Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 03 Sep 2014, 00:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 432 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fibron uterin
MesajScris: 23 Iul 2006, 20:07 
Neconectat

daca sa tratat cineva de fibron uterin cu medicatie naturista sau hormoni rog sa imi spuie si mie

Sus

Subiectul mesajului: Re: fibron uterin
MesajScris: 24 Iul 2006, 01:42 
Neconectat

Poti gasi o multime de produse pentru tratarea fibromului, printre altele: Elixir din fructe de soc, Extract din mladite de Zmeur, Tinctura de Cretisoara. Ceai de iarba de cretisoara este foarte eficient si nu ar trebui sa lipseasca din camara nici unei femei, datorita efectelor deosebite. Plus de asta, nu are gust rau.

1."Se beau 50 ml Tinctura de Tataneasa, de 2 ori/zi inainte de masa timp de 3-4 luni.
Tinctura se prepara in casa:
Se taie marunt radacinile de tataneasa si se pun intr-o sticla de 1 litru pana la jumatate. Cealalta jumatate se umple cu alcool (tuica curata).
Se lasa la macerat 3 saptamani. Apoi, se strecoara."

2. "Se pun la macerat intr-un recipient de sticla timp de 3 zile urmatoarele: 1/4 litru tuica de tescovina, 1/4 kg zahar candel pisat, 1/4 litru suc de lamaie strecurat, 1/4 litru ulei de masline presat la rece. Se agita de cateva ori pe zi. Se ia de trei ori pe zi cate un paharut (de tuica) pe stomacul gol."

3."Se amesteca urmatoarele plante: cretisoara 200 gr, nalba 100 gr, urzica moarta 200 gr, papadie 200 gr, traista ciobanului 200 gr. Se face infuzie din 7 linguri din acest amestec in 2 litri de apa. Se lasa sa se infuzeze 15 minute, dupa care se strecoara. Cantitatea de ceai se bea pe parcursul zilei. Tartamentul se face pana la consumarea intregului amestec.

Se fac spalaturi vaginale, de 2 ori/zi, dintr-un amestec, in cantitati egale, din vasc, nalba, coada-calului si pelin.
Se pun 2 linguri din acest amestec in 250 ml apa clocotita si se infuzeaza 3 minute. Aceasta reprezinta doza pentru o spalatura.
Se face o crema din grasime de gasca topita in “bain-marie”.

Se introduc tampoane vaginale cu aceasta crema in fiecare seara si se doarme cu ele.
Tratamentul se face 10 zile la rand, dupa ciclu sau 15 zile pe luna – pentru femeile aflate la menopauza, timp de 4 luni.
Timp de 3 luni se iau 2 tincturi:
- macerat glicerinic din mladite de zmeur
- tinctura de tataneasa pentru uz intern.
Picaturile de tincturi se iau in ceai de 2 sau 3 ori/zi, conform prospect. "

Util este si napraznicul. Se tin sub limba cateva lingurite de praf de napraznic pe stomacul gol , dupa care se inghite cu apa.

Mesaj modificat de Administrator pe 1.10.2007

Sus

Subiectul mesajului: Re: fibron uterin
MesajScris: 24 Iul 2006, 16:03 
Neconectat

Parerea mea este ca prin tratament naturist doar te mentii la un anumit nivel, nu se inrautateste situatia. Operatia este cea mai buna solutie.

Matusa mea a avut fibrom uterin; a incercat cu tratament naturist, dar tot ce a rezolvat a fost sa tina "boala in frau", fara sa o elimine. Dupa un an si jumatate s-a convins... tot la cutit a ajuns.

Acum tu faci cum crezi de cuviinta, rau nu au ce sa iti faca, tratamentele naturiste, pana la urma iti pot da o stare generala de sanatate mai buna, ca sa suporti mai usor operatia, dar eu zic sa nu te joci cu sanatatea ta. A doua viata nu mai ai...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Fibrom uterin
MesajScris: 28 Iul 2006, 11:15 
Neconectat

Acum o luna am fost operata de fibrom uterin (miomectomie)si acum vreau sa fac tratament post-operator ca sa nu mai apara, pentru ca la anul vreau sa fac un bebe si nu vreau sa mai am probleme (fibrom + sarcina).
Ma intereseaza daca stie cineva un tratament in acest caz.
Va multumesc

Sus

MesajScris: 05 Sep 2006, 00:55 
Neconectat

Tratamente naturiste pentru fibrom uterin ar mai CAlifornia Fitness cu gelul de aloe vera....mie mi-a dat dureri si l-a micsorat cu max.2 cm, dupa care a crescut ca nebunu....(fibromul)

Si ar mai fi o inventie recenta in Israel si in Ungaria cu ultrasunete. Costa peste 5000 de dolari dar trebuie mers la fata locului pentru teste. Nu in toate tipurile de fibrom se aplica, probabil. Aceste ultrasunte il distrug.

Dar se pare ca eu tot la operatie voi ajunge. Am 39 de ani si l-am descoperi acum 4 ani. Acum are 11 cm. Imi poate spune cineva cum decurge operatia si cit timp stai in spital???VA ROG!!!!

Mesaj modificat de autor pe 4.09.2006

Sus

MesajScris: 05 Sep 2006, 09:38 
Neconectat

Matusa mea avea 55 de ani cand s-a operat. Nu are o constitutie sportiva (nu practica sport si este o "fata de oras", dar duce o viata cumpatata (alimentatie, somn, fara excese...).
In spital propriu-zis a stat doar o saptamana, restul s-a tratat dupa aceea acasa, cu medicamente prescrise dar si ceaiuri, etc. naturiste.
A fost pentru 2-3 luni si la un bioenergetician (tot dupa operatie). Matusa mea spune ca s-a refacut repede dupa operatie, dar ii da mult credit bioenergeticianului.
Mesaj modificat de autor pe 5.09.2006

Sus

MesajScris: 05 Sep 2006, 10:06 
Neconectat

Salutare cerasella!
Eu am 33 ani si m-am operat de fibrom (miomectomie)acum 2 luni (28.06.06)operatia este clasica pentru ca este mai sigura decat in cazul laparoscopului pentru ca poate sa curete mai bine zona!
Am descoperit ca am fibrom recent, in noiembrie 2005 la un control periodic nu era nimic, ar in aprilie 2006 m-am simtit din ce in ce mai rau. Ciudat este ca a avut o evolutie foarte rapida (dereglari hormonale - exces de estrogen)si era de aproape 7.8 cm. Am facut 2 luni tratament cu diphereline si l-a redus la 3 cm, dupa care m-am operat. Acum ma simt bine si la anul am voie sa fac si eu bebe.
Tratamentul naturist din cate stiu eu este f. bun doar in cazurile cand fibromul este mult mai mic in dimensiune.
Parerea mea este sa te sfatuiesti cu un medic, eu am noroc de o doctorita f. buna si priceputa! daca te intereseaza pot sa-ti pun la dispozitie adresa cabinetului la care am fost eu!
In spital am stat 1 saptamana cu analize cu tot!
Iti doresc multa sanatate si incredere in tine!
Mesaj modificat de autor pe 5.09.2006

Sus

MesajScris: 06 Sep 2006, 14:19 
Neconectat

Pentru aparatul genital:
- infecţii şi inflamaţii genitale: “Ginosept”, gălbenele, urzică, muşeţel, coada şoricelului;
- dismenoree, metroragii, tulburări ovariene: salvie, coada şoricelului, traista ciobanului, gălbenele, creţişoară, coada calului, troscot, urzică;
- tulburări de menopauză: talpa gâştii, păducel, coada şoricelului, traista ciobanului, salvie;
- prostatită şi hipertrofie de prostată: ghimpe, pufuliţă, muguri de pin, gălbenele.

Sus

MesajScris: 06 Sep 2006, 14:40 
Neconectat

Am gasit intr-o carte de plante urmatoarea reteta pentru fibrom uterin:
extract fluid si tinctura din piperul-baltii (polygonum hydropiper).
Se folosesc 50-80 picaturi pe zi.
Problema este daca il gasim in magazinele naturiste?:?:?
Daca exista ,va rog sa ma anuntati pe adresa de mail:carmen_daniela2006@yahoo.com
Multumesc anticipat!
Mesaj modificat de autor pe 6.09.2006

Sus

MesajScris: 11 Sep 2006, 21:09 
Neconectat

PT.FIBROM INCEARCA:Fiole cu Extract de Zmeura CU COACAZE NEGRE SAU ZMEUR CU ARIN.AM SI EU ACEEASI PROBLEMA SI AM AUZIT CA SUNT BUNE SI PENTRU DURERI MENSTRUALE.MULTA SANATATE

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 432 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 44  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]