Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 24 Apr 2014, 09:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: dinti
MesajScris: 03 Dec 2006, 17:03 
Neconectat

Buna..Stie cineva cam cat mai costa un aparat dentar?.Se mai pot indrepta la varsta mea?.Am 22 ani..si ma gandesc sa-mi pun asa ceva..am avut si cand eram mai mica, dar n-am rezistat cu el..Acum sufar ca nu-i am drepti. Si totusi chiar si acum consider ca am nevoie de asa ceva.

Sus

Subiectul mesajului: Re: dinti
MesajScris: 03 Dec 2006, 17:15 
Neconectat

Costa in jur de +/- 1000 euro ,binenteles efectueaza aceasta lucrare la o clinica particulara
Esti din Bucuresti,deci este mai usor pentru tine,mergi te programezi,etc.
Suma aceasta mi-a spus-o medicul meu stomatolog,fiind interesata pentru fiul meu (17 ani).

Sus

MesajScris: 21 Dec 2006, 20:01 
Neconectat

As dori sa aflu cate ceva despre implant dentar.Daca cineva si-a facut asa o interventie,rog sa-mi spuna daca e dureroasa,eventual efectele asupra organismului.Multumesc.Sarbatori fericite tuturor celor de pe forum.

Sus

MesajScris: 22 Dec 2006, 17:38 
Neconectat

as dori sa aflu ce tratamente pot face pentru intarirea dintilor.Vreau sa raman insarcinata si ma intereseaza acest lucru.Am vazut multe persoane care in timpul sarcinii au avut probleme si as vrea sa previn .
Mesaj modificat de Administrator pe 4.06.2008

Sus

MesajScris: 27 Dec 2006, 10:58 
Neconectat

Si eu imi doresc acelasi lucru, drept pentru care cer si dau sfaturi atunci cand e cazul. Intarirea dintilor: ia calciu, eventual fa o cura cu calciu si magneziu cu datele prescrise de medic (nu exista probleme decat daca ai afectiuni renale). Consuma zilnic lapte, branza, cereale, paine integrala. Ceaiul verde, neaparat cu lamaie ca sa nu iti scoata calciul, este binevenit pentru ca si distruge bacteriile din gura dupa ce ai mancat. O mica gaselnita a mea: o pasta de dinti de care eu una sunt cam dependenta, ASLAMED. Curata super, iar argila din ea chiar isi face treaba.

Sus

MesajScris: 11 Feb 2007, 04:49 
Neconectat

in legatura cu implantul de dinti(ce intelegi prin implant de dinti?)eu mi-am pus 2 dinti din portelen pe pivot din titian pivotul insurubat in osul din maxilar (precizez ca nu am fost la dentist in 27 de ani de viaata)sub anestezie locala nu am simtit mare lucru in comparatie cu durerea de dinti nici nu se compara mi-am facut lucreare care a costat in jus de 1000lei la dr Lidia Stefanescu B-dul Splaiul Unirii nr 8 bl B4 Sc 2 Et 1 Ap 21 Sector 4 Bucuresti Blocul Sitraco center Piata unirii am fost si sunt f multumit

Sus

MesajScris: 28 Feb 2007, 10:18 
Neconectat

am o intrebare legata de paradontoza:
fratele meu are 46 ani si are aceasta boala as dori sa stiu exista vreun tratament sau alceva ce ar putea folosi deoarece incepe sa piarda dinti
va multumesc

Sus

MesajScris: 28 Feb 2007, 10:42 
Neconectat

Sal Marinela,
Fratele tau inseamna ca are o forma grava de paradontoza.Eu una stiu ca un remediu eficient in aceasta maladie este ubiqinona,adica coenzima Q10,luand un supliment alimentar cu acest antioxidant poate ameliora boala,cel putin sa o opreasca din evolutie.
Suplimentul de CoQ10 este folosit pentru a ajuta oamenii ce sufera de boli precum insuficienta cardiaca si paradontoza, doua boli care se asociaza cu un nivel scazut de coenzima Q10(in organism).
CoQ10 imbunatateste oxigenarea tesuturilor gingiei si are un efect de stimulare a sistemului imunitar.Astfel incat ea nu doar ajuta la vindecarea gingiilor,ci contribuie si la suprimarea bacteriilor care produc inflamatia si eroziunea la acest nivel.Cu siguranta merita sa incerce coQ10 ,SA IA SUPLIMENTUL CEL PUTIN CATEVA LUNI,pentru a vedea rezultatul.Se pare ca exista pe piata si paste de dinti cu CoQ10.
In farmacii se gaseste "Super Bio-Quinona Q10",produs de Pharma Nord,este cel mai bine documentat preparat de coQ10 disponibil,formula specifica utilizata in acest preparat asigura o biodisponibilitate superioara.

De la Hofigal poate urma un tratament cu gemoderivate (1+2+3), astfel:
1.-Quercus pedunculata-stejar muguri-1 doza,odata /zi.
2.-Abies pectinata-brad alb -1 doza, odata /zi.
3.-Betula pubescens-mesteacan pufos-1 doza,odata/zi.
De obicei tratamentul cu gemoderivate trebuie luat cel putin 3 luni dar, in cazul lui cred ca trebuie sa-l ia neintrerupt.
Multa sanatate.

Mesaj modificat de autor pe 28.02.2007

Sus

MesajScris: 11 Apr 2007, 11:03 
Neconectat

Sarcina nu distruge dantura. Este un mit din batrani. Asta o spune orice medic dentist.

Sus

MesajScris: 15 Apr 2007, 09:31 
Neconectat

serbanescufreewebspace, ce ai tu este un simplu pivot nu un implant. E foarte simplu: prin implant se intelege implant, prin pivor se intelege pivor :-)
La tine nu este pivotul pus in osul maxilarului pt. ca nu se poate asa ceva, ci un canalul dintelui distrus. Implantul se pune in osul maxilarului, costa in functie de materialele folosite intre 500-800 euro pe dinte, fara lucrarea care imbraca implantul (coronita sau punte).Suruburile de implant sunt f scumpe. Este insa o diferenta de la cer la pamint intre implant si pivot, pivoturi si pun de zeci de ani, implanturi numai de citiva ani si numai de f putini medici (de preferat chirurgi maxilo-faciali si nu dentisti). Implant nu se pune oriunde, daca dintele este pierdut de f multi ani si osul s-a retras este foarte complicat. Se faca intii o operatie de adaugare de os, se inchide pentru ca sa se lipeasca cu osul existent si apoi dupa 6 luni dupa ce s.a integrat se pune implantul. P.S. Asta cu nemers 27 ani la dentist pt. ca numai in Romania se poate intimpla...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]