Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 31 Oct 2014, 19:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Halena
MesajScris: 17 Iun 2007, 07:58 
Neconectat

am 43 de ani si ma confrunt de vreo 15 ani cu aceasta problema: respiratie fetida. nu am probleme dentare, de 6 ani nu mai fumez, in schimb am ulcer, depistat acum cateva luni, si o bila lenesa. am facut tratament cu Aulin, AC Zymes, Omeran - pt. ulcer, care, toate, fac ca respiratia sa fie normala timp de cateva zile, apoi mirosul fetid revine fara probleme, chiar daca eu continui tratamentul. nu stiu cum sa rezolv problema. la inceput, prin 1995, cand mi-am dat seama ca am halena, era destul de vaga si nu se simtea decat daca cineva statea foarte aproape de mine. in timp mirosul neplacut s-a accentuat si aproape ca nu stiu cum sa mai stau si in ce directie sa vorbesc (mai sunt si profesoara...) ca sa nu-i mai vad pe interlocutori sau pe elevii din primele banci ca-si duc mainile la nas. guma si apa de gura nu mai rezolva de mult problema mea, desi nu am incetat sa le folosesc, imi spal limba dimineata, si ma spal pe dinti de vreo 4-5 ori pe zi, practic de 2 ori dimineata - si cand ma trezesc si dupa micul dejun - dupa fiecare masa si inainte de culcare. uneori si noaptea mai spal dintii daca m-am trezit sa merg la toaleta. cu toate astea mirosul si gustul amar din gura nu dispar, iar pe mine ma dispera toata chestia asta, cu atat mai mult cu cat imensa majoritate a oamenilor cred ca sunt o nespalata si nu folosesc pasta si periuta. daca este vreun medic care stie un medicament cu adevarat eficace, sau ar sti sa-mi spuna ce sa fac sa depistez cauza acestei halene ingrozitoare, il rog mult sa posteze.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Halena
MesajScris: 18 Iun 2007, 09:20 
Neconectat

Stimata Doamna,
Incercati si aceasta schema de tratament:
-se fac bai ale cavitatii bucale, in cazul micilor ulceratii, cu uleiuri esentiale: de salvie sau de menta, cateva picaturi la un pahar cu apa sau cu infuzii de salvie, nalba-mare, musetel, menta
-se bea cateva picaturi de ulei de ienupar, amestecate cu apa calduta
-se mesteca boabe de ienupar in timpul zilei
-se adopta o hrana usoara, alcalina, cu regim disociat: se evita alimentele deosebit de acide care favorizeaza fermentatia
-in cazul bolilor inflamatorii se fac spalari cu otet de fructe si sauna, pentru a favoriza eliminarea toxinelor pe cale cutanata
-se consuma ceaiuri de plante: coaja de mesteacan, flori de tei, urzici, pentru eliminarea toxinelor pe cale renala
-se poate folosi carbune vegetal.
- patrunjelul verde mestecat indelung da un miros placut respiratiei, actioneaza ca un dezinfectant excelent asupra cailor respiratorii medii si superioare. Se recomanda ca tratament celor care sufera de halena, precum si celor cu boli respiratorii cronice.

Pentru a scapa de halena, foarte eficienta este cura cu ulei de floarea-soarelui presat la rece. Se ia in fiecare dimineata o lingura plina cu ulei care se mesteca, se plimba prin toata gura, de-a lungul limbii, timp de 15-20 de minute, avand mare grija sa nu cumva sa inghititi vreun pic, pentru ca devine foarte toxic. Clatiti-va gura cu apa cu sare imediat dupa aceea si spalati-va pe dinti, apoi curatati limba cu o periuta, tragand din spate catre varful limbii cam de 30 de ori, pana se curata substanta albicioasa de pe limba. Nu se poate curata gura mai bine decat in acest mod.
Ar fi foarte bine ca in primele saptamani sa faceti acest procedeu de 2-4 ori pe zi, apoi, pentru intretinere, practicati-l in fiecare dimineata. Pe langa aceasta, o cura interna cu argila tibetana ar fi de mare folos, pentru a curata si stomacul.

Tot pentru halena, mestecati zilnic 1 g de propolis (cat un bob de porumb), procurata de la un apicultor. Se mesteca 2-3 ore, apoi se inghite. Omoara toti microbii! Dupa aceea va spalati pe dinti... Si aceasta metoda ajuta la disparitia mirosului neplacut al gurii.

Mirosul neplacut al gurii - miros denumit si halena - este provocat de procesele biologice desfasurate in intestin si se poate trata definitiv, consumand 1-2 capsule de :arrow:Acidophilus:idea:, dupa mesele principale.
Succes!

Sus

MesajScris: 18 Iun 2007, 09:37 
Neconectat

va multumesc pentru sugestii. cu Acidophilus am spus ca am incercat, adica am luat AC Zymes, care contine acidophilus, 2 miliarde de lactobacili pe capsula, si efectul s-a produs doar in primele zile, halena revenind ulterior, desi continui si acum tratamentul pt. ca mai am capsule in tub.
Dar voi incerca si remediile naturiste recomandate de dv. oricum, de la o vreme am inceput sa cred ca este vorba de o micoza, altfel nu ar fi atat de rezistenta la orice tip de tratament.

Sus

MesajScris: 23 Iun 2007, 17:29 
Neconectat

Draga mea imi pare rau de ceea ce povestesti. Ma bucur insa ca s-a gasit cineva care sa iti dea o gramada de sfaturi din care sa poti alege ce crezi tu ca e mai eficient pt tine.
Eu nu vreau decat sa completez ca limba se curata cel mai bine cu o lingurita . Incearca numai sa dai de cateva ori cu marginea unei lingurite pe limba si ai sa vezi ce ramane pe ea... Mai ales dimineata... Nici 5 spalari pe dinti nu echivaleaza cu o curatare a limbii cu lingurita ( ma refer la numarul microbilor distrusi ). Eu zic ca merita sa incerci ! Eu fac asta din cand in cand , dar in cazul tau ar fi foarte bine sa o faci zilnic. Succes !

Sus

MesajScris: 24 Iun 2007, 11:56 
Neconectat

ar putea fi de la niste paraziti intestinali,inclusiv lamblia.se verifica prin analize si se trateaza ca atare.se poate incerca .lamblia este foarte rezistent la tratament,da tulburari hepato-biliare ,deci si intestinale destul de neplacute.de incercat!

Sus

MesajScris: 24 Iun 2007, 15:29 
Neconectat

Am lucrat la o firma Okonet care avea ceva produse pt. problema dvs. Ei pretindeau ca sunt foarte eficiente.

Sus

MesajScris: 25 Iun 2007, 10:30 
Neconectat

Stimata doamna,dupa cate am inteles, dumneavoastra ati urmat un tratament care era adresat unor afectiuni digestive, respectiv probleme ale stomacului. De multe ori nu ne dam seama ca ceea ce mancam ne afecteazaanatatea in anume fel si ca anumite alimente in anumite asocieri au nevoie de mai mult timp pentru a fi digerate. Bunaoara atunci cand ne asezam la masa si mancam friptura cu salata trebuie sa stim ca salata se consuma prima, fructele se consuma inainte de masa sau intre mese, nu se asociaza carnea cu fainosele (cartofi, orez,spaghete...). Cateva reguli simple pentru a usura digestia si implicit de a elibera suprasolicitarea stomacului, ficatului si de a curata bila : beti apa 2 litri/zi cel putin, beti apa 2 pahare cu jumatate de ora inainte de masa, seara si dimineata puneti in apa si zeama de la o lamaie in cazul in care suporta stomacul, beti un ceai verde /zi in loc de cafea.In momentul in care veti reusi sa gatiti mai simplu si sa consumati alimentele cat mai putin tratate termic atunci veti reusi sa va imbunatatiti starea de sanatate si halena se va diminua treptat. Pentru mai multe detalii si sfaturi ma puteti solicita pe adresa : herbal_complex@yahoo.com
Va doresc multa sanatate!

Sus

MesajScris: 25 Iun 2007, 13:36 
Neconectat

va multumesc mult pentru sfaturi, procedee si idei. sincer, am cautat pe mai multe forumuri si nu am gasit atatea sugestii si atatea metode de tratare a halenei ca acelea date de dv. Multumesc inca odata!

Sus

MesajScris: 27 Iun 2007, 11:48 
Neconectat

incercati LOSEC de 10mg una dimineata si una seara timp de 10 zile sau de 20 mg una pe zi timp de 10zile.multa sanatate

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]