Loading

Am uitat parola   |   Nu ai cont? Inscrie-te 

Prezentare Confidentialitate

Forum NaturaPlant

NaturaPlant.ro

Discuta si citeste acum despre produse naturiste, cure de slabire, celulita, ejaculare precoce,potenta,sani frumosi si despre multe alte afectiuni.
Acum este 31 Oct 2014, 22:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cum trebuie sa arate ca sa fie normala?
MesajScris: 27 Aug 2006, 16:46 
Neconectat

Buna!
Am si eu o mare nelamurire: nu stiu cum trebuie sa arate vulva ca sa fie considerata normala.
1. Adica, la intrarea in vagin am de jur imprejurul orificiului niste excrescente. Se poate sa fie resturile himenului? Ca nu am doar un simplu orificiu rotund. Asta ar fi prima nelamurire.
2. Urmatoarea: labiile mici nu le am roz asa cum am citit ca trebuie sa fie. Sunt mai inchise la culoare (spre maro) mai ales pe margini si deci nu au o culoare uniforma. Este normal?
3. Vaginul il simt mai ingust la ,,intrare" si pe urma se largeste, iar suprafata lui nu este neteda si din cate simt eu nu pare a avea striatii transversale ci mai mult simt ca niste ,,bilute" mici? Sa fie normal sau am crescute niste chestii pe el? Am citit pe aici de niste negi (HPV). Oare am negi pe vagin si din cauza asta il simt asa? Va intreb pe voi pentru ca nu am fost inca la ginecolog pana acum (intr-o zi stiu ca o sa ajung si pe acolo).
Daca stie cineva sa imi ofere cateva explicatii as fi mai mult decat recunoscatoare.

Sus

Subiectul mesajului: Re: cum trebuie sa arate ca sa fie normala?
MesajScris: 27 Aug 2006, 21:37 
Neconectat

Labiile mici sunt de culoare rosie-rozata sau bruna, deci nu este motiv de ingrijorare.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 00:47 
Neconectat

Multumesc mult. Totusi citisem undeva ca ele trebuie sa aiba o culoare uniforma 9adica daca sunt brune asa trebuie sa fie pe toata suprafata lor).

Referitor la celelalte nelamuriri nu ma poate ajuta nimeni?:(

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 12:38 
Neconectat

1.Vaginul femeii nu este perfect neted -suprafata lui are forma unor striatii,organul respectiv fiind capabil sa-si mareasca cu 1/3 dimensiunile in timpul actului sexual.
2.Culoarea labiilor poate fi variata, in functie de pigmentul femeilor: brunetele de obicei au pigmentul inchis, brun-maro, blondele - roz spre rosu...(in general,din cate am observat, culoarea labiilor este asemanatoare cu cea a alveolelor mamare, sau usor mai inchisa. Intensitatea pigmentului variaza usor de la zona la zona: labiile mari pot avea o culoare mai putin intensa decat cele mici..etc
3. Singurul punct care mi se pare ca nu e ok, sunt acele excrescente din jurul vaginului - chiar ar putea fi vorba de o condilomatoza(vegetatii veneriene.
Oricum, cea mai buna solutie e sa te duci la un medic si in timpul examinarii sa-i pui toate aceste intrebari.
Mesaj modificat de autor pe 28.08.2006

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 13:43 
Neconectat

Ideea este ca acele striatii ar trebui sa fie circulare, nu? eu simt ca niste excrescente si in vagin (ca niste bilute mici)mai ales in partea de sus( deci nu in partea cu peretele dinspre anus).
La intrarea in vagin stiu ca mai raman si resturile de la himen, pentru ca eu nu am doar intr-o parte aceste excrescente ci de jur imprejur si sunt mai pronuntate in partea de jos.
O sa merg la ginecolog, insa mi-e teama pentru ca am citit ca poti face cancer foarte usor de la acest virus. :( Am citit tot pe acest forum despre fetele care ziceau ca aveau negi de astia pe vagin si chiar pe col. Daca am si eu.... :(

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 14:07 
Neconectat

nu te speria degeaba.mergi la medic si te va lamuri.si eu imi dadeam cu presupusul dinainte, dar cand ajungeam la medic imi venea sa rad de mine cat de ridicola eram.tot ce vedeam pe net credeam ca am si eu.La un moment dat sotul meu a spus ca-mi scoate internetul.ma ingrijoram din orice.
asa ca mergi la medic si vei scapa de toate nelamuririle.

Sus

MesajScris: 28 Aug 2006, 14:30 
Neconectat

Da. Asa o sa fac. O sa merg la medic, dar voi merge cu asa o frica!!! Mi-e teama de ce ar putea sa imi spuna. Mi-e frica rau de treaba asta cu cancerul la colul uterin. Si am mai si citit ca 90% dintre aceste cancere sunt generate de condiloamele astea (HPV). Offff!

Sus

MesajScris: 30 Aug 2006, 21:11 
Neconectat

Am fost la control. Nu e nimic grav. A zis ca nu am HPV, dar nu mi-a facut decat control/consultatie. Nu mi-a facut colposcopie sau ceva de genul asta, dar mi-a spus ca totul este in regula. Sper sa fie ok. O sa merg sa imi fac si analizele si testele care trebuie facute. Acum nu le-am facut ca a zis doctorita ca le facem data viitoare. Ma gandesc ca daca era ceva grav se vedea si la acest control,nu? Sanatate tuturor!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum trebuie sa arate ca sa fie normala?
MesajScris: 02 Sep 2006, 11:48 
Neconectat

Nu cred ca sunt probleme; incearca oricum pt. linistea ta sufleteasca sa mergi cat mai repede la un medic ginecolog care sa iti dea raspunsuri avizate la intrebarile tale!! Este cea mai buna varianta si cea mai SIGURA!! Si eu am incercat sa evit o " vizita" de acest gen, cred ca din rusine; pna la urma la control am aflat ca nu am decat ovare polichistice..( si nu aveam nici o " defectziune tehnica"; m-am dus doar la un control de rutina)!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum trebuie sa arate ca sa fie normala?
MesajScris: 09 Iun 2012, 21:40 
Neconectat

Mai Vrabiuto,in afara de intrebarea in ceea ce priveste culoarea labiilor cam aceleasi nelamuriri aveam si eu...pentru ca la fel arata si a mea.Se pare ca nu e nicio problema insa probabil te-ai convins si tu in aproape 6 ani de cand e postarea asta. :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]