Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 31 Iul 2014, 10:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: gusa nodulara
MesajScris: 25 Apr 2007, 22:07 
Neconectat

Va rog sa mi spuneti cat de grava ar putea fi gusa nodulara?care este conjunctura in care nodulul unic(solid)poate fi malign....?

Sus

Subiectul mesajului: Re: gusa nodulara
MesajScris: 26 Apr 2007, 00:43 
Neconectat

ai facut analize si s-a stabilit a fi malign?

Sus

MesajScris: 11 Iun 2007, 13:22 
Neconectat

buna ziua!recent in urma unui consult si ecografii am fost diagnosticata cu gusa nodulara!am facut analizele recom. de medicul endocrinolog si pina ajung iarasi la consult as vrea sa stiu daca aceste rez confirma/infirma diagnosticul,ce afectiune am de fapt? TOTAL T3 =3.38
FT4 =60.6
TSH =0.003
VSH =111
HCT =36.5
NE % =63.8
EO% = 0.5
EO =0.0 MPV =5.4

Sus

MesajScris: 07 Aug 2007, 13:01 
Neconectat

Am inteles ca prin acupunctura de pot rezolva problemele de gusa nodula.
Poate sa-mi spune cineva unde se pot efectuate aceasta acupunctura?
Multumesc!:(

Sus

MesajScris: 07 Aug 2007, 13:08 
Neconectat

Nu este nimeni care a incercat si care a obtinut si rezultate?:roll:

Sus

Subiectul mesajului: gusa polinodulara
MesajScris: 13 Sep 2007, 21:22 
Neconectat

Buna. In 2001 am suferit o interventie chirurgicala- histerectomie subtotala, si de atunci sunt sub tratament hormonal. In urma cu un an, am inceput tratament cu eutyrox, fiind diagnosticata cu gusa nodulara.Am fost la 3 medici..insa nici unul dintre ei nu a avut timp sa stea de vorba cu mine si sa-mi explice exact cum va evolua aceasta gusa. Recent am facut un alt set de analize si mi s-a spus k am gusa polinodulara. Este un nodul mai mare care-mi apasa si pe trahee. Tratamentul cu eutyrox l-am intrerupt pentru ca aveam palpitatii. Acum 1 luna am fost la Targu Mures la un alt control si mi s-a spus ca va trebui sa ma operez, altfel acest nodul ( noduli de fapt, ca sunt mai multi) nu va da inapoi, neexistand un tratament care sa-l vindece sau sa-l tina sub control. Un alt doctor la care am fost a respins ideea operatiei categoric si nu mi-a dat nici un tratament. Eu ce sa mai cred? Imi va afecta acest nodul sanatatea? Am facut acum o saptamana alte analize si au crescut foarte tare anticorpii:
-anti tpo=1256 (anul trecut erau 280)
Celelalalte analize sunt in limite normale.
-tsh=3.02
-ft4=1.79
Nici un doctor nu a fost in stare sa-mi spuna de ce a crescut valoarea anticorpilor atat de mult. Ce doctor sa mai consult? :( Ma puteti ajuta?

Sus

MesajScris: 21 Sep 2007, 15:38 
Neconectat

nu-mi poate da nimeni un sfat?

Sus

MesajScris: 28 Sep 2007, 11:57 
Neconectat

Draga mea, eu sunt diagnosticata de 3 ani(pesemne afectiunea era mult mai veche)cu ce suferi, recomandata operatia, etc. Nici pana azi, n-am recurs la metoda radicala, am trecut intre timp si pe la ...Parhon (ce impresie mi-a lasat...:()si sunt bine merci ! Iau in continuare Eutyrox, cu speranta in mai bine. Cat despre anti TPO, l-am "avut" in martie...1660:shock:...asa ca...nu dispera, daca nu se vede nimic in plus la ecografie (adenopatii, contur imprecis), nu te ingrasi(slabesti) in timp scurt, n-ai senzatia unei paralizii faciale,este de preferat sa tii sub supraveghere tiroida,odata la sase luni. Multa sanatate si..INCREDERE:)

Sus

MesajScris: 22 Noi 2007, 13:32 
Neconectat

buna ziua1 vin tirziu cu citeva explicatii desre acest diagnosti: gusa nodulara. in urma cu aprox 3 ani m-am operat de gusa nodulara. aveam pe ambii lobi noduli destul de multi. dar partea proasta e ca mie mi-a afectat si inima. mai pe scurt am fost chiar si in fibrilatie arteriala, plus hirertensiune si altele. sa stiti, sincer nu este alta cale decit metoda radicala adica interv chirurgicala. complicatiile pot fi mari pt ca nu se stie in ce directie pot sa mearga acesti noduli. chiar nu e de gluma!.eu ma simt bine, organismul se schimba complet,e normal ne lipseste un organ, care toata viata il vom inlocui cu un substituient:EUTIROX si mereu ne vom doza TSH .eu nu am mai putut nici face servici asa ca m-am pensionat, dar la mine era prea avansata boala si mi-a afectat mult inima. simt mereu o oboseala profunda, am zile cind nu pot face nimic, dar stiu ca macar acesti noduli au fost benigni si am evitat ceva rau.nu va amagiti cu nici un leac , odata aparuti nodulii nu mai dau inapoi. va spun din experienta mea. multa sanatate si maergeti pe mina unui endocrionolog bun si daca va recomanda operatia alegeti ca e singura sansa.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]