Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 19 Apr 2014, 18:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ficat marit
MesajScris: 13 Feb 2007, 17:46 
Neconectat

Ce tratament naturist de preferat ceaiuri recomandati in cazul afectiunilor de ficat marit?

Sus

Subiectul mesajului: Re: ficat marit
MesajScris: 13 Feb 2007, 20:30 
Neconectat

Buna,
Nu stiu cui te-ai adresat spunand "ce ceaiuri recomandati",de aceea imi cer scuze daca raspunsul meu te-ar putea supara(!)
In bolile de ficat(aici fiind vorba de hepatomegalie) de obicei se recomanda polen,ceai de pedicuta,anghinare,armurariu, sunatoare si sucuri naturale de legume si fructe,aloe vera,spirulina si silimarina si cel mai important un regim alimentar adecvat.
Ceaiul din fructe de armurariu produs de Plafar sau Fares
Exista combinatii de ceaiuri cum este HEPATOCOL de la FARES;
Ceai Tonic Tip Hepato Forte de la firma Natura;
Ceaiul Hepatic-L de la Laboratoarele Larix
Dintre legume si fructe se recomanda :
Ficat (lenes): Anghinare, Capsuni, Cirese, Coacaze Negre, Maslina, Morcov, Papadie, Piersica, Portocala.
Ficat (supraîncarcat): Creson, Grepfrut, Laptuca, Mar, Patlagea Vânata, Ridiche Neagra, Sparanghel, Struguri, Telina.
# Tratamentul cu produse apicole vi-l prezint in continuare: laptisorul de matca se foloseste conform prescriptiei din ambalaj. Acesta se gaseste la Plafar sau Apicola, in fiole, liofilizat; dupa dizolvarea continutului unei fiole, acesta se tine sub limba timp de 5-10 minute, dupa care se inghite.
# Polenul se macina in rasnita de cafea pana se obtine o pudra fina, dupa care se amesteca cu miere de albine (tei, salcam) pana se face o pasta vascoasa, din care se consuma zilnic 20 g. Grauntele de polen are un invelis care nu este digerat de sucul gastric. Polenul macinat se poate folosi si fara miere de albine - se ia cate o lingurita de trei ori pe zi, inainte de mese. Nu incercati sa folositi propolis brut, nu ajungeti la nici un rezultat, acesta are in compozitie si multa ceara de albine. Pentru tratament, cumparati tinctura de propolis 30% (se gaseste la Apicola, Plafar sau farmacii). Zilnic, inainte de masa de pranz, picurati pe o bucata de miez de paine 20 de picaturi de tinctura, dupa care mancati miezul de paine.
Redigest - se gaseste la Plafar. Folositi-l pana la vindecare, conform prospectului. Va mai recomand sa folositi preparatul Hercules, care se gaseste in farmacii si Plafar (contine o combinatie de catina, polen si miere de albine). Pentru ca toate recomandarile de mai sus sa aiba rezultatul dorit, trebuie sa urmati un regim alimentar fara grasimi, carne de porc, mezeluri, alcool, tutun si cafea.
Mesaj modificat de autor pe 14.02.2007

Sus

MesajScris: 13 Feb 2007, 21:26 
Neconectat

TINCTURA DE GHINTURA ESTE EFICIENTA IN HEPATOMEGALIE/FICAT MARIT:
Ghintura-indiferent de varsta bolnavului, radacinile plantei, bogate in principii amare, stimuleaza deopotriva pofta de mancare, digestia si activitatea ficatului. Ca moduri de preparare se poate opta intre infuzie decoct si sirop.

Indicatii terapeutice: arsuri stomacale, gastrite, ulcer stomacal de orice tip, colite, enterocolite, colite de fermentatie, dispepsii, inflamatii gastrice si intestinale, lipsa poftei de mancare, diaree cronica, :arrow:ficat marit:idea:, :arrow:timol marit:idea:, hepatita de tip A, B, ciroze incipiente, :arrow:grasimi la ficat, afectiuni biliare, litiaza biliara, fiere (colecist) lenesa, tensiune si presiune in craniu, caldura la nivelul obrajilor, ameteala, cefalee pulsatile presiune in orbitele oculare, dureri frecvente ale ochilor urmate de lacrimare...

Se poate consuma în două modalităţi:
1 Simplă- 3 linguriţe pe zi, dimineaţa, la prânz şi seara, cu 15 minute înainte de masă.
2 Diluată în ceai- ÃŽn cazul persoanelor care nu suportă alcoolul, tinctura se poate dilua în combinaţia de ceaiuri digestive sau hepato-biliare. ÃŽn cazul în care apar dureri după mesele principale, sau în timpul nopţii, se mai poate lua câte o linguriţă.
Tinctura de ghinţură este numărul 1 în tratarea pe bază naturistă a bolilor aparatului digestiv, vindecă şi cicatrizează ulcerul vechi, cu orice localizare, cu nişă, elimină arsurile, stimulează fierea, scade timolul, duce la dispariţia greţurilor şi stărilor de vomă, curăţă intestinele, dă rezultate miraculoase în tratarea afecţiunilor hepato - biliare.
Tratamentul va fi urmat de la 1 la 5 luni în funcţie de gravitatea şi vechimea bolii.
Se poate lua şi preventiv, o linguriţă în fiecare dimineaţă pe stomacul gol.
Contraindicaţii: Nu se cunosc; .

Mesaj modificat de autor pe 14.02.2007

Sus

Subiectul mesajului: Re: carte necesara celor bolnavi de ficat
MesajScris: 14 Feb 2007, 16:40 
Neconectat

FICATUL - salvatorul dvs. este in pericol
Autor: Charles Byrau
Editura: Gemma Print
Numar pagini: 321
Pret: 29.99 RON

Cuprins:

Partea I - Cum sa va pastrati toata viata sanatatea, datorita "prietenilor"' ficatului dvs. ...23
1. Alimente pentru descongestionarea ficatului ...25
2. Legume si ficatul dvs. ...29
3. Fructele, prietene ale ficatului ...38
4. Zerul si laptele de iapa: doua produse deosebite pentru ficatul dvs ...41
4. Supersuplimente alimentare pentru ficatul dvs. ..42
6. Postul si cura e dezintoxicare in slujba ficatului dvs. ....53
7. Cele mai bune plante medicinale ...61
8. Pentru a va dinamica ficatul: faceti miscare ...81
9. Autohipnoza, rugaciunea si meditatia, pentru a actiona de la sura ...89
10. Puneti degetul pe rana! ..104
11. Argiloterapia ...107
12. Hidroterapia ...109
13. Magnetoterapia: cum sa va ingrijiti ficatul cu ajutorul magnetilor sau al apei magnetizate ...110
Partea II - Cum sa ne pastram toata viata sanatatea, evitand "dusmanii" ficatului ...117
14. Faina alba si derivatele sale (paine, produse de patiserie, paste fainoase etc.) ....120
15. Zaharul rafinat ...122
16. Grasimile "rele" ...124
17. Cafeaua si ceaiul ...131
18. Aditivii, colorantii si conservantii alimentari ...133
19. Alcoolul si ficatul dvs ...136
20. Medicamentele care va ameninta ficatul ...150
21. Tabagismul: pasiv sau activ, va ameninta ficatul ...159
22. Dusmanul ascuns al ficatului dvs: mediul de trai ...162
23. Dusmanii psihologici ai ficatului dvs...166
Partea III - Ficatul si secretele sale ...173
24. Minunatlee proprietati ale ficatului dvs ...175
25. Cum functioneaza ficatul dvs ...180
26. invatati sa recunoasteti semnele si simptomele bolilor de ficat ...186
27. Cum se realizeaza diagnosticul bolilor de ficat ...194
Partea IV - Lexicul bolilor ficatului si bilei ...201

Sus

MesajScris: 24 Feb 2007, 13:35 
Neconectat

carmen-daniela are dreptate,si eu am avut de mica ficat marit;am mincat la 10 ani niste piersici care au fost stropite cu chimicale si nua u fost suficient spalate,si atunci am avut ficatul marit si am probleme si acum ca adult,nu mi fac nici un tratam.,dar nu pot consuma mancaruri prea grase,nici macar cu unt prea mult,sau prajit si nescurs,iar uleiul de floarea soarelui imi face rau dupa 5 minute dupa ce maninc ceva uleios sau prajit (cartofi,carne etc.),foloseste cind ai posibilitate ulei de masline,ca nu ti-e rau de la el,eu il folosesc cind am ocazia nu tot timpul ca nu-mi permit chiar total sa-l elimin pe cel de floarea soarelui;mie imi este rau uneori si de l usturoi,care imi place f.mult,sua de la maioneza,sau mincare mai grea;ceaiuri beau multe(suntoare,musetel,tei,ceai verde etc),alternativ,nu tin regim daar nici nu maninc prea gras.:mrgreen:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]