Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 20 Oct 2014, 14:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mici trucuri
MesajScris: 24 Aug 2006, 09:58 
Neconectat

Acestea sunt doar cateva din multitudinea de trucuri ce nu ar trebui sa lipseasca din viata unei femei frumoase.
Parfumul rezista cel mai mult pe blanita, asa ca avand in vedere ca soseste anotimpul rece acest lucru va fi la indemana oricui.
Rujul rezista mai mult pe buze daca este aplicat inainte un strat subtire de fond de ten mat.
Unghiile vor deveni mai rezistente dupa un tratament cu ulei de catina sau ulei de masline.
Pentru pastrarea sau fortifierea genelor, uleiul de ricin repara tot ceea ce a stricat rimelul.
Asteptam noi trucuri!:D

Sus

Subiectul mesajului: Re: Mici trucuri
MesajScris: 24 Aug 2006, 20:53 
Neconectat

Fardul de pleoape rezista mai mult daca s-a aplicat in prealabil fond de ten(daca fardul este cremos) sau pudra(daca fardul este pudra)
Buzele par mai groase daca sunt rujate in felul urmator:
-deasupra buzei superioare se traseaza o linie subtire si discreta cu ajutorul creionului alb pentru ochi;
-dupa rujarea neaparat cu un ruj deschis la culoare se aplica o linie verticala la mijlocul buzei inferioare cu un luciu de buze

Sus

MesajScris: 06 Sep 2006, 22:33 
Neconectat

creionul negru dureaza mai mult timp pe ochi daca se incinge varful cu bricheta se lasa putin se scutura dupa care se aplica :D:D:D:D

Sus

MesajScris: 18 Sep 2006, 05:04 
Neconectat

merci de trucul despre dermatograf. eu il folosesc zilnic si am observat ca daca e de calitate nu se sterge de-a lungul zilei. e vorba despre negru...

daca e creion dermatograf care se aseamana cu un ruj, fiti sigure ca nu o sa va tina pe pleoape. o sa se intinda, sau o sa se stearga. o stiu din experienta, credeti-ma stiu ce vorbesc..... trebuie sa aveti un creion clasic dermatograf daca doriti sa va ramana pe pleoape !!!

Sus

MesajScris: 04 Oct 2006, 16:53 
Neconectat

Buna!sunt noua pe acest forum ,insa mi-a placut mereu tot ceea ce tine estetic si frumos,atit exterior cat si interior.
As vrea sa impartasesc si eu cateva mici trucuri din experienta mea de...femeie!
Ca o regula generala ,liniile ascendente intineresc,cele descendente imbatranesc fizionomia.
Dermatograful negru aplicat(apasat si in exces) pe pleoala inferioara imprima un aspect aspru si trist fetei.
Fondul de ten rezista mai mult daca ,dupa aplicare se pulverizeaza putina apa minerala si se lasa sa se usuce.
Pudra se aplica intotdeauna ultima ptr. a da timp fondului de ten sa intre in piele.
ptr. un aspect mai luminos,amestecati in podul palmei in proportii egale,fond de ten si anticearcan sau corector fluid
Excesul de parfum se poate indeparta stand 1 minut in fata unui ventilator sau foehn.
Detergentul de vase nu va inaspri mainile daca adaugati in recipient cateva picaturi de ulei de masline
Rimelul negru aplicat pe genele inferioare confera un privirii un aspect dramatic ,(asta in cazul in care ai nevoie de asa ceva intr-o piesa de teatru).
Machiajul in exces ,incercarea de a ascunde pete,riduri sau cosuri cu o cantitate mai mare de fond de ten si pudra nu fac altceva decat sa le puna in evidenta.
Intotdeauna ,inainte de a iesi din casa aruncati o ultima privire in oglinda,s-ar putea ca,din cauza luminii artificiale din baie ,aspectul dorit prin machiaj sa nu fie acelasi in lumina naturala.Tineti cont,atunci cand va machiati ptr.diferite ocazii de lumina care e acolo.Lumina neonului e o lumina rece iar culori ca mov,albastru inchis ,gri,negru,etc vor face ca acestea sa fie si mai reci
Ptr. ca buzele sa para mai pline ,aplicati pe buza inferioara,peste rujul obisnuit -in mijloc,un strop de gloss sau ruj mai deschis la culoare
Ptr. un aspect desavarsit,pudra se aplica cu o pensula mare ,de sus in jos
Poate e un cliseu,dar nu uitati sa demachiati cu sfintenie fata ,dimineata si seara ,sa alocati o zi din saptamina sau macar cateva ore ptr.a va curata fata,a aplica o masca potrivita tenului si a va rasfata putin corpul cu o baie relaxanta urmata de aplicarea unei creme,ulei sau chiar o portocala taiata in jumatate ,pe care o treceti pe pielea umeda...veti vedea cat de fina si tonica va fi dupa aceea...poate va va spune chiar "Multumesc,sa traiti!":)
Cam atit ptr.astazi,...sper sa fi contribuit si eu la bunul mers al...frumusetii

Sus

MesajScris: 03 Noi 2006, 00:05 
Neconectat

eu imi ung parul o data pe saptamana pe cu un amestec de ulei de ricin cu vit. A solutie, am varfurile f uscate si se cam despica, am auzit ca ar fi bun, inca nu vad rezultate...voi ati auzit ceva, a incercat cineva???

Sus

MesajScris: 03 Noi 2006, 12:29 
Neconectat

bozgaroza,uleiul de ricin e foarte bun pentru par,se foloseste in general in combinatie cu alte ingrediente ptentru indesirea parului ,impotriva caderii acestuia si se aplica in special la radacina(sper sa nu ma insel).Daca varfurile sunt despicate,din ceea ce am citit ,nici o masca din lume nu le reface.Exista masti care pe moment le redau un aspect mai putin deteriorat,pina la urmatoarea spalare,insa varful tot despicat ramine.Varfurile despicate au o singura solutie:foarfeca,atit cat sa elimini varful ros si despicat,dupa care incearca sa eviti despicarea lor.
Ptr. parul uscat am mai incercat si eu cateva masti care ,in cazul meu au dat rezultate.Sper sa te ajute:
2 galbenusuri/2 lingurite de miere/o lingurita ulei de masline/o lingurita maioneza sau iaurt
Se tine 30 min(se aplica pe parul curat)apoi se clateste

1 banana zdrobita bine/1/2 lingura ulei floare(masline)/ 1/2 linura suc de lamaie
Se lasa 30 de minute apoi se spala(banana se clateste destul de greu din par daca nu e pasata bine)

2 galbenusuri /1 lingura ulei porumb/1 lg. rom
Se aplica dupa spalarea cu sampon.Se lasa 30 de min.Se clateste de mai multe ori

1 galbenus
2 linguri ulei masline
pitina zeama de lamaie
Se lasa 40 de min si se spala

1-2 galbenusuri
4 capsule vit.A
2 fiole vit.C
2 fiole vit.E
ulei ricin si masline -o lingurita
(se aplica de doua ori pe saptamina)Prosopul cu care se acopera parul se tine 10 minute la incalzit ,la cuptor inainte de a acoperi parul,astfel masca e absorbita mai bine in par.Eu fac asa la orice alta masca.
Mai exista o reteta incercata de prietena mea si de mine si chiar lasa parul moale pentru mai multe zile si e foarte buna;poate suna mai ciudat dar maioneza facuta in casa e foarte buna si in farfurie si pe par aplicata (si pe fata ,ptr. ten uscat ).Ptr. par se face o maioneza obisnuite ,cu ou,ulei de masline sau chiar de floare soarelui sau porumb,-ce ai in casa, o lingurita de mustar ,care stimuleaza circulatia sangvina la nivelul scalpului si a radacinii, si cateva (4-5) picaturi de ulei (din acelea ce se folosesc ptr. aromoterapie)-eu folosesc lavanda.Se lasa in par cat poti de mult,apoi se spala si clateste .Eu folosesc intotdeauna in ultima apa de clatire lamaie stoarsa (sucul de la o jumatate de lamaie in un litru de apa).Intareste firul de par si ii da stralucire.
De asemenea foarte bun e uleiul de masline pe care il aplici seara pe par ,acoperi parul cu ceva sa nu patezi perina si lasi peste noapte.
O lingura de ulei de masline se poate aplica pe par si in loc de balsam de par sau in combinatie cu putin balsam de par.
Eu mai pun cate o lingura de miere in orice masca iar daca amestecul e prea lichid ,mai amestec cu putina masca cu placenta de la Kallos (sau orice alta masca),cat sa fie mai usor de aplicat sau sa nu curga.
Sper sa iti foloseasca .
Se recomanda minimizarea folosirii factorilor chimici sau fizici (prinsul in elastice care sa stringa prea tare,stergerea prea aspra cu prosopul,etc) .

Sus

MesajScris: 03 Noi 2006, 13:02 
Neconectat

A,one more thing,alege samponul in functie de tipul tau de par(eu de ex.am par uscat dar,care se ingrasa foarte repede la radacina) si daca ai gasit un sampon de care sa fi multumita nu il schimba ..prea des.Eu folosesc un sampon ptr. bebe cumparat de la un magazin de produse naturiste cu lemn dulce si ..nu mai stiu ce ingrediente si il curata atit cat trebuie fara sa il degreseze excesiv.Am auzit ca sapunul vegetal de la Hofigal e bun si nu agreseaza chimic parul .Daca ai curiozitatea sa te uiti si sa cauti informatii despreingredientele care sunt in compozitia lor ,te vei speria de ce contine.Am gasit o reteta de sampon facut in casa din sapun lichid de ulei de masline si plante ,daca vrei o pot posta,eu nu am incercat-o inca dar la urmatorul drum in oras am de gand sa imi cumpar ingredientele.

Sus

MesajScris: 07 Noi 2006, 12:04 
Neconectat

pentru ridendo. miau folosit trucurile tale multumesc mult eu folosesc in loc de demachiant lapte crud amestecat cu ceai de tei da tenullui prospetime si il albeste iar in loc de crema seara dupa dus si demachiere folosesc ulei de masline este f bun pentru mineeu am un ten sa spunem mixt
daca mai ai si alte trucuri as fi recunoscatoare:lol:

Sus

MesajScris: 07 Noi 2006, 12:35 
Neconectat

pentru ochi obositi aveti vreun sfat Dimineta cind mascol e un pic maibine dar dupa vreo 2,3 ore ochii nu mai au acea stalucire par obositi si apar si usoare cearcane. poate stiti un remediu natural pe baza de plante sau legume ,fructe . masca pentru par de cite ori pe saptamina sau luna se face de cite ori ma spal pe cap cu cum
multumesc va pup
anamaria

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]