Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Aug 2014, 07:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: hepatita B
MesajScris: 06 Ian 2008, 21:45 
Neconectat

ma numesc irina locuiesc in uk si ma intereseaza foarte mult un tratament din plante naturale :emb: multumesc

Sus

Subiectul mesajului: Re: Hepatita B
MesajScris: 20 Ian 2008, 11:39 
Neconectat

Am auzit k s-a descoperit un nou tratament contra hepatitei b...stiti ceva de dansul?:?:

Sus

MesajScris: 09 Feb 2008, 23:15 
Neconectat

buna .... am 18 ani.. am virusul hep b cronica si urmeaza sa intretin un tratament cu interferon ce sanse am la varsta de 18 ani sa ma vindec?

Sus

MesajScris: 17 Feb 2008, 16:23 
Neconectat

buna.am 29 de ani si acum 5 luni am fost diagnosticata cu virusul hepatitei b.din ultimele analize reiese faptul ca valorile din sange sunt normale si ficatul nu mai este imflamat dar medicul mi-a spus ca in sange virusul este pozitiv si nu mi se poate administra nici un tratament pt ca el sa se negativizeze.mentionez faptul ca medicii nu mi-au administrat nici un fel de tratament ci doar am stat in casa fara sa fac efort si continuu cu regimul.as dori sa stiu daca exista vreun tratament pt ca virusul sa nu mai fie pozitiv.va multumesc

Sus

MesajScris: 25 Feb 2008, 11:50 
Neconectat

Vreau sa va dau o veste buna...exista un tratament naturist pentru hepatita B
Sunt Supervisor Forever-tratamente naturiste din aloe vera si doresc sa va ajut.
Pentru mai multe detalii astept sa-mi scrieti la: nedu_cristina@yahoo.com

Sus

MesajScris: 09 Sep 2008, 22:44 
Neconectat

buna...ma numesc ioana si am aproape 23 de ani si tocmai am fost diagnosticat cu hepatita b.si mi sa sp ca trebuie sa incep tratamentul cu interferon...a-si dori sa stiu ce sanse am sa ma vindec daca am sa il fac si am sa tin regim????....va multumesc

Sus

MesajScris: 10 Sep 2008, 17:20 
Neconectat

Ioana,
ai sanse de vindecare 95% daca urmezi tratamentul medicamentos si un regim de viata adecvat.

Mi-am facut lectiile in ceea ce priveste hepatita B SAU C de aproape 1 an de zile, sotul meu este in tratament cu interferon de 4 luni, viremia dupa 3 luni a fost NEDETECTABILA....

O alimentatie sanatoasa este un lucru bun mai ales pentru cei care sufera de o boala cronica. Restrictiile devin necesare in cazul cirozei avansate,cand ficatul nu mai poate in intregime sau correct prelucra alimentele,sau nu mai poate decat partial dezintoxica organismul.Se stie astazi din cercetarile stiintifice,dar si din cazurile practice ca dietele nu numai ca nu influenteaza pozitiv procesul de vindecare dar produc cel mai des carente prin alimentatia gresita.
La pacientii cu hepatita cronica cu virus B sau C,dieta si nutritia joaca un rol esential in prevenirea complicatiilor ce pot afecta in mod suplimentar ficatul.Prin urmare,in urma stabilirii diagnosticului de hepatita,consultarea unui nutritionist este un element important al regimului de viata dedicate imbunatatirii starii de sanatate.
Un aspect fundamental al regimului pentru hepatita este evitarea bauturilor alcoolice de orice tip.In conditiile in care aceasta regula nu este respectata,aparitia cirozei hepatice este frecventa si poate duce la decesul persoanei.Prin urmare,consumul de alcool nu este recomandat,iar evitarea sa completa este cea mai buna optiune pentru bolnavii de hepatita.In plus bolnavii trebuie sa respecte unele recomandari nutritionale pentru a controla luarea excesiva in greutate sau slabirea organismului.Regimul pentru hepatita este cel putin normocaloric,bogat in proteine dar sarac in grasimi pentru a cruta ficatul.
De aceea legea valabila astazi:este permis ce este suportat,cu recomandarea unei alimentatii complete usoare.
Cum arata o alimentatie completa usoara?
Prin alimentatia completa usoara nu se incearca sa se obtina efecte terapeutice ci serveste la evitarea simptomelor de apasare,suprasatietate,greata,balonare sau diaree.Acest fel de alimentatie se deosebeste de alimentatia normala prin aceea ca toate alimentele ce sunt greu assimilate,se exclud.Fiecare pacient trebuie insa,sa decida singur care alimente ii cad bine si care nu.
Exista cateva reguli generale in alimentatia unui bolnav si anume acesta trebuie sa evite cu desavarsire consumarea alcoolului,trebuie sa se limiteze cantitatea de sare ingerata,evitarea meselor abundente iar preferintele alimentare ale pacientului trebuie sa fie luate in considerare.
Obiectivele dietei constau in corectarea echilibrului de lichide si electroliti,promovarea regenerarii celulelor hepatice si corectarea deficientelor nutritionale.

Mesaj modificat de autor pe 10.09.2008

Sus

MesajScris: 10 Sep 2008, 17:34 
Neconectat

.Alimente recomandate
Alimentatia unui bolnav presupune consumul de proteine:
• carne de vita sau pasare(fiarta sau la gratar)
• peste alb
• lactate-lapte dulce,iaurt,branza de vaci
• oua(fierte,eventual fara galbenus)

• Glucide:
• paine alba(prajita sau veche de o zi)
• fainoase:orez,gris,macaroane.fidea(fierte bine)
• zarzavaturi si legume proaspete:morcovi,dovlecei,fasole verde(sub forma de pireuri)
• budinci
• dulciuri concentrate:miere,zahar,gem,dulceata
• prajituri de casa
• fructe(fierte sau coapte,fara coji sau samburi)
• Lipide
• unt,uleiuri vegetale,margarina

Alimente nerecomandate
• Bauturi:
• toate tipurile de bauturi alcoolice
• bauturile carbogazoase sau prea reci
• Proteine:
• carne grasa(porc,oaie,rata,gasca)
• carne afumata,sarata sau conservata
• mezeluri
• peste sarat,afumat,conservat sau prajit
• oua prajite,maioneza,galbenus de ou in exces(mai mult de 2 pe saptamana)
• branzeturi grase,sarate sau fermentate
• prajeli,tocaturi
• Glucide:
• cartofi prajiti
• paste fierte insufficient
• leguminoase boabe(fasole,mazare,linte,bob)
• legume tari:ridichi,varza,gulii,castraveti,conopida(in special nefierte)
• prajiturile cu unt sau nuci,placinte cu grasime,gogosile
• Lipide:
• untura,slanina,grasime prajita
• sosuri grase
• oleaginoase(nuci,alone,arahide,migdale)
• Diverse:
• sare(peste 5 g pe zi)
• condimente:piper,boia,hrean,ardei iute,mustar,otet,ceapa cruda sau prajita,usturoi

Consumul de fructe si legume proaspete reprezinta o sursa importanta de agenti antioxidanti importanti pentru regenerarea celulara,aport mineral si nutritiv si totodata un aport de fibre ce combat constipatia.sunt premise aproape toate fructele,mai putin citricile in cazul pacientilor ce prezinta varice esofagiene,merele acre,alunele si nucile.De asemenea pe langa o alimentatie adecvata bolii pe care o are pacientul este foarte important si tratamentul pe care il urmeaza,mai ales medicamentele care sunt indicate de medic.

Sus

MesajScris: 10 Sep 2008, 20:28 
Neconectat

Medicina neconvenţională consideră că buna funcţionare a ficatului este esenţială pentru menţinerea unui corp sănătos sau pentru redobîndirea stării de sănătate în caz de boală.

:idea::arrow:Regenerator hepatic:
- 1kg miere de albine zaharisită (după zaharisire mierea se alcalinizează putînd astfel fi consumată şi de către cei ce au afecţiuni stomacale)
- 150g. pulbere din fructe de armurariu
- 200g. pulbere din fructe de cătină
- 300g. pulbere din polen apicol
- 100g. propolis apicol răzuit

Se pun într-un vas şi se amestecă pînă la completa omogenizare. Opţional se poate ţine la frigider.

Administrare:
Dimineaţa şi la prînz câte o lingură cu 30 min. înainte de masă.
Efecte remarcabile.
- normalizarea metabolismului pe multipele planuri,
- creşterea focului digestiv şi mental,
- detoxifieera puternică a ficatului cu armonizarea globală a funcţiei lui,
- asimilarea armonioasă a principilor nutritive şi vitale din alimente,
- o mai bună absorbţie a oxigenului din aer,
- întărirea sistemului imunitar.
- la nivel mental apare o mai bună stare de focalizare şi pătrundere mentală, discernămînt între ceea ce trebuie să facem şi ceea ce nu trebuie să facem (discernamîntul spiritual)
Toate aceste efecte se manifestă pe fondul unei stări mentale de calm şi seninătate, de împăcare cu Sine şi în Sine.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]