Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Noi 2014, 11:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: muguri de zmeur
MesajScris: 07 Noi 2008, 23:21 
Neconectat

buna ce parere aveti de muguri de zmeur si supozitoarele carpicon credeti ca da rezultate a folosit cineva

Sus

Subiectul mesajului: Re: muguri de zmeur
MesajScris: 11 Noi 2008, 00:50 
Neconectat

si eu folosesc tinctura de muguri zmeur ptr.chist ovarian drept de 40mm.nu mai vreau sa mai folosesc trat. hormonale ,oricum nu ajuta si nu le mai suport.

Sus

MesajScris: 12 Noi 2008, 06:20 
Neconectat

pentru chist ovarian schema completa de gemoterapie este urmatoarea:
DIMINEATA-Alnus incana-arin negru-50 pic.
SEARA-Rubus idaeus-zmeur-50 pic.
Tratamentul dureaza 2 luni,se face o luna pauza ,apoi se poate relua inca o luna.Se face control ginecologic.Sunt doua firme care produc gemodrivate:PLANT EXTRAKT,(plant-extrakt)sub forma de picaturi si HOFIGAL, sub forma de monodoze.
Mesaj modificat de autor pe 12.11.2008
Mesaj modificat de autor pe 12.11.2008

Sus

MesajScris: 12 Noi 2008, 14:13 
Neconectat

Supozitoarele Carpicon sunt excelente ca antiinflamatoare si dau rezultate bune pt. chisturile inflamatorii; tincura din muguri de zmeur poate sa dea rezultate pt. chisturi de 2-3 cm (max) - daca le poate micsora suficient pt. a fi eliminate la ciclu - pot fi folosite max 2-3 luni - dupa aceea insa fitoestrogenii din ele se adauga la balanta hormonala dezechilibrata si ACCENTUEAZA DEZECHILIBRUL HORMONAL !
Schema de tratament pt. chisturile ovariene incepe cu DIAGNOSTICAREA dezechilibrului hormonal (sunt cca 20 de hormoni ce trebuie analizati) si evaluarea ecotoxinelor, stresului nutritional, stresului oxidativ etc. Sunt zeci de factori ce se iau in considerare in functie de profilul personal, iar tratamentul trebuie sa adreseze nu numai dezechilibrul hormonal ci si cauza (-ele)acestuia.
Eu am trecut prin faza de tratament cu tinctura de zmeur cu ani in urma si pot sa va spun ca mi-a creat mari probleme (am luat-o cca 2 ani, cu mici intreruperi). Acest tip de tratament este asemenea unui plasture aplicat pe o rana: daca este o zgarietura superficiala, rana se inchide, daca este o rana adanca, plasturele nu rezolva nimic iar rana se mareste ...

Sus

MesajScris: 12 Noi 2008, 21:49 
Neconectat

am picioarele foarte reci ce sa fac :?:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Muguri de zmeur
MesajScris: 14 Noi 2008, 23:00 
Neconectat

se poate vindeca fibroul uterin cu arin alb muguri de ameur si mur?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Muguri de zmeur
MesajScris: 15 Noi 2008, 01:21 
Neconectat

Valia are perfecta dreptate si e bine ca a atras atentia asupra unui aspect controversat al tincturii de zmeur.in caz de hiperfunctie de estrogeni,aceasta poate chiar complica lucrurile,de aceea nu trebuie exgerat ,ca durata,si se recomanada interuperea lui ,dupa o vreme si evaluarea efectelor.recent,am testat o mostra de tictura la un aparat de biorezonanta de ultima clasa,pentru un fibrom si rezultatul de compatibilitate n-a fost deloc multumitor.
mai bine mi-au iesit,in acest caz,ceaiul de spanz-40% si GANODERMA EXCELIUM-50%.acestea sunt simple constatari si nu tin locul unor recomandari general valabile.ATENTIONEZ-asupra toxicitatii ceaiului de spanz care nu trebuie folosit decat sub supravegherea unei persoane instruite,medic sau terapeut.oricum ,din farmacii nu se elibereaza decat sub prescriptie medicala.
ideea este ca astzi exista posibilitatea testrii compatibilitatii unui medicament sau supliment cu rol de remediu.
Mesaj modificat de autor pe 14.11.2008

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]