Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 22 Oct 2014, 09:20

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: estrogen in exces
MesajScris: 16 Mai 2007, 08:32 
Neconectat

Buna ziua, ma confrunt si eu cu aceasta problema de multa vreme, exces de estrogeni. Mi au spus ca am uter fibromatos, am mastoza chistica. Am sanii umflati, am pus sunca pe abdomen si nu mi trece deloc. Am urmat trat. homeopat care mai mult m a dereglat, naturist dar degeaba. Draga Yasmin spui sa consume soia, pai soia contine fitoestrogeni, estrogeni naturali. Asa am mancat grau incoltit 2 sapt. si de atunci nu mi mai revin. Tare mult as vrea sa stiu ce legume si fructe contin fitoesrogeni sa ma feresc de ele. Unii spun una altii alta. Ce se poate lua pt. acest exces de estrogeni? Nu am sangerari intre cicluri, nu am cilcu abundent. Sunt umflata si ma simt groaznic. Ce pot lua?

Sus

MesajScris: 30 Mai 2007, 18:41 
Neconectat

Mie nu mi raspunde nimeni??? Am inteles ca excesul de estrogeni retine apa in tesuturi si sarea. Ma umflu vazand cu ochii, chiar si labele picioarelor sunt umflate. Iau vit. A C E si nici E nu mi face bine. Chiar nu stie nimeni cum pot regla acest exces???

Sus

MesajScris: 30 Mai 2007, 19:13 
Neconectat

Draga mea, da ai sa intri la subiectul fibrom uterin, ai sa gasesti acolo cateva remedii de mare folos.Nu te speria , trat. homeopat nu face rau(!),medicii homeopati spun ca in prima faza,daca trat. lucreaza,se constata o agravare a simptomelor,asta inseamna vindecare(!),ca abia pe urma apar efectele pozitive.In cel mai rau caz,daca trat.nu fost corect prescris, nu are nici un efect!

Poti lua cu incredere extract din mladite de zeur,arin alb,coacaz negru,elixir din fructe de soc, si neaparat Vitex daca ai probleme si cu sanii.Eu insami il folosesc cu rezultate extraordinar de bune.mai nou a aparut pe piata un produs fabricat de Plantextrakt, care are in compozitie extract de vitex si mladite de zmeur, se numeste Donavital.
Singura "problema" este ca trebuie sa fii perseverenta si sa nu te astepti ca rezultatele sa apara peste noapte, trebuie sa fii perseverenta,asta e cheia succesului.
Si sa nu uit, neaparat ceai de Napraznic sau pubere administrata sublingual,te regleaza hormonal.
Mai poti incerca si o cura de ulei de catina si spirulina,cu efecte benefice ,pe termen lung,care nu vor fi doar in sfera hormonala,ajuta organismul sa lupte cu bolile.

P.S.sa nu uit, neaparat mare grija la greutate,cu cat tesutul adipos e mai mare(in special cel de pe burtica) este un factor de risc in plus, pentru ca in grasime se concentreaza o cantitate mare de hormoni estrogeni.
Atentie la soia si lemn dulce! sunt puternic estrogenice.
Dca vrei ,poti sa postezi la Fibrom uterin, acolo suntem ceva mai active:D

Sanatate maxima, sper sa-ti fi fost cat de cat de folos

Sus

MesajScris: 30 Mai 2007, 19:17 
Neconectat

Inca ceva, ai mare grija cu vita E, administrata in exces este un dusman al aparatului reproducator, nu se administreaza mai mult de 20 de zile pe luna!!!

Sus

MesajScris: 16 Iun 2007, 09:48 
Neconectat

Merci mult Marcela, esti o draguta, iau vit. si minerale si ele contin si vit E :( se spune sa le iei 3 luni. Sa iau 20 de zile, sa intrerup si pe urma iar? De azi incep cu Donavital ca nu mai stiu ce sa fac. Sanii stau sa bubuie siam pus grasime pe mine din cauza estrogenilor. Mereu tin o dieta tip Monti. Am luat ff mult in greutate si asta este singura speranta. Mai iau si altceva sau este de ajuns numai Donavital? Te pup si ti doresc multa sanatate tie si tuturor fetelor cu probleme.:P

Sus

MesajScris: 05 Sep 2007, 14:00 
Neconectat

Salut :-)

Am fost azi la gineco si vestile par bune: papa nicolau I, fara candida, fara chisturi sau alte belele.

Doar ca as avea exces de estrogeni - diagnosticul mi s-a pus ca urmare a urm. simptome:
- menstruatie care dureaza 15 zile pe luna
- dureri de cateva ore (cam 6) la fiecare ovulatie, atat de mari incat ma doare cand calc (de la zdruncinatura pasului), oricat de fin as calca.

Mi s-a recomandat Novynette 3 luni.

Eu sunt o adepta a tratamentelor naturiste asa ca le-as incerca pe acestea mai degraba.

Ma mira ca am exces de estrogeni. Sunt o tipa mai degraba slaba si "masculina" ca aspect fizic si gandire. Sanii nu-mi sunt prea aratosi la acest moment (am trei copii alaptati indelung, cel mic are un an jumate), desi la exces de estrogeni ar trebui sa fie, nu? Ba chiar inainte de a ramane insarcinata ultima oara luam tinctura de lemn-dulce sa-mi "indulcesc" un pic formele... :-) Dar asta a fost acum peste doi ani iar problemele descrise au aparut doar de 6 luni...

Astept cu interes opiniile voastre :-)

Sus

Subiectul mesajului: estrogen in exces
MesajScris: 17 Mar 2008, 17:09 
Neconectat

Buna!Si eu am o problema asemanatoare, am facut analize hormonale in a-3-a zi a ciclului si rezultatele au fost:
ESTRADIOL: >3000
FSH: 0.31
LH: 2.65

Care ar putea fi cauzele acestui estradiol foarte mare?
Astept un raspuns.

Multumesc!

Sus

MesajScris: 17 Mar 2008, 17:20 
Neconectat

Am citit ca Vitamina E mareste valoarea estrogenului. Aceasta valoare de >3000 ar putea fi asa mare si datorita faptului ca in timpul efectuarii analizelor urmam tratament cu Ulei de primula+vitamina E,iar in Decembrie si Ianuarie am urmat tratament cu Vitamina A si Vitamina E impotriva unei mastoze fibro chistice?

Multumesc!

Sus

MesajScris: 07 Ian 2009, 11:08 
Neconectat

Aici nu mai posteaza nimeni?:( Nu mai are nimeni probleme cu excesul de estrogeni? Ce ar trebui sa mancam si de ce ar trebui sa ne ferim?

Sus

MesajScris: 07 Ian 2009, 11:55 
Neconectat

Ba da, sunt din ce in ce mai multe femei afectate de dominanta estrogenica, dar poate nu toata lumea este de acord cu ceea ce se scrie aici.
Eu, de exemplu, nu sunt de acord cu "vestitele" frunze de zmeur, care contin fitoestrogeni si nu contituie o modalitate de tratament pe termen indelungat a excesului de estrogeni.
Cine vrea sa-si trateze cu adevarat excesul de estrogeni, trebuie sa plece de la cauze, care pot fi:
1) exces estrogeni proprii (legat de alimentatie, mediu, stres emotional etc)
2) deficit progesteron
3) existenta xenoestrogeni = disruptori endocrini proveniti din prod. cosmetice, detergenti etc
Fiecare trebuie sa inceapa de la diagnostic si sa ajunga la tratamentul propriei conditii.
Ideea de a copia o reteta de ici de colo si a o aplica NU da rezultate. Eu am incercat asa ceva vreo 5-6 ani si mi-am agravat problemele.
Exista remedii naturale pentru eliminarea excesului de estrogeni, pt. detoxifiere de xenoestrogeni, pt. reglarea nivelului de progesteron (aici sunt cele mai putine), dar trebuie dat REMEDIUL CORECT, specific fiecarei persoane.
Mesaj modificat de autor pe 7.01.2009

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]