Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 27 Aug 2014, 17:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 431 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 44  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fibrom uterin
MesajScris: 13 Iun 2007, 19:00 
Neconectat

Mie mi-a spus doctorul ca daca voi avea vreodata probleme cu rinichii, chisturi sau alte afectiuni renale, sa fug cat pot de soarele de pe litoral, dar, in cazul fibromului sau a chisturilor ovariene, s-a exprimat doar in privinta temperaturii apei.

Chiar dc afara temperatura e ridicata, nu este indicata intrarea in apa decat cand aceasta atinge o temperatura la care poti suporta statul in apa fara sa te zgribulesti de frig, asta pt ca o simpla senzatie de rece afecteaza direct ovarele si uterul ,chiar dc tu nu realizezi pe moment, mai ales in situatia in care sunt fibroame sau chisturi la activ.

Acestea- chisturile- nu fac decat sa faca uterul si ovarele mult mai sensibile la factorii de mediu.

Asadar, fereste-te de apa rece! Baita placuta! In privinta soarelui, nu stiu ce sa spun, oricum nu e sanatos sa stai intre orele 13-16-17, pt ca soarele de acum e mult mai nociv decat era inainte si chiar dc nu-ti face rau la burtica, iti afecteazxa epiderma. Te pupic!

Sus

MesajScris: 15 Iun 2007, 20:41 
Neconectat

Buna ziua tuturor! Urmaresc demult forumul pentru ca am probleme similare cu ale voastre, adica uter fibromatos si 3 fibroame uterine subseroase, de 7/8/4 cm( la ultima ecografie). Nu vreau sa ma operez desi de acum 2 ani niste dne dr amabile m-au trimis la histerectomie. Acum fac acupunctura si iau niste tincturi preparate de dr la care fac acupunctura. Saptamana viitoare merg la eco sa vad ce s-a intamplat. Am luat pana acum o luna jumate, timp de 3 luni, si preparatele gemoterapice de zmeur, arin si coacaz, plus naprasnic dar acesta mai mult dimineata. Ideea e ca mi-au reglat ciclul f bine, adica dureaza mai putin si nu am mai avut hemoragii.
M-ar interesa f tare tratamentul urmat de Irenne, am cautat in paginile anterioare dar nu am gasit. Imi doresc f tare un copilas macar, am si pierdut o sarcina la inceputul anului, dr a spus ca nu din cauza fibrom si ulterior am descoperit ca aveam o anemie feripriva severa si e posibil sa fi fost asta un motiv. Oricum dr nu mi-au dat sanse sa duc o sarcina cu asa uter, si mi-e teama ca are dreptate mai ales ca unul din ele este situat istmic.
Va rog mult sa-mi raspundeti! Iar am intrat in pasa proasta, adica sunt un pic cam disperata:cry:

Sus

MesajScris: 15 Iun 2007, 23:10 
Neconectat

Tea-Lea nu dispera, iti inteleg suferinta si pasa proasta prin care treci. Mergi mai departe cu tratamentul inceput si eu incepusem un tratament cu tincturi si acupunctura la un medic dar a trebuit sa intrerup tratamentul respectiv datorita costurilor foarte ridicate. Si eu m-am inspirat din tratamentele facute de fete si prezentate pe site, trat indicat de Irenne il gasesti la pg.15,17 mai il gasesti si la pg 2 la chisturi ovariene, mai uita-te ce a postat si marcela2006 la pg 12.
Si nu uita si de regim, care este f important. Oricum din ce am gasit mai recent pe internet si nu am stiut pina acum este faptul ca absolut toate problemele hormonale - conform medicinei chineze, se datoreaza proastei functionari a ficatului, ficatul nu poate elimina excesul de estrogeni. De aceea se recomanda plante care detoxifica ficatul si apoi il fortifica. Oricum trebuie atentie si in alegerea plantelor pt ficat in sensul sa nu fie alese plante estrogenice. Incearca sa eviti produsele care agraveaza si slabesc starea ficatului precum cafeaua, ciocolata, faina rafinata, zaharul rafinat, dulciurile rafinate, citricele, bauturile reci, mancarea rece, bauturile gen Cola,Fanta etc.
Ai grija sa faci o curatire a colonului cat mai buna si pentru asta elixirul de soc e f bun, intestinele au si ele nevoie de o atentie marita pt ca in general sangele stagneaza pe acolo cu multe toxine. In momentul cand sangele este mai curat circula mai usor si ficatul nu mai este suprasolicitat, si isi face treaba mai usor.
In timpul noptii ficatul filtreaza tot sangele, daca el nu este intr-o stare f buna nu-si poate duce la indeplinire sarcina iar dimineata la sculare mai ramane sange in ficat si tot asa se intra intr-un cerc vicios. Se intelege ca daca cineva mai sufera si de insomnie, ficatul sufera si mai mult.
In masura in care are loc o detoxifiere cat mai buna a ficatului cu atat tot ceea ce ingeram, alimente, vitamine se asimileaza mai bine. Altfel putem sa luam mult si bine vitamine, minerale, aminoacizi etc,fara sa fie bine asimilate.
In afara de asta ficatul este organul cel mai sensibil din corpul uman, in sensul ca orice stres el o resimte din plin. Starea de bucurie, de bine il face sa functioneze mai bine, pe cand stresul duce la congestionarea lui, iar mai departe stresul blocheaza progesteronul.
Tine-te de tratament in continuare, incearca sa zambesti chiar daca ti-e greu si cauta lucruri care sa-ti faca placere, sa te inveseleasca.

Sus

MesajScris: 18 Iun 2007, 10:33 
Neconectat

Are dreptate anayse.
Ceea ce spune ea se aplica insa nu numai la uter fibromatos, afectiuni ale ficatului, etc., ci la un regim sanatos de viata in general.
Sunt convinsa ca toate stim ce inseamna un regim de viata sanatos, insa uneori ne ducem lasate de val, de obligatii, si ne neglijam.
Insa pot spune un lucru: noi sotiile suntem practic motorul familiei. Trebuie sa respectam un regim de viata corect si sa il impunem si familiei, sa cerem suport de la sot, sa lucreze practic alaturi de noi, si nu sa ne lase sa tragem de jug singure. De multe ori doar si numai cand vezi ca si cei din jur respecta niste reguli, atunci simti ca te trag dupa ei, te impulsioneaza sa le respecti si tu.

De exemplu sotul meu are tendinta sa nu bea destule lichide. Ii fac ceai, asa imi aduc aminte sa imi fac si pentru mine separat, i-am luat si lui picaturi gemoterapice, pentru afectiunea lui, desigur, asa luam amandoi seara si dimineata... echipa te ajuta. Daca nu poti cu sotul, poate gasesti o colega la servici, sau sora, cineva cu care te vezi zilnic, si care chiar daca nu are afectiunea ta, are altceva, poate urma un tratament... La "cafea" dimineata, luati si picaturile.
Bine, sunt idei, dar sper sa te ajute.
Cred ca de multe ori o prezenta vie si nu una virtuala te poate ajuta mai mult.
O vezi in ochi, spui mai greu "nu" cuiva in fata.... cred eu....
Succes mult si nu te lasa doborata!

Sus

MesajScris: 18 Iun 2007, 17:04 
Neconectat

Multumesc mult pentru incurajari! Regim sanatos tin, am facut sport, si mai fac inca destul de regulat de cand am descoperit ca pot sa fac si acasa, nu neaparat la o sala( imi lua f mult timp), nu mananc carne din ianuarie, nici inainte nu ma innebuneam dupa ea, doar peste din cand in cand, multe legume, fructe, cereale, pe cat posibil cruditati - l-am facut si pe sotul meu sa manance grau integral fiert, orez, din astea, de au intrat socrii la banuieli, desi nu zic nimic dar vad nedumerirea in privirile lor cand refuzam mici, fripturi si alte de genul asta:)O sa-i lamuresc ca nu le-am bagat fiul in nici o secta:)! Din cand in cand mai "gresesc" cu cate o clatita cu dulceata, inghetata, cozonac.
Cafeaua si tigarile le-am lasat de un an, sucuri-nici nu le suport mirosul, doar cele de casa, ceai si apa plata.
si dr la care fac acupunctura mi-a spus ca am si noduli la sani si la tiroida! De parca fibroamele alea nu erau de ajuns!
Vreau sa comand niste carti de pe net legate de tratamentul naturist al fibroamelor, sper sa le am intr-o luna si va povestesc. Eu nu am vrut sa ma operez tocmai pt ca stiu ca e o dereglare cu sistemul endocrin daca au aparut, si operatia rezolva( daca!) doar efectul nu si cauza, si in plus dr ginecologi la care am fost mi-au spus ca nu imi garanteaza ca raman cu uter, si eu vreau copilasi!
anayse, ai facut acupunctura in Bucuresti? Cred ca merg la acelasi dr, si e cam scump intr-adevar. La tine s-au vazut ceva rezultate?
Monica, e destul de dificil pt mine sa iau picaturi la ore fixe. pt ca serviciul meu inseamna multa alergatura si stres, fara un program f clar, stiu cand plec de acasa, nu si cand ma intorc, poate fi 4-5-8 seara. Dar ma straduiesc pt ca sunt convinsa ca organismul fiecaruia are posibilitatea sa se vindece daca ii dam ajutorul potrivit, asta insemnand si mai putin stres, ceea ce e cam greu in zilele noastre dar nu imposibil.
Am fost in week-end la Sucevita si m-am mai incarcat cu putina liniste. E asa frumos si liniste acolo ca parca nu e in Romania!
Mesaj modificat de autor pe 18.06.2007

Sus

MesajScris: 18 Iun 2007, 18:57 
Neconectat

Fetelor, am fost astazi la ecograf....am gemeni, fetita si baietel....sunt nebuna de fericire...pana acum nu prea stiau ce sa-mi spuna, acum...vestea cea mare...

Stiti ce mi-a spus doctorul?!- CARE LA INCEPUT NU PREA CREDEA IN PUTEREA PRODUSELOR NATURISTE. Sa spun la toata lumea ce am avut inainte de sarcina, SE REFEREA LA PROBLEMELE GENITALE, si cum am reusit sa raman gravidutza...pt ca eu numai cu ceaiuri, tincturi, pulbere si alte produse naturiste m-am facut bine, si asta fara sa tin un regim alimentar- spun asta pt ca eu de cand ma stiu nu am mancat gras, nu am fumat, nu consum alcool sau bauturi acidulate, doar cate o fanta sau un sprite din cand in cand. In rest, chiar si in ultimele luni , inainte sa raman gravida,am tinut foarte mult ca, pe langa tratamentul pe baza de produse naturiste ,pe care il tineam cu strictete, SA NU fac niciodata imprudenta de a trece la extreme. Tot ce e echilibrat e sanatos, putina carnita, putine lactate, putine oua, fructe, legume, mancare gatita, prajiturele de casa, preferabil celor din comert, inghetata, etc..in fine, eu am mancat din toate, dar dieta nu am tinut, doar ca am pastrat un echilibru. nu e recomandat sa renunti definitv la o gama de produse definitiv si stiu ce vb cand spun asta. Cred doar ca marea nebunie din prezent este gama foarte variata de produse semipreparate si prelucrate si ras-prelucrate, care, intr-adevar, nu ne fac deloc bine.

VA PUP PE TOATE, AISHA, IMI E DOR SA VB!

Mesaj modificat de autor pe 18.06.2007

Sus

MesajScris: 18 Iun 2007, 20:48 
Neconectat

felicitariiii bravo irene...eu am deschis acest topic cind eram inebunita si nu stiam incotro sa mai apuc ......acum multumesc lui dumnezeu ca am scapat si sint bine....:D nu am mai postat intrun timp cind discutiile luasera o alta intorsatura da ma bucur sa aud de reusitele voaste ...sa natate sa aveti copii frumosi si sanatosi si sa ne chemati la botez:D:D:D:D:D

Sus

MesajScris: 19 Iun 2007, 12:20 
Neconectat

Irenne esti o fericita!! Ma bucur foarte tare pentru tine! Cred ca e extraordinar sa afli ca ai gemeni, mai ales fetita si baiat! Ma gandesc la sentimentul pe care l-am avut vand am vazut 2 liniute pe test, apoi la eco cand a fost ok, si inmultesc cu 2 si....nu cred ca ajung la intensitatea reala.
Felicitari din toata inima si sarcina usoara!

Sus

MesajScris: 19 Iun 2007, 12:57 
Neconectat

Irenne,

Sunt super prinsa cu tb la birou. Felicitari din toata inima si incerc sa-ti scriu de acasa pe private.

Sus

MesajScris: 19 Iun 2007, 15:21 
Neconectat

Tea-Lea,

Am citit povestea ta si parca o citeam pe a mea. :lol: Inclusiv faza cu privirile circumspecte ale rudelor! :lol: Tot ce ai facut tu am facut si eu, poate doar la capitolul sport nu am fost foarte consecventa... Cineva imi recomanda sa fac Qi Gong, mi s-a parut o idee interesanta, s-ar putea sa ma duc la sala din toamna.

Tot ce pot sa-ti spun e ca daca esti perseverenta si nu disperi, trebuie sa existe si rezultate. Irenne este un bun exemplu. Vineri, dupa ce imi fac noua ecografie, sper sa ma dau si pe mine de exemplu. (Urati-mi succes, fetelor! :P)

Atunci cand sunt deprimata (se mai intampla, se pare ca e o ... caracteristica a fibromului) ma gandesc ca din toata lupta asta cu boala am tras si unele foloase: am invatat f multe despre tratamentele naturiste, am trecut la regimul fara carne :P, am cunoscut oameni interesanti, am legat prietenii...

Pupici si sanatate tuturor!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 431 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 ... 44  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]