Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 22 Aug 2014, 04:56

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aloe Vera-buna pt gastroduodenita?
MesajScris: 19 Dec 2007, 23:00 
Neconectat

Buna ziua! Tot eu, Covasnianu Adrian cu aceiasi gastroduodenita acuta (cred ca e cam cronica). Oricum e mult mai bine...acum, mananc mai putin si mai des si mult mai atent. Insa sunt perioade cand ma ia iara (si frisoane, stare de moleseala generala, flatulenta, dureri moderate cand pe stanga cand pe dreapta). Iau momentan redigest si ulei de fenicul insa parca nu simt nimic deosebit. :( Ma gandeam sa incep un tratament cu Aloe Vera Gel (am inteles ca e de durata). V-as intreba daca acest tratament are si reactii adverse sau poate sa-mi complice starea de sanatate. Spun astea pt. ca d-na doctor la care am fost odata(prin iulie) la IGH (Institutul de Gastro-Hepatologie) de la mine din IS mi-a zis sa nu incerc sa fac vreun tratament cu aloe vera ca cica a avut cazuri de persoane care au facut ulcer apoi. Sa fie asta adevarat? Sincer nu stiu...dar parca mi-e frica.

Am gasit un link care imi spun ca e cam cu doua taisuri aceasta planta:

http://www.perspectivechicago.com/issue.php?issue=2007-05&page=14&PHPSESSID=71b4dcad96998337b04fb1c4928e8d89

Stiu ca poate par cam suspicios insa am incercat mai multe tratamente (medicamente+naturiste...si parca nu se mai vindeca boala asta) si sunt cam lipsit de incredere.
Astept raspunsurile dvs cat si sugestii. O zi buna! SANATATE!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Gastroduodenita
MesajScris: 21 Dec 2007, 02:21 
Neconectat

aloe vera gel nu are nicio contraindicatie in gastroduodenita ,dimpotriva,elimina inflamatia si este cicatrizant al mucoasei gastrice.e foarte important de stiut daca sunteti sau nu purtator al microbului numit HELLICOBACTER PILORY,care este agentul cauzal al multor probleme gastrice.faceti un test de laborator si in functie de el tratamentul se nuanteaza.pana atunci faceti rost de ceaiul Ulcer si gastrita dela firma Fares si puteti lua 2-3 luni,in special primavara si toamna,capsule de aloe vera-propolis.daca exista si o hiperaciditate gastrica se adauga ,la recomandare medicala,desigur ,antiacide.regimul alimentar,fara prajeli,fara grasimi,fara produse de cofetarie,e foarte important.consumati in perioadele acute,cu dureri,iaurt rece,de la frigider si paine prajita la cuptor.evitati stressul,condimentele,consumul de cafea,fumatul.

Sus

MesajScris: 21 Dec 2007, 10:37 
Neconectat

Buna din nou! Am facut testul pt Helicobacter anul asta de 2 ori si a iesit negativ. Deci nu se pune problema de acest virus. Regim tin...cat de cat. Iar pastile parca nu as mai vrea sa iau. De asta intreb, daca nu se intampla ceva rau daca iau aloe vera? Stiu ca are aloina si e posibil sa-mi afecteze stomacul. In fine dvs imi recomandati sa incerc aloe vera? Vreau sa stiu daca sunt cazuri ce au luat Aleo Vera si s-au vindecat de gastrita. Bineinteles sa fi urmat si un regim alimentar adecvat si fara stress. O zi buna! Sanatate

Sus

MesajScris: 30 Dec 2007, 16:37 
Neconectat

eu sufar de o gastrita cauzata de stres. simptomele sunt foarte ciudate, pt ca la mine stomacul este pozitionat mai sus, si astfel imi apasa pe inima. imi produce dese aritmii, si fiind si cardiaca, imi creeaza o stare destul de proasta. am luat redigest si pastile de tataneasa, dar dupa ce nu am mai luat simptomele au reaparut. acum de o luna si jum. iau cite 3 capsule de spirulina500 de Hofigal pe zi. ma simt f bine. e adevarat ca tin si regim, astfel evit carnea grasa, prajeli si multe alte bunatati, dar mie bine si ma bucur. chiar acum de sarbatori nu am facut nici un fel de exces si continui cu spirulina. mentionez ca am evitat sa iau omez sau altceva chiar daca mi-a fost recomandat. nu vreau sa ma mai intoxic cu alte pstile chimice, ci doar cu trat meu pt boala cardiaca la care nu pot renunta. v-as sugera spirulina!

Sus

MesajScris: 01 Ian 2008, 22:11 
Neconectat

Zilele astea am mancat constant si mai mult decat de obicei. Si dupa vreo 4-5 zile am observat ca au inceput sa ma ia iara simptomele: greturi, dureri in partea stanga jos, frisoane, stare general de disconfort. Mi-am propus sa incep sa iau si eu Spirulina 500 de la Hofigal. Sa vedem ce va fi. La nevoie mai iau si Silimarina (sa detoxific ficatul). Insa ma gandesc eu....oare asta sa fie gastrita (stomacul nu ma doare, doar balonari, zgomote) sau mai am si altceva? De cand sunt mic am rau de masina. Sunt momente cand merg ore intregi si nu am nimic, unoeri dupa 20 min mi-e rau, imi vine sa vomit. E de la bila,nu?
Se pare ca bila...e cam lenesa (ca uneori dupa ce mananc, si asta mi se intampla relativ des-chiar daca mananc de regim) am stari de moleseala. Ficatul in urma ultimelor analize e bine (ecografic si analize specifice la sange).

Per general din apr 2007 cand mi-a fost pus acest diagnostic de gastroduodenita (cam la 2-3 sapt, uneori peste 1 luna ma iau starile/crizele). Desi sunt din ce in ce mai rare ca timp, tot apar. Recunosc sunt si o persoana care se streseaza (uneori si fara rost). Ceea ce imi pare bine, desi am perioade cand ma simt rau, mananc mai putin, dar tot mananc si nu am slabit (greutatea mi-o mentin constanta, iar analizele sunt bune, nu sunt modificari importante). Dar doresc sa scap de afectiunea asta ca e f enervanta....
Daca mai aveti sfaturi/remedii/analize de urmat/terapii pt inlaturarea stressului-ceaiuri, etc va rog sa-mi spuneti si mie.
Un an nou si sa dea Domnul multa sanatate!

Sus

MesajScris: 02 Ian 2008, 14:01 
Neconectat

poate fac prea mult reclama spirulinei, dar sincer eu am simtit o imbunatatire miraculoasa a starii mele si de aceea o recomand tuturor. pe scurt, am avut o suparare destul de mare si mi-am dat peste cap tot echilibrul meu. fiica mea a termonat cu f. bine fac de medicina generala, si a decis sa plece in strainatate sa-si continue specializarea respectiv sa faca rezidentiatul. aceasta a fost un soc pt mine si mi-am dereglat nervii stomacali cum se spune si imi era f. rau. ea stiind aceasta, singura mi-a luat spirulina si acum sunt la a treia luna de cind iau. atit mi-a spus sa iau 3 luni. imi este f bine si psihic si simptomele acele ciudate de la stomac au disparut. nu am fost sa imi fac analize, cred ca nici nu stiu ce sa explic medicului ce am exact, dar am vazut o imbunatatire semnificativa, parca imi scoate tot raul, si se dezintoxica si organismul. oricum puteti sa incercati, nici nu sunt tocmai scumpe si cred ca o sa fiti multimiti. multa sanatate va doresc, si chiar as vrea sa va simtiti ca mine.

Sus

MesajScris: 05 Ian 2008, 07:11 
Neconectat

daca testul hellicobacter a iesit negativ, e posibil ca gastroduodenita ta sa fie intretinuta si de o proasta functionare a fierii(fiere lenesa sau cu obstacole).la ecografie ,ce ti-au spus referitor la fiere?
oricum ,o cura cu aloe vera gel iti va fi benefica in orice caz,si te vei convinge inca de la primul flacon.
cauta ceaiul Ulcer si gastrita de la Fares la Plafar si daca sunt probleme cu fierea lenesa,ceaiuL numit FAVIBIL.
GESTIONEAZA-TI MAI BINE STRESSUL SI EVITA STARILE CONFLICTUALE.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]