Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 01 Aug 2014, 14:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fibrom uterin
MesajScris: 06 Dec 2006, 16:18 
Neconectat

Buna ziua! Numele meu e Alina, am 37 de ani si o problema pe care pur si simplu nu mai stiu cum sa o rezolv.:( Lucrurile stau asa: in 2004 am fost la un control ginecologic din cauza menstruatiilor foarte abundente, dureroase, cu durata cam de 6-7 zile. Diagnosticul a fost fibrom uterin de 10 cm.:shock: Imediat mi s-a propus sa-l operez fie cu histerectomie - deci cu scoaterea intregului uter- fie cu miomectomie- cu scoaterea doar a fibromului. Am refuzat si am urmat 3 luni de tratament cu Duphaston, medicatie care a inrautatit situatia pt ca menstruatia a devenit si mai abundenta iar partea inferioara a abdomenului se umflase putin, ceea ce m-a facut sa presupun ca fibromul crescuse. :(La o luna dupa sfirsitul tratamentului, mi s-a declansat o hemoragie care a durat 3 saptamini. In cele din urma am ajuns la urgenta pentru chiuretaj. :cry:Iar asta s-a intimplat intr-un spital italian - de la sfirsitul lui 2004 locuiesc in Italia. Dupa chiretaj, am consultat un medic italian care mi-a prescris fiole de Dipherilin - aici se numesc Gonapeptil- pt a reduce dimensiunile fibromului si a opri menstruatiile (injectia face sa se instaleze, temporar, menopauza).Dupa 3 luni de tratament, am venit in tara si m-am operat la dr. Tutunaru de la Elias. Fetelor, ce dezamagire...:(.Auzisem ds el atitea lucruri frumoase si cind colo...M-a operat laparoscopic ca sa-mi scoata fibromul (nu va mai spun cit m-a costat!)si, dupa interventie, mi-a spus ca totul a reusit desi a fost foarte greu. Am plecat in Italia unde, dupa vreo luna de la operatie, aceeasi problema: o hemoragie masiva.:( L-am sunat pe Tutunaru care nu a vrut sa mai stea de vorba cu mine. Innebunita (nici nu ma mai puteam ridica din pat de singerare ce aveam), m-am dus la spitalul italian. Am fost socata sa aflu ca fibromul era, bine merci, la locul lui, la fel de mare - asta s-a vazut la echografie. :shock:Italianul mi-a explicat ca operatia facuta de Tutunaru nu a reusit pt ca laparoscopia se aplica doar fibroamelor mici, cele mari trebuie scoase in mod clasic, prin taierea abdomenului. Ce sa mai zic (si ma mai miram de ce Tutunaru nu a vrut sa-mi dea bilet de iesire din spital). Asa ca m-au chiuretat din nou :cry:ca sa-mi opreasca hemoragia si am reinceput tratamentul cu injectii de Gonapeptil ca sa scada fibromul. Am facut injectii 8 luni, fibromul s-a retras putin dar nu cine stie ce. Acum am terminat tratamentul si mi-a venit ciclul la fel ca inainte: mai putine dureri dar la fel de abundent de nu ma pot ridica din pat o saptamina.:cry: Va rog din suflet, ajutati-ma si pe mine cu un sfat sau cu o sugestie. Scrieti-mi si mie un tratament naturist sau o terapie care sa ma ajute cit de cit, sa reduc hemoragia in primul rind si eventual sa micsorez fibromul. Va mentionez ca n-am urmat nici un fel de tratament cu plante, ceaiuri, vitamine dar as fi foarte interesata pt ca nu vreau sa ma operez. Iar doctorul italian a refuzat categoric sa-mi faca histerectomie la virsta asta. El m-a sfatuit sa astept citeva luni, sa vedem daca ramin insarcinata.;) Si voiam sa va mai intreb: a facut cineva de acasa tratamentul cu bicarbonat de sodiu pt fibrom si a dat rezultate? Va intreb asta pt ca aici, la Roma, e o intreaga furtuna in jurul unui doctor care sustine ca se pot obtine rezultate in cazul fibroamelor prin spalaturi cu bicarbonat.:P Din ce m-am mai documentat eu, si in Anglia si in SUA si in Spania exista aceasta teorie. Daca vreuna dintre dvs a facut aceste spalaturi sau stie mai multe, va rog sa-mi spuneti si mie. Astept sa-mi dati de veste! Si nu-mi luati in nume de rau ca v-am povestit ds Tutunaru...eu am reusit sa-l iert. :?Sanatate la toata lumea si numai bine!:D

Sus

Subiectul mesajului: Re: fibrom uterin
MesajScris: 06 Dec 2006, 18:26 
Neconectat

Buna ziua

Am citit cu mirare tot ceea ce relatati despre fibromul dvs. Si eu am avut un fibrom uterin depistat in anul 2000. Am fost la dr. Cotarcea Petre din Craiova [ locuiesc in acest oras] si mi-a dat un tratament timp de 3 luni cu niste medicamente pe baza de hormoni, dupa care mi-a spus ca nu-mi mai da asa ceva pentru ca este periculos. Pentru dureri luam Lexotan sau Lexotanil [ o jumatate de tableta sau o tableta intreaga in functie de intensitatea durerii]. Acest medicament combate , printre altele, durerile provocate de afectarea musculaturii netede si/sau striate. Mi-a facut foarte bine. In al doilea rand, am inceput sa iau cate o tableta efervescenta de vitamina C pe zi [ un gram];se foloseste in profilaxia tumorilor de orice natura. O conditie esentiala este aceea de a nu mai consuma nici un fel de produs de origine animala[ carne, oua, etc]. Se stie ca proteina animala intretine tumoarea. Am consumat luni de zile orice in-afara de proteina animala : soia, legume[ morcovi fierti in sosuri usoare, varza dulce data pe razatoare, etc],orez,cereale foarte multe[ mai ales arpacas in fierturi de genul colivei-este foarte sanatos] fructe, sucuri de fructe facute in casa indulcite cu miere,propolis, calciu si magneziu+B6, vitamine puternice :Vitamax, Coenzima Q10, Eurovita etc., dar mai ales vitamina C.
Un tratament cu antioxidanti trebuie, de asemenea avut in vedere.
Am luat deasemenea Kamayani si Evening Primrose [ Luminita de seara] de la plafar sau farmacie, nu-mi aduc aminte exact.
Acum ma simt foarte bine. Datorita varstei[ 52] si nu numai, fibromul nu se resoarbe , se micsoreaza sau dispare aproape de tot dar poate ramane un uter fibromatos cum il am eu. Medicul m-a linistit spunandu-mi ca la menopauza se va reface structura uterina,fibromul se va resorbi dar tot va trebui sa mai fac controale periodice.

Capul sus, fibromul uterin este o tumora benigna ; conditia este sa n-o neglijezi.

Multa sanatate

Sus

MesajScris: 06 Dec 2006, 18:52 
Neconectat

Sunt multe retete naturiste, insa fara sfatul medicului e mai greu sa te tratezi.
Poti scrie pe site la urmatoarea adresa http://www.naturaplant.ro/intreaba.php
si vei primi un sfat sau chiar o reteta cu tratatament naturist. O sa primesti raspunsul in aproximativ 10-15 zile dar pana atunci poti merge la o farmacie naturista si acolo iti va da indicatii ce trebuie sa iei.Multa sanatate!
Mesaj modificat de autor pe 6.12.2006

Sus

MesajScris: 18 Dec 2006, 16:52 
Neconectat

Buna fetelor, acum 2 ani am descoperit ca am un fibrom de 6 cm. Dupa cateva controale mi s-a spus verde in fata: histerectomie totala. Nu am fost deacord ca la 25 de ani sa raman fara dreptul de a fi mama. Am cautat pe net si am gasit numeroase informatii despre embolizare uterina. Cu inima cat": un purice" am facut aceasta interventie la Spitalul Universitar Bucuresti iar acum dupa un an de la operatie fibromul meu are 2 cm si sunt insarcinata.
Eu zic ca pt noi femeile tinere asta este solutia, nu vreau sa intelegeti ca fac publicitate cuiva dar acum sunt fericita si merita toata tara sa stie ca nu numai ginecologii au solutia.

Sus

MesajScris: 19 Dec 2006, 22:29 
Neconectat

am fost operata acum doi ani de 2 tumori fibromatoase (miomiectomie). Spaimele si temererile au fost mai dure si dureroase decat tot ceea ce presupus presupus procedura invaziva. numai ca,providenta a hotarat ca totul sa fie bine si ca desi au existat tumori ce au depasit 10/8 cm,uterul nu a avut de suferit Exista un medic, care culmea este femeie si care prioritar a pus pe primul loc sanatatea nu doar a trupului ci si a mintii, cu care boala s-a distrat de minune.
Mesaj modificat de autor pe 19.12.2006

Sus

MesajScris: 19 Dec 2006, 23:08 
Neconectat

Fetelor, fibromul se poate trata natural! Trei persoane am intalnit cu rezultate! Trebuie sa-i dam corpului posibilitatea sa lupte prin regim, optimist si extractele naturale care dau rezultate in acest sens. De ce cand ajungem in asemenea cauze nu ne gandim ca am gresit cu ceva si trebuie sa ne schimbam ca sa indreptam raul?!
suntem in prag de Craciun, sa ne dorim sanatate si sa intelegem cum si cu ce se obtine! Din pacate medicii nu ne ajuta! Cel putin si cei care trateaza naturist merg doar pe homeopatie de exemplu si ignora celelalte rezultate... Singure trebuie sa ne documentam. Vrem sanatate, sa ne luptam pentru ea! Comoditatea: doctorul a zis- asta e!- nu mai e valabila azi cand avem la dispozitie atatea solutii naturiste!
va doresc puterea sa deveniti si sa va mentineti sanatoase. Eu insami lupt cu un fibrom de 6 cm si sub nici o forma nu ma voi opera!
numai bine!

Sus

MesajScris: 21 Dec 2006, 00:20 
Neconectat

Buna, am 44 de ani si am un fibrom de cca 12-15 cm. Doctorul mi'a spus ca singura solutie este operatia clasica. Ce ma sfatuiti?

Sus

MesajScris: 21 Dec 2006, 02:29 
Neconectat

Buna seara. As dori sa va recomand remediul meu care, in calitate de fitoterapeut a dat rezultate foarte bune in probleme asemanatoare cu ale dv.
In cazul unei astfel de probleme este necesar un tratament de durata. cazurile avute pana in prezent arata urmatorul lucru: In decurs de 3 saptamani este posibila reducerea unui fibrom cu aproximativ 2 cm, fara tratament alopat!!!
Programul de tratament arata in felul urmator:
Dimineata:
DETOXIFIANT DE SOC: 1 lingura
SIROP DE PATLAGINA: 1 lingura
SIROP DE MACESE: 2 linguri
CALCIU CORAL IONIC: 1 cps
CEAI DE COADA SORICELULUI SI COADA CALULUI (1:1) 250 ml
Bitter suedez: 1 lingurita
GEMODERIVAT DE MUR: 2 doze sau 40 picaturi in putina apa ( se tin putin in gura inainte de a se inghiti)
LA PRANZ:
DETOXIFIANT DE SOC: 2 lingura
Royall jelly: 1 fiola

Seara:
DETOXIFIANT DE SOC: 1 lingura
Garcinia Cambogia capsule: 1 cps

Ceai care se bea la pranz si seara:
Traista ciobanului...25g
Lemn dulce...........15g
Sunatoare............15g
Frasin...............20g
Cretisoara...........25g
O lingurita la 250 ml apa fierbinte, se lasa la infuzat 5 minute, se strecoara si se consuma 250 ml la pranz si 250 ml seara.

Se fac bai de sezut cu decoct de traista ciobanului, coada calului, coada soricelului, galbenele si musetel in proportie de 1:2:2:2:1; la care se adauga o 2g de tetraborat de potasiu ( borax)
Alimentatia va fi lipsita de ciocolata, cafea, alcool, grasimu, afumaturi, alimente prajite, si alimente cu continut ridicat in E-uri.
Se va folosi pentru masaj in zona lombara uleiul de cimbru 30 picaturi si ulei de lavanda 20 picaturi in 100 ml ulei de migdale sau samburi de struguri.
Sanatate.

Sus

MesajScris: 21 Dec 2006, 13:21 
Neconectat

Admin incearca naturist si daca nu da rezultate-atunci accepta operatia! Tratamentul anterior mi se pare bun, dar eu am gasit persoane care in trei luni au scapat de un fibrom de 10 cm! Si o fata a avea si complicatii cu o hepatita C si altele!
Toate persoanele au urmat cu Tumorlles si Digeston + cele din Extracte de mur, zmeur, arin alb si soc... Avantajul acestor tratamente este ca nu-ti fac rau-dimpotriva iti curata organismul! Evident cu un regim adecvat! Intra pe discutia despre fibrom si gasesti mai multe detalii acolo!
sanatate multa!

Sus

MesajScris: 21 Dec 2006, 21:48 
Neconectat

Va multumesc mult pentru sfaturi :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]