Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Iul 2014, 21:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intarzierea ciclului
MesajScris: 10 Iun 2006, 11:44 
Neconectat

Buna!As vrea sa stiu care pot fi cauzele intarzierii ciclului si ce tratament as putea urma.Mentionez ca sunt virgina,deci nu e vorba de sarcina.Nu e prima data cand imi intarzie,s-a mai intamplat si am fost la medic.Mi-a dat Orgametril,insa nu am respectat nr de pastle pe care tb sa le iau pt ca avea multe reactii adverse,si nu-mi facea bine.I-am spus medicului dar nu mi-a dat nimic altceva.Acum mi-a intarziat iar 3 saptamani si nu as vrea sa iau acele pastile pt ca am auzit la toate persoanele care le iau ca deregleaza organismul.Puteti sa-mi dati cateva sfaturi?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intarzierea ciclului
MesajScris: 11 Iun 2006, 17:16 
Neconectat

Pentru reglarea ciclului menstrual incearca frunzele de zmeur. Cea mai buna formula sub care pot fi luate este pudra. Ea se obtine astfel: se achizitioneaza ceai de frunze de zmeur de la Plafar, se rasneste cu rasnita de cafea si se ia cate o lingurita de pudra de 4 ori pe zi inainte de masa.(se poate tine pudra sub limba timp de 15 minute si apoi se inghite cu apa sau pentru cine nu poate se va inghiti direct impreuna cu apa plata).

Sus

MesajScris: 12 Iun 2006, 12:41 
Neconectat

Eu cred ca ai anumite probleme si nu se rezolva daca nu afli cauza. Dereglarile de ciclu menstrual vin din cauze ginecologice sau din cauze endocrinologice. Parerea mea este sa consulti un medic sau mai multi sa vezi de unde vin aceste dereglari si apoi sa urmezi un tratamen chiar si naturist.
Eu am trecut prin asa ceva si problemele veneau de la o dereglare a hipotalamusului.
te pup,
lcza

Sus

MesajScris: 12 Iun 2006, 16:10 
Neconectat

Merci de sfaturi.Stiu ca tb sa merg la medic,am fost dar in afara sa imi dea acele pastile Orgametril care imi fac rau nu mi-a zis nimic,am mai facut si analize de sange din care a rezultat ca am lipsa de calciu,proteine,facusem o cadere de calciu si asa am ajuns sa fac si analizele.e posibil ca si lipsa de calciu sa duca la intarzierea ciclului?Ce analize ar tb sa fac ca sa aflu cauza ca acea doctorita nu mi-a dat altceva?

Sus

MesajScris: 13 Iun 2006, 09:25 
Neconectat

Draga Anna,
doresc din tot sufletul sa te ajut pt.ca si eu am trecut prin aceste probleme. De la varsta de 16 ani am avut dereglari menstruale, acum am avut probleme grave. In urma cu 3 luni am fost la medic pt ca imi intarziase 4 luni (am 31 ani). De fapt nu am stat 4 luni dar am fost de la medic la medic pana am ajuns la un prof. univ. endocrinolog care m-a rezolvat pana acum. Nu pot sa-ti spun tratamentul meu pt. ca tu poate nu ai ce am eu. Pot sa-ti spun ca ginecologic nu mi-a gasit nimic dar si eu aveam lipsa de calciu din cauza tiroidei. la mine totul a fost hormonal. Dupa ce am facut analize hormonale (progesteron, estrogen, prolactina, etc) s-a rezolvat misterul. Am urmat un tratament si ma simt mai bine. Stresul are o influenta in intarzierea ciclului. Eu te sfatuiesc sa te duci la un endocrinolog bun, sa-ti faca analizele corespunzatoare, si in caz ca nu ai nimic sa consulti un ginecolog sa nu fie o raceala ovariana.
Ai grije de tine si nu dispera!!!!!!!! Intr-un final o sa descoperi cauza. Iti doresc mult succes, si daca mai ai ceva nelamuriri intreaba-ma.
Mult succes!!!!
Te pup,
lcza

Sus

MesajScris: 15 Iun 2006, 12:19 
Neconectat

buna ,eu sunt diana si am problema asta de vreo 3 ani, am fost si la endocrinolog, am luat si 1 an si ceva anticonceptionale, dar nu a avut nici un efect, o problema s-ar putea sa fie si ovarele polichistice, care fac mult rau organsmului, dar nu sunt durerosi:(:(

Sus

MesajScris: 15 Iun 2006, 13:39 
Neconectat

Diana, si eu am avut chisturi, si am luat si eu 2 ani anticonceptionale, la indrumarea unui medic endocrinolog care dupa parerea mea nu isi cunoaste bine meseria. Ca urmari, dupa ce am intrerupt anticonceptionalele nu mi-a venit ciclul 4 luni, sa nu mai vorbim de faptul ca m-am ingrasat 5 kg. tinand o dieta. Daca mancam normal cred ca luam 20 kg. in greutate. Ce pot sa spun este sa nu te lasi dezamagita pentru ca trebuie sa existe si medici care stiu ce fac. Trebuie facute toate analizele ce tin de parte endocrinologica, sa poata pune un diagnostic corect. Acel "doctor" care mi-a prescris acele anticonceptionale m-a dereglat de tot pt ca aveau in compozitie exact ce aveam eu in exces. Acum, analizati voi si faceti cum credeti mai bine. Eu zic sa mergeti inainte.

Sus

MesajScris: 15 Iun 2006, 13:41 
Neconectat

daca esti din Bucuresti, stiu eu o doctorita endocrinolog buna. si calma!

se numeste Duca-Marinescu (numele de familie) si o gasesti la Medsana.

Sus

Subiectul mesajului: disparitia menstruatiei
MesajScris: 16 Iun 2006, 02:02 
Neconectat

Timp de 9 luni am luat anticonceptionale Logest.
In urma cu 3 luni am renuntat total sa mai iau anticonceptionale. Menstruatia in aceste luni mi-a venit cu intarziere, iar luna aceasta trebuia sa-mi vina in urma cu 15 zile si se pare ca acest lucru nu se va intampla prea curand. Ce fac in situatia in care nu mai am menstruatie? Vreau sa precizez ca este exclusa orice forma de sarcina deoarece n-am mai avut contact sexual de foarte mult timp.
Aveti idee ce trebuie sa fac in acest sens?
Va multumesc

Sus

Subiectul mesajului: stancuta
MesajScris: 16 Iun 2006, 02:06 
Neconectat

Stancutza, imi poti spune cat costa o sedinta la Medsana? Ti-as fi recunoscatoare!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]