Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Noi 2014, 18:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: foliculita sipetele lasate de aceasta
MesajScris: 25 Iun 2006, 20:44 
Neconectat

Am foliculita de vreo 2 - 3 ani pe picioare si inghinal si am folosit tot felul de tratamente dar petele nu au disparut. Pt. o luna de zile daca imi amintesc bine am luat un tratament hemeopat cu scilica si silicea, am fost si la dermatolog inainte dar nu am primit prea mare ajutor, vreo 2 unguente care nu m-au ajutat cu nimic si sfatul de a nu ma mai epila cu ceara de unica folosinta ci de a ma rade cu lama. Am urmat sfatul pt. 2 luni de zile dupa care nu am mai rezistat si am mers iar la epilat. Mentionez ca eram o persoana cu o pilozitate destul de ridicata, acesta fiind si unul din motivele pt. care timp de 5 ani am facut trat. cu Diane 35.Trat. cu Diane mi-a diminuat pilozitatea, iar cel hemeopat mi-a redus zona de aparitie a foliculitei precum si pe aceasta, dar nu a facut-o sa dispara definitiv.In urma foliculitei disparute ramanand pielea patata cu niste pete maronii. Deci, in concluzie acum am si foliculita si piele patata. Vreau sa va mai spun ca nu stiu daca am vreo infectie cu vreun streptococ sau altceva, dar exista perioade ale lunii in general cu cateva zile inainte de ciclul menstrual sau dupa cand imi apar ca niste furunculi f. tari si profunzi in piele, inghinal sau pe fese f. purulenti care colecteaza cateva zile si care au de regula un fir de par f. lung innauntru si care nu se sparg singuri, daca nu ii ajut eu, iar dupa vreo trei zile se retrag.
Ce sfat ati putea sa imi dati legat de cele relatate, inca mai sunt in stare sa fac ceva sa am iar picioarele frumoase si curate dar numai stiu ce.
Va multumesc din suflet!!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: foliculita sipetele lasate de aceasta
MesajScris: 25 Iun 2006, 22:16 
Neconectat

Este posibil ca foliculita ta sa fie determinata de prezenta unui agent patogen (necesita in acest caz tratament dermatologic). Totusi pielea, indiferent in ce parte a corpului se afla, poate beneficia de un tratament cosmetic complet exact ca si pielea fetei. Deci exact cum tratezi un ten acenic spre exemplu poate fi tratata si zona cu probleme. Exista anumite centre de infrumusetare care ofera servicii in acest sens (tratament cosmetic corporal cu produse speciale pentru pielea de pe corp cu probleme - gommage, masaj, masca , crema). Despre petele pe care le ai iti pot recomanda produsele de albire care se folosesc in cosmetica in cazul pistruilor. Efectele lor sunt valabile pentru orice fel de pigmentare nu numai pentru cea de natura efelidica (pistruii).
In alta ordine de idei, dupa ce te epilezi foliculul pilos ramne liber, deci microbii pot intra cu usurinta. Ca sa perintampini infectarea lor, dupa epilat foloseste geluri sau creme lejere cu efect antiseptic si astringent, care nu numai ca omoara microbii dar inchid si porul ramas liber dupa smulgerea firului de par.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2006, 04:09 
Neconectat

am si eu acceasi problema si chiar nu stiu ce sa mai fac....am fost la 4 doctori si degeaba.....mi s-a spus sa am rabdare,sa nu stau la soare si sa ma dau cu retin-a in fiecare zi si degeaba..de un an de zile nu se intampla nimic....:(( vreo sugestie se poate va rog?multumesc

Sus

MesajScris: 27 Iun 2006, 11:20 
Neconectat

incearca dermoabraziunea cosmetica si cremele de albire.

Sus

MesajScris: 27 Iun 2006, 14:49 
Neconectat

Si eu sunt disperata de aproximativ, doi ani de zile, dupa multe epilari cu ceara, am ajuns sa am o foliculita urata rau de tot.Ma refer la faptul ca mi a lasat ceva cicatrici, pete maroni, care sunt mai vizibile in lumina naturala. Asa ca nu merg pe strada fara ciorapi si fara sa le maschez sau corectez cu putin fond de ten.Vara e mai greu ca parca ti-e si rusine sa te dezbraci la plaja , ca se cam uita lumea.. parca ar fi o boala de piele grava!
In orice caz, am cerut si sfatul medicului, se pare ca diagnosticul a fost "pil torn" si mi a spus sa ma dau cu isotrexin -o luna jumate ( o crema pe baza de eritromicina) si sa nu ma mai epilez cu ceara in perioada tratamentului.Oricum acum folosesc un epilator Braun de care sunt f. multumita si urmeaza sa folosesc si crema respectiva.Daca nu va da rezultate mi a spus sa ma prezint din nou la medic.Am ajuns sa fiu disperata, pentru ca degeaba sunt ff ingrijita, la ten, la maini, la pedichiura.. daca de la genunchi in jos, m -am umplut cu tot felul de pete maroni si cicatrici.
Intre timp m-am interesat de aceasta crema isotrexin, se pare ca e destul de scumpa, vreo 400.000 lei! La un moment dat tot navigand pe forumuri am dat si de unguentul Retin A sau de StrivEctin ( pt. cicatrici- 2.800.000 lei !!)sau Cimeosil- pt. cicatrici vechi chleoide sau hipertrofice.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Foliculita si petele lasate de aceasta
MesajScris: 02 Iul 2006, 23:27 
Neconectat

LA FEL ! problema asta o am si eu de vreo 4 ani, exact cum a descris-o ramona. doar in zona inghinala si e aiurea oricum, in orice perioada, dar mai ales acum vara... daca folosim creme de depigmentare nu este posibil sa depigmentam pielea prea tare si sa ramaanem cu pete albe apoi?:cry:
si face rau ceara? eu folosesc aparatul electric pentru zona inghinala deocamdata. nici nu ma gandesc sa folosesc lama! se indeseste parul fff tare si se extinde...
am aflat ca tetraciclina unguient face bine in cazul asta. o folosesc de vreo 2 sapt si situatia nu mai e atat de disperata, dar inca se mai vede bine.
Mesaj modificat de autor pe 2.07.2006

Sus

Subiectul mesajului: aspirina face minuni !
MesajScris: 16 Aug 2006, 14:19 
Neconectat

Buna ! Revin cu cateva precizari legate de folicuita si de tratamentul urmat de mine.
Minune, minune mareeeeeee... am zis sa postez neaparat ca sa mai ajut si alte persoane care se chinuie cu foliculita asta , pacatoasa!
So?? Am inceput tratamentul cu isotrexin-gel si chiar daca la inceput parca era mai rau.. si prea mari rezultate nu se vedeau, acum pot spune ca e mai bine.. nu se mai irita si infecteaza pielea atata!
Plus ca primele rezultate se vad de abia dupa o luna jumate de tratament.. deocamdata , nu am decat vreo 25 de zile. Ce vreau sa spun este ca e destul de puternic acest gel, in sensul ca descuameaza putin pielea, asta mai ales daca aplici un pic mai mult. A..si inca ceva.. miroase cam urat, dar acest miros nu
se mentine, ci dureaza doar cat se face aplicarea pe zonele afectate.
Asa, asta a fost prima faza. Dar, spunandu-mi cineva ca e ff. buna si aspirina amestecata cu un pic de apa , am inceput in paralel cu acest tratament, sa fac lotiuonari cu aspirina amestecata cu un pic de apa. La inceput acest acid acetsalicilic mi a cam ars pielea si asa destul de sensibila de la isotrexin.
Dar, fetelor.. stiti cum ramane pielea??? Doamne !!.. aprope ca nu imi mai vine sa folosesc nici un isotrexin!! Rezultatele sunt spectaculoase.. in zona inghinala a disparut in maxim o saptamana. Acum continui in paralel( are si isotrexinul rolul sau, desi ma usureaza rau la buzunar-ma ajunge doar cam 10 -15 zile!!!-pret -370.000 lei!!-tub de 30 grame-doar asa exista si e si necompensat si nu trebuie reteta!)Deci daca va apucati cu isotrexin gel care contine o componenta de ultima generatie -isotretinoina, e bine sa aplicati f. putin , adica cu moderatie si daca observati ca pielea e cumva sensibila.. sa rariti aplicarea sau sa faci o mica pauza de o zi - doua. Ori dimineata , ori seara. Ori si dimineata si seara-acesta e doza shoc!.
Ma gandeam sa incerc si crema Retin A , e mai ieftina ca isotrexin , nue decat 110.000 lei , tot asa un tubuletz de 30 de grame. Coica si asta e buna, dar e poat emai puternica decat iotrexinul care are actiune mai blanda.
Am utilizat si pe fata , isotrexin , pentru ca ma inebuneau din cand in cand si acolo niste cosuri. E ok, pana acum.Dar la fel.. mi se cojeste usor pielea.. parca as fi facut un gomaj. Cica acest gel e bun si la acnee si la riduri!:)
In fine , va mai tin la curent!
Succes !

P.S.Aspirina, eu , utilizez cam 2 - 3 o data si le pisez si combin cu un pic de apa..si apoi , cu un tamponash de vata fac lotionari pe zonele mai iritate-va ustura un pic la inceput,dar dupa ce se usuca ramane o piele usacata , iar leziunile capata coaja si se vindeca in 2 - 3 zile.Aspirina , la fel e buna si pentru cosuri pe fata.

Sus

MesajScris: 19 Aug 2006, 10:58 
Neconectat

buna fetelor!pana acum am crezut ca numai eu traiesc acest cosmar am incercat absolut toate cremele asa zise bune si scumpe cum ar fi lierac loreal vichy avene etc pot sa va spun NU LE CUMPARATI NU SUNT BUNE MAI RAU FAC si acum sa va spun cu ce am reusit eu sa ma vindec aproape in totalitate 7 zile amoksiklav 1tb dim si 1 seara iar local ULEI DE NUCI, CICATRIZIN IAR DUPA CE VA EPILATI FOLOSITI LOTIUNE ANTIACNEICA DE LA ELMIPLANT pt mine acest trat amers iar daca nu puteti sa va cumparati amoksiklavcare e mai scump luati tetraciclina 2tb la 6 ore va pup si multa incredere ve ti reusi

Sus

MesajScris: 19 Aug 2006, 21:36 
Neconectat

e super TETRACICILNA ! eu am facut o pauza dupa o luna de tratament, moment in care pelea arata incomparabil mai bine, bubutele trecusera...acum fac din nou tratamentul,e super! si costa......25.000 lei (vechi :p )

Sus

MesajScris: 19 Sep 2006, 16:40 
Neconectat

:roll:Salut ma numesc Oana am si eu o problema grava cu foliculita dar a mea e capilara am fost la mai multi dermatologi si am folosi o groaza de tratamente dar degeaba nu stiu ce sa mai fac ma doare ingrozitor pielea capului abia pot sa ma pieptan.va rog daca stiti un tratament bun nu conteaza cat costa vreau sa ma fac bine.ajutati-ma.:roll:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]