-am simtit bine.Stii povestea cu urciorul. Nu merge de multe ori la apa.Atata timp cat ti de pastilute totul este in ordine .Viata din pacate nu este numai lapte si miere.Urmeaza si tratamente naturiste ,subscriu cu tarie la ele dar nu renunta la cele alopate.Cu tiroida nu este de joaca .Te lupti cu ea toata viata si pe masura ce inaintezi in varsta, nesupravegheata atent, iti joaca feste.Iti doresc multa sanatate si daca mai pot fi cu ceva de folos nu ezita sa ma contactezi si pe privat. La un necaz mare un "umar" de ajutor face mult. Cu stima, Maria

Sus

MesajScris: 11 Feb 2007, 18:11 
Neconectat

ai dreptate intr-un fel insa problema mea e alta.
la primul consult doctorita mi-a spus ca nu am nimic la tiroida, ca problemele mele sunt de la spasmofilie si ''de la cap''.I-am spus ca e imposibil sa am spasmofilie pt ca am o hernie de disc si iau la 2 luni calciu si imi verific calcemia.
In cele din urma mi-a dat sa fac analizele....si mi-au iesit rele plus cica diabet.
Cand am venit cu rezultatele s-a uitat pe ele si a spus'' exact ce banuiam'' mi-a scris reteta si ''ne vedem peste 2 luni, nici 5 minute nu a durat consultatia.Cand am rugat-o sa imi spuna ce am mi-a raspuns ca nu functioneaza tiroida si sa iau pastilele.Am intrebato daca de aceea am simtomele...enumerate si mi-a spus ca ''ce tine de mine am facut pt restu nu nu stiu ce sa iti spun''Am intrebat-o daca a vazut glicemia si mi-a raspuns ''diabet, da e norma''.Iti imaginezi cum am ramas eu dupa o asa o consultatie care ma si costat 1.500.000 lei
Tu daca ai fi in locul meu ai lua pastilele prescrise?
Acu astept sa imi fac putin timp si sa caut un doctor competent pt a-mi face un control serios si pana atunci aplic medicina naturista.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2007, 20:56 
Neconectat

cu argila rezolvi toate problemele tale.Si diabetul si problema calciului dar trebuie luata timp indelungat.Stiu ca este scumpa dar merita. Multa sanatate,Maria

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 101 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]