Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Noi 2014, 23:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fisura anala
MesajScris: 19 Oct 2007, 03:28 
Neconectat

cam de 45 de zile m-am potcovit cu o fisura anala;pana sa stiu ce este am trecut prin faze de supozitoare si creme cu : ULTRAPROCT; PROPODERM; ANTROLIN; PROCTO-GLYVENOL; PROCTOLOG; HEMORSTOP; HEMORZON ba chiar si chinezescul MUSK HEMORRHOIDS OINTMENT ca pana la urma nemaiputand sa "nasc" zilnic sa ma inscriu si la tratamentul de la Proctoline ( am trecul deja de curatat cu laser si injectie cu toxina butulonica ). Ma doare in continuare parca la fel de mult si la fel de tare si sunt si speriat ca am auzit ca ar fi cancerigene fisurile acestea ! Daca vreun cosuferind:shock: sau cineva cu suflet ma poate sfatui cum sa mai scap de dureri :emb:? pentru ca de atata AULIN a inceput sa ma doara ficatul !!! v-as multumi mult !

Sus

Subiectul mesajului: Re: Fisura anala
MesajScris: 19 Oct 2007, 11:03 
Neconectat

Buna ziua!

Va invitam sa va alaturati discutiilor urmatorului subiect: Fisura anala

O zi buna si multa sanatate!

Echipa NaturaPlant.ro

Sus

MesajScris: 19 Oct 2007, 11:20 
Neconectat

Si eu am trecut prin ce ai trecut tu: tot felul de tratamente naturiste, apoi Proctoline unde am urmat tot tratamentul lor, inclusiv injectia cu toxina botulinica. Dupa 3 luni de tratamente si 15 milioane lei dati, mi-au spus ca nu au ce sa-mi mai faca si trebuie sa ma operez. Chiar s-a oferit medicul care ma trata le Proctoline sa ma opereze la spitalul unde lucra. Asa ca m-am operat (dar nu la el), operatia nu e grea dar totusi e operatie. Acum dupa mai mult de un an de la operatie, imi este bine si sper sa nu mai trec prin ce am trecut. Nu vreau sa te descurajez, dar decat sa continui cu durerile pe care le ai, mai bine te operezi, intr-o luna te vindeci si esti ca nou. Sanatate si astept vesti bune!

Sus

MesajScris: 23 Oct 2007, 09:48 
Neconectat

Buna ziua,
Nasol ce se petrece.Nu sant de domeniu,nu am avut probleme deosebite de acest gen,dar am o idee.Nu cunosc tratamentele scrise,dar eu prefer natura.nu stiu cart cunoasteti despre galbenele si efectele binefacatoare-Maria Treben a scris destul de mult despre ele,chiar si reteta de ungvent,ce se face cu untura de porc curat,si este buni pt.rani ,varice,etc.ar merita o incercare(doua maini pline de flori puse in 0,5 kg.de untura,prajit 5 minute ca si ceapa lasat pana a doua zi la rece.Atunci se incalzeste,si se strecoara prin tifon,se tine la racoare.as sugera de incepui chiar florile strecurate puse intr-un tifon tinut pe fisura.)cat grija ficatului un complex natural de vitamine benefice:un mar si un morcov razalit amestecat cu 1 lingura de miere de albine naturala si o data pe zi consumat intre mese,un timp de 2 saptamani cel putin.Multa sanatate!

Sus

MesajScris: 26 Oct 2007, 06:27 
Neconectat

MULTUMESC consu ! pentru sfat si timpul afectat ! eu fiind acum, ca inecatul care se uita in toate partile dupa cineva care a mai trecut prin asta,numai sa scape, cer scuze daca abuzez cu intrebarile !
Am 50 de ani... si unul mic de 2 ani si 10 luni ! tot aud ca operatia prin zona aceea are tot felul de urmari si dacat sa se schimbe foarte mult regimul de viata , mai bine ma mai chinui cu tratamentele astea ?!?
Acum la Procto... este 18 000 000, cred ca a trecut ceva timp de la tratamentul tau.
Rugaminte : mi-au dat o crema VERDE care atunci cand ma dau parca am un sobolan care ma musca permanent ...iar cu cea PORTOCALIE parca e mai suportabila durerea-mancarimea ?!? Vreo aducere aminte , care era mai buna ?
Multumesc anticipat pentru timpul acordat si promit ca daca scap sa lupt ca sa dispara expresia " ... ma doare-n c..." !!!

Sus

MesajScris: 26 Oct 2007, 06:37 
Neconectat

MULTUMESC evi1206 !
Incepusem cu essentiale pentru ficatul care ma durea, ... si eu am incredere in natura,care nu te minte, care nu are interese ascunse,... care iti da inapoi intr-o forma mai buna ceea ce i-ai dat tu !
Am sa incerc merele cu morcov si miere,cred ca-mi vor place; eu nu fumez asa ca dulciurile imi plac, merci !
Cat priveste prajeala aceea bagata-n f... ma mai interesez ,merci !
Referitor la compresa peste rana de care spuneai : se vede ca nu ai trecut niciodata prin asa ceva ! Si-ti doresc tie si tuturor cunostiintelor tele sa nu treaca vreodata !
Nu-i asa de usor sa pui comprese peste fisurile anale .
Sanatate si inca o dat mii de multumiri !

Sus

MesajScris: 29 Oct 2007, 12:10 
Neconectat

Draga Cornelus, scuze pt intarzierea raspunsului. Eu am facut operatia anul trecut in luna mai si am 45 ani.E adevarat ca mi-am schimbat modul de alimentatie de la operatie incoace ca sa elimin constipatia care e principala cauza a hemoroizilor.In fiecare zi mananc iaurt cu cereale brute si 1-2 fructe si o salata sau doar 1-2 legume. Nu mananc orez, paste fainoase si doar rar telemea. Carnea in exces pe mine ma constipa de asemenea si mai incet cu painea alba. Nu e usor sa-ti schimbi dieta, dar cand e vorba de sanatate si suferinta ta cred ca nimic nu e prea greu. Referitor la creme, cred ca mie imi dadusera o crema preparata de ei care avea ceva plante in continut si era tare neplacut dupa ce o foloseam. Dar nu mi-a folosit la nimic. Ca si tine, si eu m-am interesat in stanga si dreapta despre alte cazuri similare si am fost sfatuita sa fac operatia cand nu mai era nimic de facut. Nu stiu daca am procedat bine sau nu, dar a fost alegerea mea de moment si acum imi pare bine ca am hotarat asa pentru ca de un an si ceva mi s-a schimbat viata in bine. Eu cunosc cazuri de persoane care s-au vindecat la Proctoline, dar si persoane care s-au operat si le este bine. Atata timp cat durerea ta este suportabila cat de cat si iti poti desfasura activitatile zilnice, cred ca mai poti continua tratamentul la Proctoline. Dar daca fisura este adanca si nu da semne dupa cateva luni ca se amelioreaza, ar trebui sa iei o hotarare mai radicala si sa rezolvi problema ca sa te poti bucura de copilasul tau. Iti doresc numai bine si curaj!

Sus

Subiectul mesajului: problem--- Fisura anala
MesajScris: 04 Ian 2008, 23:51 
Neconectat

mama mea are o fisura anala.recent i s`a facut dilatarea progresiva a anusului...ceva in genul acesta.nu simte nicio ameliorare si au trecut deja 3 sapt...aceleasi dureri..aceleasi probleme...tot timpul.va rog sa`mi dati un sfat...un raspuns.

Sus

MesajScris: 18 Ian 2008, 23:29 
Neconectat

Salut. Si eu am "facut rost" de o fisura anala, de toata frumusetea. Am urmat tratamentele de la proctoline, laser, botulina, etc...Fisura nu se va vindeca niciodata, iar muschiul de tip circular nu se mai reface. Nici operatia nu e cea mai buna solutie, e doar ceva temporar. Nu exista un medicament sau tratment deocamdata, nici clasic si nici alternativ. Nu stiu ce este de facut, iar chestia cu cancerul este foarte apropiata de adevar (in special persoanele cu grupa de sange A2). Problema sangerarilor agraveaza situatia. M-am documentat mult si pana in prezent nu am gasit o solutie viabila, mai ales ca sunt din domeniu. Am citit pe internet despre metoda de tratament cu Marul Lupului, nu am incercat-o dar cred ca si asta e un ghici. Tare ma tem ca de fapt nu exista nici o solutie.
Mesaj modificat de autor pe 18.01.2008

Sus

MesajScris: 18 Ian 2008, 23:50 
Neconectat

Salut. Si eu am "facut rost" de o fisura anala, de toata frumusetea. Am urmat tratamentele de la proctoline, laser, botulina, etc...Fisura nu se va vindeca niciodata, iar muschiul circular nu mai reface. Nici operatia nu e cea mai buna solutie, e doar ceva temporar. Nu exista un medicament sau tratment deocamdata, nici clasic si nici alternativ. Nu stiu ce este de facut, iar chestia cu cancerul este foarte apropiata de adevar (in special persoanele cu grupa de sange A2). Problema sangerarilor agraveaza situatia. M-am documentat mult si pana in prezent nu am gasit o solutie viabila, mai ales ca sunt din domeniu.
Am citit pe internet despre metoda cu Marul Lupului, nu am incercat-o dar cred ca si asta e un ghici. Cineva a postat-o si a disparut. http://www.terapii.boom.ru/index14.html
Tare ma tem ca de fapt nu exista nici o solutie.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]