Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 22 Dec 2014, 07:10

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MATREATA
MesajScris: 23 Aug 2007, 20:55 
Neconectat

buna tuturor. eu vreau sa va impartasesc experienta mea in legatura cu aceasta problema..am avut matrata cred..de cand eram prin scoala generala..si mereu am folosit sampon special fata de cei din familia mea..insa fara nici un rezultat..:( o perioada am folosit un sampon pt matreata de la Avon pana cand...nu a mai aparut..:( acum o luna am zis sa incerc si eu Nizoral si bine am facut..acum nu mai am grija matretii,insa am o mare teama ca dupa ce voi renunta la el..o sa imi apara iar.ce sampon ma sfatuiti sa folosesc dupa nizoral?

Sus

MesajScris: 15 Ian 2008, 14:51 
Neconectat

Am avut dermatita seboreica, cu scuame la nivelul pielii capului si chiar prin sprancene. Dupa tratament, scuamele au disparut, pielea capului ramanand curata. Am luat Orungal (pastile) si m-am spalat cu sampoanele: Blue Cap, Ketodar, Selsun Blue. Cineva de aici spunea ca samponul se schimba cat mai rar. Total neadevarat. Samponul se schimba la 2-3 luni pt ca pielea se obisnuieste cu respectivul sampon si nu mai da randament. Acum o tin sub control cu sampoanele de mai sus si repet faza cu Orungal (2008 fiind a doua oara cand ar trebui sa iau pastilele rspective). Mi se ingrasa parul destul de des, dar nu mai am scuamele acelea. Am tenul cam gras de la sebum, dar...

Sus

MesajScris: 21 Ian 2008, 12:36 
Neconectat

buna fetelor!
impotriva matretii am cateva sfaturi si retete.
1. renunta la sampoanele pe care le folosesti acum
2. reteta de sampon inpotriva matretii: 15g de radacina de urzuca, 15 g frunza de salie verde si 25g frunza verde e rozmarin le amasteci si adaugi 5picatui teatree ulei, 25 ml sampon de bebe, 150ml methylacool si425 ml apa. lasi compozitia 2 saptamani la intuneric, eventual folosesti o un vas de sticla mat si culoare inchisa.se agita zilnic in aceste 2 sapt. foloseste samponul de 2-3 ori pe sapt.
3. cand pilea capului are mancarimi, unge-o cu crema de calendula(gasesti la farmaciile naturiste si sub numele de vaselina de calendula) si spala te dupa 30 de minute
4. rozmarinul are efect adstringent si e folosit impotriva matretii, pt stralucirea parului. clateste parul si pielea cu ceai de rozmarin , apoi mai clateste pt ultima oara cu apa
5. bea zilnic o ceasca mre de ceai de trifoi rosu si urzica. ajuta fff mult
succes!

Sus

MesajScris: 11 Mar 2009, 23:40 
Neconectat

pt matreata puteti sa incercati samponul Nizoral.e foarte bun.o perioada de timp nu am mai avut probleme cu matreata .dupa un timp a recidivat si a trebuit sa reincep tratamentul si a functionat din nou.

Sus

MesajScris: 17 Mar 2009, 19:40 
Neconectat

Salutare tuturor! Pentru inlaturarea matretii, incercati cu toata increderea, samponul "CLEAR" ( il gasiti in variante pentru femei si pentru barbati).
Succes!

Sus

MesajScris: 26 Noi 2009, 11:03 
Neconectat

Samponul Onescalp de la Nanogen este un sampon care indeparteaza sebumul de la nivel scalpului, indepatreaza matreata si reduce iritatia provocata din cauza matretii. Va spun lucrurile astea pentru ca eu il folosesc si sunt foarte multumita de el, intr-o luna de zile am scapat de matreata, iar parul meu este mult mai sanatos.
Va las id-ul meu pentru mai multe detalii: oana_eu2009 sau site-ul: http://www.nanogen.ro/onescalp.html

Sus

MesajScris: 03 Noi 2010, 12:12 
Neconectat

BlueBell scrie:
Am exclus sampoanele cosmetice chipurile anti matreata si am ales sa folosesc de vreo 3 ani numai sampoane medicinale (unele chiar scumpe, dar la plafar gasiti si ieftine, pe baza de aspirina). (

Cum se numesc sampoanele pe baza de aspirina? Ai testat vreunul?

Eu am incercat mai multe sampoane de la farmacie dar nu au avut efect si oricum nu se pot folosi timp indelungat. Asa ca am citit pe forum despre spalarea cu apa + aspirina. Si a avut efect. Mai ales ca la mine problema mare e ca absolut nici un sampon nu curata de tot cojile. Eu dupa ce ma spal pe cap am inca pe scalp cojite lipite de cap. Si atunci in acele locuri dupa 1 zi 2 se formeaza si mai multe si de dimensiuni mari. Dupa tratamentul cu "apa + aspirina" s-au curatat mult mai bine + nu s-au mai format coji mari + nu m-a mai mancat capul

Am inteles ca in mod normal solutia trebuie sa contina "acid salicilic" si nu "acid acetsalicilic (aspirina)".
Se gaseste la plafar sau la farmacie solutie de "acid salicilic"? Problema e ca un sampon care contine "acid salicilic" s-ar putea sa nu fe bun pt mine din alte cauze. Asa ca preferam o solutie de "acid salicilic" + samponul care il folosesc acum. Nu ma intereseaza un sampon tratament pt ca asta dupa ce nu il mai folosesc matreata apare din nou. Vreau o solutie pe care sa o folosesc mereu.

O sa merg si la dermatolog sa il intreb cum sa procedez dar inainte vroiam sa vad daca tratamentul asta functioneaza mai bine pt mine sa ii pot da toate detaliile.

Sus

MesajScris: 13 Apr 2011, 14:00 
Neconectat

Subscriu si sunt de acord cu faptul ca sampoanele cosmetice nu sunt o solutie buna impotriva matretii, pentru ca matreata e o consecinta a unei dereglari ce tine de organism si implicit este nevoie de un tratament medical, nu cosmetic. Cosmeticele mascheaza sau rezolva in aparenta, pe cand produsele medicale trateaza. Eu am gasit o solutie extrem de eficienta in samponul Dandrene, nu se gaseste in magazine, doar prin comanda online. Odata ce ai gasit un sampon care sa te sscape de matreata, nu inteleg de ce ai renunta la el?! Ca apoi sa te miri ca ti-a reaparut matreata?!

Sus

MesajScris: 02 Aug 2011, 19:02 
Neconectat

Solutia mea: sampon natural + tratamentul cu Regivero Plus = vindecare!
Folositi un sampon cat mai natural posibil, cumparat de la un magazin naturist, sau chiar sampon pt bebe, si folositi cu mare incredere tratamantul Regivero Plus, care este un produs profesional, 100% natural si care ofera garantie pe satisfactie! doar k il gasiti cam in putine locuri si doar in Cluj: cateva coaforuri, cateva magazine naturiste si un singur lant de farmacii (e un produs nou pe piata) si indraznesc sa mai zic k e un produs bun care face de rusine marile branduri care vand produse de tratament! Eu va sugerez sa-l cautati pe NaturaPlant, care il si comercializeaza, sa il folositi si sa va bucurati ca exista!
Cu placere!

Sus

MesajScris: 07 Aug 2012, 13:44 
Neconectat

Salutare tuturor,

Sunt nou pe acest forum si ma bucur ca v-am gasit.

Ceea ce ati scris pana acum despre combaterea matretii este corect. In primul rand sa renunti la sampoanele din comert (fie ele si antimatreata) si sa te orientezi spre un sampon cu adevarat naturist.

Eu am avut matreata din adolescenta. In perioada facultatii, matreata s-a intensificat, dar asta in primul rand datorita gelurilor cu care ma dadeam.
Matreata devenea tot mai frecventa si trebuia sa fac ceva ca sa o combat. Era asa de neplacut sa ma uit tot timpul la umeri, ca nu cumva sa se fi asternut "zapada" si astfel sa imi stric imaginea. Am inceput sa citesc despre cresterea parului, tot ce tine de sanatatea parului. Am spus povestea mai pe larg in alt topic, asa ca nu ma voi repeta.

Ceea ce va spun este ca am aplicat ceea ce am invatat. Aplicand pe mine, treptat matreata s-a rarit, mancarimile scalpului au fost tot mai putine pe zi ce trecea, pana au disparut complet.
Inainte aveam zilnic perioade cand ma manca scalpul de inebuneam. Stiam ca nu ai voie sa te scarpini, pentru ca asa provoci o noua "productie" de matreata, dar nu ma mai puteam abtine.

Treptat totul a revenit la normal, matreata e ca si inexistenta, iar mancarimile scalpului sunt doar o amintire.

Data viitoare voi scrie mai mult. Deocamdata ajunge atat.
Succes in combaterea matretii!
Manu

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]