Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 21 Oct 2014, 16:32

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 266 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: esofagita de reflux
MesajScris: 25 Mai 2006, 14:17 
Neconectat

Buna tuturor.
De un an si jumatate sufar de gastrita si esofagita de reflux. :cry: Am incercat fel de fel de medicamente dar nu mi-a trecut. Sunt de-a dreptul disperata...cel mai mult ma deranjeaza arsura de pe gat. Va rog sa ma ajutati.
Multumesc mult.

Sus

Subiectul mesajului: Re: esofagita de reflux
MesajScris: 26 Mai 2006, 00:31 
Neconectat

Buna.Si eu sufar de cativa ani de aceas
ta boala suparatoare.Am luat metoclopra
mid,omeran si ulei de sunatoare.Am ti
nut regim si nu mancam seara dupa ora
19.Capul trebuie sa stea in timpul so
mnului mai sus putin decat corpul.Stiu
ce inseamna acea arsura ca de foc,pe
care o simti chiar in gat.Ai rabdare,
cu timpul o sa-ti treaca.Pe mine ma su
para foarte rar,cand fac vre-un abuz
alimentar sau cand iau antiinflamatoa
re.Te poti ajuta si psihic spunandu-ti
in fiecare zi ca ai sa invingi boala.
Eu dupa 4 ani pot s-o tin in frau.Bafta

Sus

MesajScris: 26 Mai 2006, 01:06 
Neconectat

Daniela, ai mai luat ceva medicamente sau ti-a trecut de la sine, cu timpul?

Sus

MesajScris: 27 Mai 2006, 09:21 
Neconectat

Eu sufar de gastrita si esofagita de reflux,de aproape 15 ani.....
Singurul de care am fost intr-adevar multumita,a fost si este
Redigest!
Incearca cu 6/zi in perioadele critice,n-o sa-ti para rau....

Sus

MesajScris: 12 Iul 2006, 15:41 
Neconectat

fetelor si eu sufar de aceasta boala, vreau sa va spun ca am luat tratam si tot am mai avut crize dureroase.am niste regurgitatii (ragiieli) de nedscris si simt ca balonez tot timpul.voi a-ti avut la fel ptr ca sunt disperata co nu imi trece. cit timp a-ti luat mrdicam/de la orice lichid si apa si mancare eu regurgitez.voi cum a-ti facut testul ptr helicobacter din sange sau biopsie?

Sus

MesajScris: 12 Iul 2006, 16:36 
Neconectat

Buna!Testul l-am facut din sange si mi-a iesit absent.Ar fi bine sa mergi la un medic gastroenterolog,dar pana atunci, roaga-ti medicul de familie sa-ti prescrie niste OMEZ si METOCLOPRAMID.Iei un omez dimineata pe stomacul gol cu 1/2 ora inainte de micul dejun.Metoclopramid iei cate 1/2 pastila inainte cu 30 min.de masa de pranz,si la fel procedezi inainte de masa de seara.De la Naturaplant eu am mai luat Epigastralgin care este din plate si ajuta foarte mult.Trebuie sa tii regim.Sanatate.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2006, 17:07 
Neconectat

:)am facut tratam cu; omez, motilium si venter se pare ca este un tratam bun dar eu ma simt in continuare balonata ,regurgitez mereu si am dureri la niv stomacului si nici nu stiu ce sa mananc.nu stiu ce sa mai fac probabil ca voi face din nou endoscopia si testul la helicob unde cexact la-i facut/am rabdare si nadejde ca DUMNEZEU MA AJUTA SA SCAP .VA PUP

Sus

MesajScris: 14 Iul 2006, 09:46 
Neconectat

Buna!
Ai incercat sa schimbi ceva in alimentatie?

Sus

MesajScris: 14 Iul 2006, 13:50 
Neconectat

Draga mea,te inteleg perfect.Nici eu nu stiam ce sa mananc la inceputul bolii.Ajunsesem sa mananc doar mamaliguta cu lapte si intradevar viata mi se parea un chin.Trebuie sa ai rabdare cu tratamentul,sa-l iei 8 saptamani.Poti manca:supa de zarzavat,carne de pui si de vita,fiarta sau gratar,cartofi copti la cuptor,urda si branza proaspata de vaca sau mai bine de capra,mamaliguta cu lapte si cu urda,paine graham.Nu bei cafea,bei ceai de sunatoare, galbenele,musetel,menta.Consumi apa plata,nu minerala,nu sucuri din comert. Poti sa-ti faci compot din toate fructele.Nu ai voie sa le consumi crude.Daca poti,fa-ti dimineata la storcator un pahar de suc de morcovi si bea-l pe stomacul gol.Ai dreptate,este bine sa te si rogi lui Dumnezeu.Mai vorbim.Sanatate si rabdare.

Sus

MesajScris: 14 Iul 2006, 13:57 
Neconectat

Am uitat sa-ti spun ce era mai important:cina o servesti la ora 19 si cand dormi iti aranjezi o perna in asa fel incat capul sa fie pozitionat mai sus decat corpul.Intre servirea mesei si culcare trebuie sa treaca cel putin 2 ore.Sanatate.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 266 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]