Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 23 Iul 2014, 04:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fiere lenesa
MesajScris: 28 Dec 2008, 15:48 
Neconectat

Problema mea este urmatoarea:am niste stari de rau manifestate prin gust amar, uscarea gurii, ma ia cu frig si simt cum se accentueaza bataile inimii in acele momente,am dureri in capul pieptului si aceste dureri se lasa spre burta si in final am scaune foarte moi.De obicei mi se intampla asa cand plec la drum cu masina, cand merg in supermarketuri sau dupa ce mananc.Mananc foarte putin si asta pentru ca ma satur repede dar si de teama sa nu mi se faca iarasi rau.Am facut o ecografie si mi s-a spus ca am "o fiere lenesa".Sincer, din suflet imi doresc, sa fiu si eu o persoana normala care sa poata manca orice fara sa-mi mai fie rau.Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat ca nu stiu ce sa mai fac.Va multumesc mult!

Sus

Subiectul mesajului: Re: fiere lenesa
MesajScris: 28 Dec 2008, 15:51 
Neconectat

Precizez ca momentan iau un tratament cu Rowachol capsule si Enterolactis pentru 3 saptamani.Multumesc!

Sus

MesajScris: 28 Dec 2008, 17:38 
Neconectat

daca va place patrunjelul verde mancati cat de mult,pe paine cu unt,paine cu branza dulce si chiar pe paine cu untura,puteti sa-l mestecati si singur in loc de guma de mestecat iar dupa 2 saptamani veti vedea rezultatul.

Sus

MesajScris: 28 Dec 2008, 20:54 
Neconectat

In astfel de cazuri se recomanda utilizarea unor plante cu efecte coleretice (fluidifică bila, uşurînd eliminarea ei) şi colagoge (stimulează secreţia biliară), care se completează prin efectul lor sinergic.
Se vor lua mese la ore fixe, pentru a învăţa organismul cu un anumit program.
Se mestecă de asemenea foarte bine orice aliment.
Se evită abuzurile de alcool sau mesele prea încărcate şi copioase, nu se va abuza de ouă şi se va combate obezitatea şi sedentarismul
Menta reduce inflamaţiile şi calmează spasmele biliare, coada racului înlătură spasmele ivite la nivelul canalului coledoc, unguraşul şi volbura măresc contracţia veziculei biliare, cruşinul este benefic atunci cînd dischinezia biliară este asociată cu constipaţia, iar fructele de măceş stimulează secreţia biliară mărind diureza şi eliminînd toxinele formate în ficat. Absorbţia în organism a principiilor active din păpădie dublează, în numai jumătate de oră, cantitatea de bilă secretată.

Se începe dimineaţa cu o lingură de ulei de măsline sau de floarea soarelui (important este să fie presat la rece) pe stomacul gol, după care se stă culcat 15-20 de minute pe partea dreaptă. Micul dejun va consta în pîine neagră, unt şi smîntînă, alimente care contribuie la drenajul normal al căilor biliare. Mesele de peste zi vor consta în produse lactate şi legume proaspete sau pregătite cu untdelemn. La amiază se mai poate servi carne de pasăre fiartă, carne slabă de viţel şi peşte slab. Dintre făinoase sînt admise griş, orez, macaroane, fidea, fulgi de ovăz şi pîine prăjită. Nu trebuie să se uite de fructe şi produse apicole.

Sus

MesajScris: 29 Dec 2008, 07:38 
Neconectat

deoarece in aceasta perioada spitalele Romaniei sunt asaltate de pacienti cu problememe digestive cu origine biliara,datorate unei supralimentatii de sezon cu grasimi,proteine si dulciuri,sfaturile de mai sus ale doamnei CARMEN-DANIELA sunt binevenite.As adauga recomandarea verificata de practica a unei formule foarte eficente de ceai care face minuni pentru fiere lenesa.Se numeste FAVIBIL.sper ca aceasta recomandare sa nu fie luata drept o reclama caci nu acesta e scopul meu.

Sus

MesajScris: 29 Dec 2008, 19:25 
Neconectat

Va multumesc din suflet, o sa urmez ce mi-ati recomandat pentru ca vreau sa fiu si eu un om normal, sa pot manca orice!Sa aveti parte de Sarbatori asa cum va doriti si de un an nou plin de reusite!

Sus

MesajScris: 13 Feb 2009, 12:00 
Neconectat

buna.am si eu o intrebare daca stie cineva sa ma ajute.am fierea lenesa,dar pana acum doctorii mi`au spus k nu este de operatie.am facut si tratament(pastile),dar nici un rezultat.pot sa ma operez cu laser,dar eu am bacul anu acesta.pot face efort la bac daca ama operez acum,cat de curand??va rog sa ma ajute cineva

Sus

MesajScris: 13 Feb 2009, 17:03 
Neconectat

Pt. gamalina: cred ca ar fi bine sa-ti iei temperatura in momentul cand ai aceste "friguri".
Eu am trecut prin asa ceva acum vreo 4 ani, ma apucau "frigurile" + dureri etc si temp era 35.8-36.2 in aceste crize. Nu aveau legatura cu "fierea lenesa".

Sus

MesajScris: 15 Feb 2009, 16:38 
Neconectat

VA ROG SA MA AJUTE CINEVA cu nelamurirea mea,in legatura cu bacul am anul acesta.Am postat si mai sus mesajul meu,va rog sa-mi dati un raspuns.

Sus

MesajScris: 27 Sep 2012, 08:20 
Neconectat

Buna ziua,
va recomand pentru vezica biliara lenta, capsulele de Vezica biliara lenta, 1 capsula de 3 ori pe zi, in timpul mesei si ceaiul Vezica bilara, 3 cani pe zi, dupa masa.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]