Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 25 Noi 2014, 00:18

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Esofagita de reflux
MesajScris: 22 Sep 2008, 22:26 
Neconectat

In primul rand evita alimentele acide ,de orice fel,picante ,produsele zaharoase,prajelile si o vreme,cruditatile.In rest,cel mai bun doctor iti esti tu insuti,pentru ca organismul tau iti dicteaza ce e bun sau nu.Ca dietoterapie,zilnic,pe stomacul gol,cate un pahar de suc de morcov.Are un efect cicatrizant foarte eficient.In plus,tinctura de propolis,2-3 lingurite pe zi si gelul de aloe vera,2 linguri dimineata si 2 linguri seara ,inainte de culcare.Cauta ceaiul pt.ULCER SI GASTRITA de la firma FARES.Ca antiacide naturale poti folosi comprimatele de GASTROCALMIN,care e un amestec de carbonati de calciu.Nu uita sa-ti faci testul pentru HELICOBACTER.

Sus

MesajScris: 23 Sep 2008, 19:05 
Neconectat

@zzadi
Indicatii de regim alimentar in BRGE gasesti pe site-ul Societatii Romane de gastroentereologie si Hepatologie :
http://www.gastrohep.ro/index.php?option=content&task=view&id=17&Itemid=32
Alimentele ce fac rau si provoaca reflux gastro-esofagian sunt: iaurtul, laptele batut, branzeturile fermentate, supele de carne, mezelurile, citricele si sucurile de citrice, bauturile carbogazoase, bauturile care contin cafeina: cafeaua, ceaiul, cola, energizantele, dulciurile concentrate: gemurile, dulceturile, prajiturile cu creme, ciocolata, ceapa, usturoiul, grasimile, sosurile, rantasurile, rosiile si sucul de rosii, condimentele, menta, muraturile, maslinele, tocatura.
Exact cum ti-a zis si @burhan mg pe dieta personalizata, reactia tubului digestiv variaza de la om la om, asa ca observi ce alimente iti produc reflux si disconfort si eviti acele mancaruri.

Sus

MesajScris: 23 Sep 2008, 22:43 
Neconectat

multumesc mult foarte mult. este cineva core sa vindecat? cum?

Sus

Subiectul mesajului: Esofagita de reflux sau hernie hiatala ?
MesajScris: 12 Oct 2008, 12:42 
Neconectat

De 2 luni sunt balonat si simt o usoara durere in partea dreapta.Nici starea de greata nu-mi da pace cateodat.
De 2 saptamani iau redigest si debridat,scaunele sunt normale.
Va rog sa-mi dati un raspuns !
De 2 seri au inceput sa apara si frisoanele,durerea surda este prezenta in partea dreapta si radiaza in jos spre apendicita,la palpare nu doare apendicita.
Va rog frumos sa-mi spuneti ce pastile sa mai iau in afara de redigest ,omez,debridat,si daca metroclopradid-ul este bun pt. mine ?
Daca da,pot sa-l iau timp indelungat ?
Sunt disperat ! anul trecut am fost internat la Municipal -Bucuresti si in urma controalelor ecografice si endoscopice s-a rezultat hernie hiatala mica (reflux gastroesofagian)

Va rog frumos ajutati-ma !

Sus

MesajScris: 29 Oct 2008, 19:24 
Neconectat

Mi-a luat ceva timp sa citesc aproape toate mesajele postate dar multumesc celor ce au sheruit experientele lor si e bine ca incercam sa invatam unii de la altii. Concluzia la care am ajuns eu pe propria mea piele si cu propriul meu esofag este ca trebuiesc eliminate pe cat posibil cauzele (mancare neadecvata, alcool, fumat, cafea, ciocolata etc), stresul, nervi, certuri etc si in rest tratament atunci cand ai criza pt ca de aceasta boala nu cred ca o sa scapam ( eu o am de 10 ani). Cand eram student si o tinem numai in betii am inceput sa am crizele cele mai mari si acum treptat tinand regim alimentar si ducand o viata mai linistita boala a inceput sa se calmeze dar oricand pot aparea crize..este deajuns sa fiu nervos cateva zile, sa trag iar o betie si sa mananc ceva picant ca iar trebuie sa o iau de la capat ...deci nu abuzati in stilul de viata si o sa fie bine ...sanatate maxima

Sus

MesajScris: 04 Noi 2008, 13:00 
Neconectat

Vin si eu sa aduc contributia mea la aceasta discutie . Daca pot sa ajut macar o persoana ,eu sunt fericita.
Din America am adus in toamna aceasta un aparat medical Japonez care rezolva foarte multe boli intrucat trateaza cauza si nu efectul . In Japonia toate spitalele au acest aparat si o familie din cinci detine unul acasa. Eu sincer cred ca exista o legatura stransa intre acest lucru si faptul ca la japonezi incidenta cancerului este cea mai mica din lume iar durata de viata medie ,cea mai lunga. Eu am data apa produsa de acest aparat (nu este cea fara deuteriu sau pur si simplu depurata,este o apa medicinala)unui coleg care de 20 ani avea colon iritabil si in trei zile zbura,nu mai avea nici un efect secundar. Masina costa mult dar merita. Eu am luat-o impreuna cu mama si o pritena,ne folosim toate de ea. Se poate lua si pt o scara de bloc si profita toti de ea.Intre timp ,daca sunteti din Bucuresti,si doriti va pot da eu pentru cateva zile apa acestui aparat si vedeti daca va face bine ca sa va convingeti.Nu este usor sa traiesti toata viata cu o senzatie asa de neplacuta si nici sa te tot abtii de la mancarea care i-ti place. Daca beti aceata apa,practic se poate manca orice,singurele lucruri nerecomandate sunt bauturile gazate.
Daca doriti mai multe informatii ,va rog nu ezitati sa ma contactati direct la liliana.mandescu@gmail.com

Sus

MesajScris: 07 Noi 2008, 20:05 
Neconectat

Va salut fetelelor si baieteilor,
am sie eu, ...pardon cred ca am AVUT esofagita de reflux pentru ca acum nu mai am simptome de boala.
Tratamentul pe care l-am luat a fost compus din NEXIUM 1 pastila dimineata pe stomacul gol si VENTER de patru ori pe zi, inainte de masa si ultima inainte de culcate. La mine a dat rezultate dar in acelasi timp m-am abtinut de la bere si alte bauturi care baloneaza. Si.. nu prajeli!:lol:

Sus

MesajScris: 24 Noi 2008, 19:58 
Neconectat

Salut si curaj la toti cei afectati de esofagita de reflux.
Deci o am de acum 10 ani . Oameni buni nu vreau sa va sperii dar nu glumiti cu aceasta boala si cu urmarile ei. uRMEZI UN CURS DE LECUIRE SI INCEPI SA TE SIMTI MAI BINE , ITI PARE CA boala " a fugit" , da a fugit si s-a ascuns dupa usa , si cum abuzez de ceva care nu se recomanda ea vine inapoi si cei amagitor ca vine dupa 2-4 zile dupa ce abuzezi .
Toti descriu tratamentul cu tablete, daR ASTA NU-I DE AJUNS.
De cind am aceasta boala am studiat foarte multa literatura si informatie rusa, portugheza romina,despre aceasta boala .
deci principalele cauze care duc la aparitia acestei boli sint:
alimentarea gresita ,factorii psihologici , profesia.
Va sfatui :
-nu muncati pe saturate, mai bine mincati de 5-6 ori ope zi dar cite pitin,
- sa nu mincati dupa orele 18.00.
- sa dormiti inclinati, puneti 2-3 perne, pentru a va convinge incercati sa dormiti pe asezate sa vedeti ce efect are?!
-alergati dimineata , pentru mine alergarea a facut minuni , dar trebuie sa alergi sistematic(deci sunt pareri ca la alergare se maresc muschii din regiunea cutiei toracice si deci se intimpla cea ce dorim noi : ne tine esofagul inchis (si nu numai))
- beti apa dezghetata, ea se pregateste in felul urmator: se pune apa la inghetat si cind a inceput sa apara primele semne de gheata, asta insemna ca a inghetat asa numita apa grea , care ingheta la temperatura de +3.8 grade Cº si varsam aceasta apa in alt vas, geata ce a ramas se arunca si punem din nou la inghetat , lasam sa inghete total, si totusi vedem ca nu a indhetat toata apa.Cea ce nu a inghetat se numeste apa usoara care ingheata la o temperetura si mai mare, si deci aruncam si aceasta apa care nu a inghetat. acum dezghetati aceasta apa si beti-o, are un efect nemaipoomenit !!!
Nu va-ti intrebat de ce primavara vin pasarile calatoare din tarile calde ???Ce nu kle agunge lor acolo ? Exista parerea ca ele vin sa se alimenteza cu apa dezghetata, in Norvegia exista vapoare care se ocupa cu dezghetarea ghetarilor , adica cu comercializarea apei dezghetate.
- folositi ceai de calendula, soc din cartofi ,
- mincati morcovi intregi (si nu suc de morcovi) , mere albe coapte
- atentie cu mierea ! Mierea dizolvata in apa la temperatura de 48 Cº si folosita cu 30 minute inainte de mincare micsoreaza aciditatea , dar in stare naturala ridica aciditatea,
- evutati brinza,maslinele, carnea grasa de porc, vinul.
De exemplu eu imi permit sa beau vin pina la un pahar pentru a acompania carnea coapta la gratar.
- evitati aplecarile, eu de exemp0'lu cind doresc sa ma aplec , ma asezi prin indoierea genunchilor, cei acre au profesia unde este inevitabil aplecarea trebuie sa-si schimbe alta profesie.
Eu acum traiesc in Portugalia , medicii au spus ca nu exista leac pentru acesta boala si ca operatia nu-i cura totala , ba char poate agrava.

Sus

MesajScris: 24 Noi 2008, 20:07 
Neconectat

Deci acum eu inainte de mincare beau jumate de pahar de suc de cartofi, inlocuind astfel 2 tablete de Nexium 20.
ca sa termin mesajul , va doresc la toti sanatate si mult curaj !!!

Sus

MesajScris: 29 Noi 2008, 14:08 
Neconectat

Buna ziua!
Ieri am facut o endoscopie si rezultaul m-a socat:
Ulcer duodenal cronic acutizat
Esofagita peptica grad B

Am citit despre astea si totusi nu sunt lamurita:cum am ajuns aici?
Acum trebuie sa ma gandesc la viitor pt ca am un copilas care are nevoie de mine si trb sa traiesc pt el! Nu stiu ce sa mananc ,ce am voie, ce nu pt ca sunt multe alimente interzise ! Ma intereseaza un tratament naturist in ambele cazuri si cum sa fac sa mi se inchida acel sfincter? Nu pot sa cred ca nu e o boala vindecabila! Nu iau inca nici un tratament pt ca abia ieri am aflat, desi simptome aveam de cateva luni, dar nici un dr nu a descoperit ce am pana nu am facut endoscopie si asta la cererea mea nu ca m-ar fi indicat-o vreun dr pt ca unii mi-au zis ca nu e neceesara! va multumesc mult pt raspuns si va doresc multa sanatate!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 267 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 27  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]