Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 02 Sep 2014, 19:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: MATREATA
MesajScris: 04 Mai 2006, 12:24 
Neconectat

Nu stiu ce sa mai fac pentru matreata!
Am incercat tot felul de sampoane posibile, atit pe baza de plante cit si din cele cosmetice, am incercat si varianta cu aspirine, cu otet de mere. daca cineva are de zis ceva sa-mi zica si mie. MULTUMESC

Sus

Subiectul mesajului: matreata.
MesajScris: 04 Mai 2006, 12:46 
Neconectat

Matreata este o afectiune care se trateaza greu.De regula matreata are ca sursa stresul si intoxicarea organismului cu alimente pline de E-uri.Un tratament eficient si definitiv nu exista pentru matreata,dar se poate ameliora .Chiar daca dispare dupa un tratament sau altul va apare negresit dupa o perioada oarecare.Un tratament cat de cat eficient ar fi urmatorul:
-dezintoxicarea organismului cu o cura de Aloe vera gel sau suc de Aloe planta verde(se mai gasesc pe la serele private),3 linguri pe zi -jumatate de ora dupa mese,
-Se vor evita alimentele care contin E-uri,
-cura de dezintoxicare cu aloe se poate combina cu o lingurita de Caolin dizolvat in apa plata-se bea dimineata pe stomacul gol-daca apare constipatia se consuma 10-20 de boabe de stafide la fiecare masa,
-daca aveti parul scurt se pot aplica cataplasme cu argila timp de o jumatate de ora-cum se prepara cataplasmele gasiti aici: http://naturist-life.ro/forum/viewforum.php?f=9
-si Nizoralul care se gaseste in farmacii are rezultate dar este foarte scump si rezultatul este pe durata scurta.
In concluzie trebuie evitat stresul,alimentatia haotica si sampoanele mult laudate prin reclame care nu rezolva nimic -din contra-agraveaza.

Sa auzim de bine !

Sus

Subiectul mesajului: matreata
MesajScris: 11 Mai 2006, 10:45 
Neconectat

clateste-te f. bine dupa ce te speli cu sampon si foloseste un sampon impotriva matretii

Sus

Subiectul mesajului: inlaturarea matretii
MesajScris: 21 Mai 2006, 20:14 
Neconectat

E o chestiune extrem de personala asa ca nu intotdeauna se potriveste la orice par.E important sa nu te speli cu apa fierbinte si incearca sa folosesti otet de mere in ultima apa de clatire.Da si un pic de stralucire parului.

Sus

Subiectul mesajului: Re: MATREATA
MesajScris: 26 Mai 2006, 11:40 
Neconectat

In afara de otetul de mere, care e foarte eficace, pune la fiecare spalare o lingura de sare in apa in care te speli. Dupa cateva spalari, o sa aiba efect...garantat!

Sus

MesajScris: 29 Mai 2006, 18:17 
Neconectat

Buna tuturor..

cunoaste cineva vreun tratament natural ptr matreata? O prietena de-a mea are mari probleme, pe fond de stres i se umple capul de la radacina pana la varfuri de coji urate de matreata.
va rog sa ma ajutati....

Multumesc

Sus

MesajScris: 30 Mai 2006, 15:56 
Neconectat

Si eu am avut mari probleme cu matreata, era o adevarata colonie in capul meu. Am exclus sampoanele cosmetice chipurile anti matreata si am ales sa folosesc de vreo 3 ani numai sampoane medicinale (unele chiar scumpe, dar la plafar gasiti si ieftine, pe baza de aspirina). Acum e mai bine, adica apare matreata dupa 3 zile daca nu ma spal pe cap. Partea proasta: parul se degradeaza de la utilizarea constanta numai a sampoanelor medicinale.
Remediile naturale in general nu au mers.
Dar regula pe care o stiu este ca fiecare trebuie sa treaca prin calvarul incercarilor pana isi gaseste produsul adecvat pentru el :(

Sus

MesajScris: 18 Iul 2006, 04:21 
Neconectat

Nu cred ca exista un tratament eficace impotriva matretii, toate tratamentele sunt fie de scurta durata fie nu au nici un efect.Eu, de pilda, am incercat pe sotul meu diferite solutii de rezolvare a acestei probleme, credeti-ma ca nici una nu a dat rezultat decat pentru o foarte scurta perioada de timp.A incercat si sa nu mai foloseasca nici un fel de sampon sau alte produse de ingrijire a parului dar degeaba, a folosit si o solutie pe baza de petrol de la Gerovital,dar ... degeaba. Suntem foarte dezamagiti de aceste situatii.In ultima instanta am hotarat sa mergem si la un medic dermatolog pentru a vedea daca cumva nu exista si alte solutii... Voi reveni cu amanunte.Daca cumva, cineva a fost la un medic dermatolog pentru aceste probleme sa imi spuna ce fel de tratament i s-a recomandat, daca cumva i s-a recomandat...Va multumesc tuturor!

Sus

MesajScris: 21 Oct 2006, 01:58 
Neconectat

Am si eu probleme cu fetita mea-a facut o dermatita seboreica pe fond nervos(stres). Din iulie ma chinui cu parul ei,a cazut fff mult, si a facut o asa zisa matreata sub forma de...cuiburi-parca. Nizoralul - ineficient. Am mers la dermatolog si putin am reusit sa mai diminuam din uratenia asta de matreata.O dau cu trei medicamente -doua solutii si o alifie preparata la farmacie.Tot tratamentul ne ia aproape patru ore.De ce? Pai pana dau prima solutie(se fac carari la jumatate de centimetru)sta cu ea 30 sau 40 de min.apoi cealalta si iar 40 de minute si apoi alifia si iar 40 de minute si spalat cu smpon simplu de urzica.La urma se da cu sampon Blue cap,alte 5 minute asteapta dupa care se clateste.
In prima saptamana a luat si Orungal-pastile cate doua pe zi.Este destul de costisitor tratamentul dar vad ca daca l-am respectat a avut efect.Dar e fff greu!
Concluzie:tot doctorul a fost cel care ne-a ajutat!Asta e!Scump dar a meritat!
Scuze pentru eventuale greseli-acum am terminat o runda de tratament!
Mesaj modificat de autor pe 21.10.2006

Sus

MesajScris: 01 Noi 2006, 01:12 
Neconectat

servus fetelor, vreau sa va spun ca tocmai vin de la stilist si iar m-am stresat cu matreata asta:evil:.O buna perioada de timp(aprox 3 luni)am folosit tratamentul de la Dacia plant si a fost super ok.A fost singurul tratament care a dat rezultate asa co ma voi intoarce la el.Pentru cei interesati:!:se folosesc urmatoarele:1galbenus ou+1lingura tinctura de ardei iute+1lg tinctura de urzica+1lg tinctura de brusture+1lg tinctura de mesteacan.Succes:D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]