Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 19 Dec 2014, 00:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Esofagita de reflux
MesajScris: 12 Mai 2009, 11:44 
Neconectat

eu am incercat si bioanacidul de la aboca pe la inceputul anului asta. am fost f.multumit la inceput. acum iau si degeaba. nu prea mai are niciun efect.

Sus

MesajScris: 12 Mai 2009, 11:53 
Neconectat

am uitat sa va zic. am citit ieri un articol din Gandul de pe la inceputul lunii aprilie in care era vorba despre un dispozitiv pe care ti-l pot pune la nivelul sfincterului cardia(dintre esofag si stomac) si repara acel defect al sfincterului care produce boala de reflux gastro-esofagian. aparatul acesta se introduce pe gat in timp ce pacientul este anesteziat general si apoi timp de 30 zile trebuie sa tina regim strict. chestia nasoala este ca acest aparat costa 3500 euro. si ziceau ca procentul de reusita dupa operatie este de 90%.

Sus

MesajScris: 12 Mai 2009, 11:54 
Neconectat

interventia se face la spitalul de urgenta Floreasca.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2009, 02:08 
Neconectat

Buna ziua tuturor!
Daca v-ati pus careva dispozitiv pentru rezolvarea problemelor de reflux, sau ati auzit de cineva ca a facut acest lucru va rog scrieti amanunte. Eu acum am aflat de pe forum ca exista asa ceva.
Sanatate multa va doresc la toti!

Sus

MesajScris: 20 Aug 2009, 14:52 
Neconectat

salut....am brge,cu esofagita de reflux gradul 4.... complicat[ baret],oare se pot face acele interventii?[laparoscopice,esophix,etc si in cazul meu ?sau e prea tirziu? am 32 de ani si -mi vine greu sa cred ca pt mine.....nu se poate, mai ales ca m-am dus la medic repede.... nu am dureri,[doar arsuri pe cerul gurii si in git]iau motilium, nexium sieste bine momentan, tin regim,etc...daca s-a operat cineva,va rog sa-mi scrieti[de baret....]sau sms 0744565942

Sus

MesajScris: 21 Sep 2009, 11:35 
Neconectat

cand ma iau episoadele astea de arsuri beau apa minerala VALCELE ( sticla de 1l verde) si este mai eficienta(cel putin momentan) decat orice antiacid de pe piata ( si le-am incercat pe toate- ma refer la cele masticabile). imediat ma lasa arsura.

Sus

MesajScris: 21 Aug 2010, 02:35 
Neconectat

iuliamai scrie:
sufar de mai bine de 6 saptamani de o durere puternica in capul pieptului,durere care ma insoteste uneori de la trezire pana seara la culcare.pe langa aceasta durere am si o senzatie uneori de nod in gat care in cateva ore dupa ce mananc se duce si de asemenea cand ma enervez foarte tare sau sunt foarte suparata durerea de stomac este insotita de o apasare ca si cum cineva mi-a pus o greutate mare pe piept..

Cati dintre voi au auzit de REFLUXUL FARINGO-LARINGIAN (pharyngo laryngeal reflux) ?
Sau mai bine spus...cati medici v-au vorbit despre asa ceva la noi in Romania?
De cate feluri ati fost informati ca este refluxul?

Sus

MesajScris: 10 Noi 2010, 23:28 
Neconectat

lavyb scrie:
iuliamai scrie:
sufar de mai bine de 6 saptamani de o durere puternica in capul pieptului,durere care ma insoteste uneori de la trezire pana seara la culcare.pe langa aceasta durere am si o senzatie uneori de nod in gat care in cateva ore dupa ce mananc se duce si de asemenea cand ma enervez foarte tare sau sunt foarte suparata durerea de stomac este insotita de o apasare ca si cum cineva mi-a pus o greutate mare pe piept..

Cati dintre voi au auzit de REFLUXUL FARINGO-LARINGIAN (pharyngo laryngeal reflux) ?

Salut,
Nu am mai trecut de ceva timp pe aici...dar m-am gandit sa scriu cate ceva totusi:
1- Eu am auzit de refluxul Laringo Faringean ( am citit pe net despre el) si este exact ceea ce am eu...adik simptomele sunt 100% identice...Intr-adevar medicii romani nu prea stiu altceva decat de reflux esofagian , nu nuanteaza.
Marea diferenta intre Refluxul Esofagian si cel Laringo Faringian este ca cel de-al doilea nu manifesta in mod obligatoriu arsuri in piept ( pe esofag) dar afecteaza respiratia, gatul, chiar si nasul.
http://heartburn.about.com/od/gastrictractdisorders/a/whatis_LPR.htm

2- La noi s-au facut cateva operatii Esophix de catre domnul doctor Adrian Lobontiu.
Am facut si eu Esophix anul trecut in vara.
M-a costat 3500 E aparatul,pt care m-am imprmutat in banca , mi-am revenit repede dupa interventie, insa rezultatele au fost asha si asha in primele luni iar astazi ( la un an dupa operatie) ma sit la fel de rau ca si inainte.
CONCLUZII:
a- Aceasta operatie poate sa dea roade sau nu. Parerea mea este ca ar trebui sa mergeti pe varianta operatorie Nissen laparoscopica( si va spun asta ca un patit). deoarece principala problema a Esophixului este ca nu poate rezolva o eventuala Hernie Hiatala ( pe care banuiesc ca o am si eu deoarece am toate simptomele specifice ) http://www.joyfullivingservices.com/hiatalhernia.html
b- odata facuta Esohix fara succes, e destul de dificil sa mai faci Nissen peste intrucat trebuie intai scoase cusaturile (betisoarele) infipte de esophix in esofag,lucru greu de facut fara un practician de laparoscopica excelent, si am citit ca raman gauri in esofag care trebuiesc foarte bine acoperite prin legatura imprejur a stomacului facuta de Nissen, altfel apar scurgeri.

Despre Hernia Hiatala cred ca nu se vede tot timpul la radiorafie cu bariu si din cand in cand la endoscopie....asha ca daca tot vreti sa va intariti sfincterul stomacului mai bine faceti Nissen intrucat doctorul chirurg poate identifica ad hoc o eventuala hernie si o poate corecta.
Unii spun ca Hernia poate fi corectata si cu ajutorul unui medic kinetoterapeut care trage stomacul in jos printr-un masaj specific si astfel lasa hernia sa se vindece natural ( daca stie cineva un asemena om scrieti pe site va rog).

Mult Noroc si daca aveti alte intrebari legate de Esophix postati !

Sus

MesajScris: 23 Noi 2010, 13:52 
Neconectat

Ovi scrie:
lavyb scrie:
iuliamai scrie:

Salut,
Nu am mai trecut de ceva timp pe aici...dar m-am gandit sa scriu cate ceva totusi:
1- Eu am auzit de refluxul Laringo Faringean ( am citit pe net despre el) si este exact ceea ce am eu...adik simptomele sunt 100% identice...Intr-adevar medicii romani nu prea stiu altceva decat de reflux esofagian , nu nuanteaza.
Marea diferenta intre Refluxul Esofagian si cel Laringo Faringian este ca cel de-al doilea nu manifesta in mod obligatoriu arsuri in piept ( pe esofag) dar afecteaza respiratia, gatul, chiar si nasul.
http://heartburn.about.com/od/gastrictractdisorders/a/whatis_LPR.htm

2- La noi s-au facut cateva operatii Esophix de catre domnul doctor Adrian Lobontiu.
Am facut si eu Esophix anul trecut in vara.
M-a costat 3500 E aparatul,pt care m-am imprmutat in banca , mi-am revenit repede dupa interventie, insa rezultatele au fost asha si asha in primele luni iar astazi ( la un an dupa operatie) ma sit la fel de rau ca si inainte.
CONCLUZII:
a- Aceasta operatie poate sa dea roade sau nu. Parerea mea este ca ar trebui sa mergeti pe varianta operatorie Nissen laparoscopica( si va spun asta ca un patit). deoarece principala problema a Esophixului este ca nu poate rezolva o eventuala Hernie Hiatala ( pe care banuiesc ca o am si eu deoarece am toate simptomele specifice ) http://www.joyfullivingservices.com/hiatalhernia.html
b- odata facuta Esohix fara succes, e destul de dificil sa mai faci Nissen peste intrucat trebuie intai scoase cusaturile (betisoarele) infipte de esophix in esofag,lucru greu de facut fara un practician de laparoscopica excelent, si am citit ca raman gauri in esofag care trebuiesc foarte bine acoperite prin legatura imprejur a stomacului facuta de Nissen, altfel apar scurgeri.

Despre Hernia Hiatala cred ca nu se vede tot timpul la radiorafie cu bariu si din cand in cand la endoscopie....asha ca daca tot vreti sa va intariti sfincterul stomacului mai bine faceti Nissen intrucat doctorul chirurg poate identifica ad hoc o eventuala hernie si o poate corecta.
Unii spun ca Hernia poate fi corectata si cu ajutorul unui medic kinetoterapeut care trage stomacul in jos printr-un masaj specific si astfel lasa hernia sa se vindece natural ( daca stie cineva un asemena om scrieti pe site va rog).

Mult Noroc si daca aveti alte intrebari legate de Esophix postati !

Ce varsta ai? Si nu a avut rezultate Esophyxul?

Sus

MesajScris: 24 Noi 2010, 17:16 
Neconectat

Fetita mea nascuta pe 15 oct 2010 are reflux gastro esofagian.A inceput sa vomite in jeturi lapticul in timpul mesei sau imediat cand se apropia timpul sa incheie o luna de viata.... Nu i-am dat deloc san, am inceput cu Nan Sensitive de la Nestle,un lapte f bun pt colici, apoi pediatrul a zis ca poate e alergica la lapte si l-am schimbat cu Nan HA (hipoalergic ) si vomita si cu asta. Acum de 2 zile suntem pe o alta formula de lapte Almiron AR ( antiregurgitatie) 1 de la Nutricia... Credeam ca s-a vindecat cu asta...dar si ieri-noaptea si azi -noapte ( acum 15 minute ) mi-a vomitat din nou, insa numai o data pe zi, pe cand inainte vomita aproape mereu. Acum mi-a vomitat si pe gura si pe nas tot ce a mancat...si o pusesem sa manance pe o perna ca sa stea cat mai nemiscata si inclinata...insa se pare ca va trebui sa facem ceva investigatii medicale.... Cam ce se poate face pt un bebe asa mic? Ce investigatii? Eu ma gandeam la o ecografie ...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]