Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Apr 2014, 07:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Nisip si pietre la fiere
MesajScris: 29 Ian 2008, 15:56 
Neconectat

Buna,azi o saptamana am fost operata de colecist, laparoscopic.Am avut 3 pietre cu diametrul de 6,5-12,5.Operatia a durat o ora si recuperarea este foarte usoara.Azi mi sau scos firele ci ma simpt bine.Regim alimentar fara prajeli si grasimi.Am si o lista de la medicul de familie cu ce an voie si ce nu.

Sus

MesajScris: 29 Ian 2008, 16:05 
Neconectat

Ai fost foarte curajoasa,Rita.Ti-a scos probabil fierea,eu nu ma incumet sa ma duc la operatie,desi,de 3 ani in fiecare primavara am crize,imi fac ecografii si-mi pregatesc bocceluta pentru spital.

Sus

MesajScris: 30 Ian 2008, 00:04 
Neconectat

Draga Elena,si eu sunt foarte fricoasa,dar o prietena mi-a spus ca piatra poate pleca si se pot face alte complicatii.Asa ca mi-am facut curaj.Acum o sa imi fie un pic greu cu regimul,dar nu mai am dureri si pot sa dorm linistita.
pa pa,mai vb si maine

Sus

MesajScris: 30 Ian 2008, 22:59 
Neconectat

Si eu am avut probleme foarte grave cu fierea, dar am urmat un tratament naturist acum 7 ani iar de atunci nu am mai avut probleme.Va recomand cu placere reteta pe care am urmat-o:
"- se ia 250ml ulei de masline si 250 ml zeama de lamaie;
-se amesteca si se obtine o solutie omogena pe care o impartiti in 4 parti egale;
-dimineata pe nemancate se bea prima parte si se sta culcat pe partea dreapta 15 min, iar dupa aceea se bea si cea de-a doua portie, si tot culcat pe partea dreapta 15 min
-analog si cu celelalte parti
-dupa ce-a de-a patra parte se sta jos pe covor si se fac rostogoliri burta-spate timp de 20 min"
Veti vedea rezultatele chiar in dupamiaza acelei zile,depinde de gravitatea cazului" Se elimina atat pietrele cat si nisipul, ajuta chiar si in cazul fierei lenese.Pentru linistea dvs se mai repeta reteta la o luna de zile, dar eu nu am mai avut probleme de atunci.
Succes!Doamne ajuta!

Sus

MesajScris: 30 Ian 2008, 23:58 
Neconectat

Vezi,Diana,depinde cat e de mare piatra;a mea are 20 mm,daca pleaca,nu e periculos?Eu am reusit sa scap de pietre si mal la rinichi cu ulei de masline2 linguri si zeama de la 2 lamai luate in fiecare dimineata,dar acum nu stiu ce sa fac.Am auzit ca e rau fara fiere fiindca functiile ei le preia ficatul si se pot face pietre si acolo.:cry:
Cred,Rita ca voi ajunge si eu la operatie,primavara imi e rau,ti-a scos fierea?Cam cat ai dat la doctori?Nu e prea scump?
Mesaj modificat de autor pe 30.01.2008

Sus

MesajScris: 01 Feb 2008, 16:05 
Neconectat

Pe mine ma costat cam 5mil si un pic.La dr 3 la dr anestezist1 srestul pe ici colo stii cun e la spital.Eu tin regim fara grasimi si incerc sa mananc cat mai multe fructe si legume, peste.Deja sa cicatrizat operatia,dar tot trebuie sa mai stau cuminte fara efort o perioada.Dar vezi ca daca se agraveaza si o sa se inflameze fierea nu se mai poate scoate laparoscopic si atunci te opereaza clasic ci e mai greu.

Sus

MesajScris: 01 Feb 2008, 16:10 
Neconectat

Da se scoate fierea ,se aspira din cate am inteles.

Sus

Subiectul mesajului: pietre la fiere
MesajScris: 21 Feb 2008, 17:32 
Neconectat

Buna,am si eu o problema cu fierea ,am pietre de 10-12mm si vreau sa stiu daca le pot scoate cu ajutorul operatiei laparoscopica.Va multumesc

Sus

MesajScris: 19 Mar 2008, 18:03 
Neconectat

Buna Diana 73

Vreau sa te intreb cate ceva in legatura cu reteta pe care o recomanzi tu:
1.se beau cele 4 portii una dupa alta, adica dimineata pe nemancate prima, se sta 15 minute,dupa aceea a doua si tot asa pana la a patra?
2. cum se fac rostogolirile acelea, le poti explica un pic mai detaliat.
3. se face tratamentul doar intr-o singura zi, dupa care eu asa am inteles ca poti sa il repeti la o luna.
4.se tine vreun regim special in ziua tratamentului?
Imi poti spune daca este baubil amestecul acela, nu ai senzatie de voma dupa el.
Te intreb toate acestea pentru ca si eu am probleme cu colecistul, la ecograf nu se vede nimic doar ca este malformat, dar pe mine ma deranjeaza tare. Am cutite care ma trec prin el la cel mai mic efort si nu numai, ma doare stomacul, am cateodata senzatia de greata si de aciditate la stomac.
Mersi tare mult si sper sa fie de folos.

Sus

MesajScris: 23 Mar 2008, 09:18 
Neconectat

tatal meu a avut 2 pietre la fiere maaari. si nu a rezolvat decat cu cutitul. dupa operatie cand am vazut pietrele mi-am dat seama ca degeaba s-a chinuit el sa bea uleiuri si alte cele. ale lui erau tari tari cred ca nici acidul sulfuric nu le dizolva. depinde cred de consistenta pietrelor astora. daca e vb de mal si nisip probabil ca da ar merge cu ulei de masline. dar daca nu....eu va sfatuiesc sa aveti grija pentru ca atunci cand va apuca o criza din asta...nu stiu daca ajungeti la spital daca n-aveti pe cineva aproape. tatal meu a picat deodata din picioare si nu era constient.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]